neděle 17. října 2021 Hedvika

Adam Vojtěch je nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví

Právník Adam Vojtěch, který 2. října oslaví 35. narozeniny, je s 1141 dny ve funkci nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví samostatné České republiky. Nestraník Vojtěch, zastupující ve vládě Andreje Babiše (ANO) hnutí ANO, překonal dosavadní rekord Leoše Hegera (TOP 09; 1093 dnů ve funkci) poté, co byl letos v květnu podruhé jmenován do vlády. Poprvé se členem vlády stal již v prosinci 2017, kdy vznikla první Babišova vláda, která však nezískala důvěru Sněmovny. Ministrem se stal i v druhém Babišově kabinetu, který byl jmenován v červnu 2018, loni v září však kabinet po nástupu druhé vlny pandemie nemoci covid-19 opustil. Znovu jmenován do vlády byl letos v květnu poté, co se ve funkci vystřídali tři ministři.

Českobudějovický rodák Vojtěch vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Později získal i titul MHA (Master of Healthcare Administration) na pražském Advance Healthcare Management Institute s.r.o. V letech 2013 až 2014 působil jako právník ve společnosti MAFRA (mj. vydavatel deníku Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny) z koncernu Agrofert.

V červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí vedeném Andrejem Babišem. Byl také členem několika dozorčích a správních rad nebo členem představenstva společnosti Thermal-F, která provozuje karlovarský hotel Thermal. V říjnu 2017 byl na kandidátce hnutí ANO zvolen do Sněmovny a v prosinci téhož roku byl poprvé jmenován ministrem zdravotnictví. Od roku 2012 byl členem ODS, v roce 2014 mu bylo členství pozastaveno a v roce 2018 mu výkonná rada strany členství zrušila, a to kvůli spolupráci rodící se koaliční Babišovy vlády s komunisty.

Vojtěch řídil ministerstvo zdravotnictví během první fáze pandemie covidu-19, která bezprecedentně omezila každodenní život, volný pohyb i ekonomiku země. Jím řízené ministerstvo vydalo od loňského března celou řadu opatření, která výrazně omezila běžný život lidí. Řadu z nich poté zrušily jako nezákonná soudy, ministerstvo je mnohdy opět zavádělo v podstatě nezměněné podobě a názor soudů nerespektovalo. Vojtěch byl také často kritizován pro chaotická a zmatečná opatření, například kolem opětovného zavádění povinnosti nosit roušky koncem loňského léta. Opozice k jeho odchodu z vlády vyzývala kvůli údajnému nezvládnutí epidemie opakovaně. Ještě před vypuknutím epidemie vyvolal Vojtěch pozornost i vlnu kritiky řadou personálních změn, které provedl.

Po odchodu z vlády byl Vojtěch v listopadu 2020 zvolen členem představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět krajských nemocnic v Ústeckém kraji. Spekulovalo se o jeho budoucím jmenování velvyslancem ve Finsku, letos v květnu však byl opět povolán do vlády.

Vojtěch je ženatý, jeho manželkou je učitelka Olga rozená Píšová. V minulosti byl známý jako zpěvák a hudební skladatel. Koncertoval v dětských pěveckých sborech a vystupoval v dětských muzikálech. V roce 2005 se zúčastnil soutěže Česko hledá SuperStar.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto facebook.com/Adam Vojtěch

Štítky ČR, vláda, zdraví, 2. října, Vojtěch

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.