pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Vondrášek nechá prošetřit incidenty z Babišových mítinků. Ostře zkritizoval policistu v kšiltovce hnutí ANO

Policejní prezident Martin Vondrášek svolal po páteční schůzce s jihočeským krajským ředitelem Luďkem Procházkou tiskovou konferenci. Na té připomněl úlohu policie na shromážděních a vyjádřil lítost nad tím, jaké světlo oba případy policejních zásahů proti účastníkům Babišových mítinků v Jihočeském kraji vrhají na celou českou policii. Zároveň zdůraznil, že oběma situacím předcházelo protiprávní jednání. Záležitosti nechá nyní prošetřit příslušné orgány a poté vyvodí důsledky. Události hodnotí jako své nejhorší dny ve funkci.

„Standardně vyhodnocujeme rizika, která s sebou konkrétní shromáždění přináší bez ohledu na to, kdo je svolavatel, a na základě toho rozhodujeme o vyslání patřičného počtu příslušníků uniformované a kriminální policie na místo shromáždění. Viděl jsem videa ze zásahů a byť oběma zákrokům policie v Borovanech i v Českém Krumlově predcházelo prokazatelně protiprávní jednání, vizitka policie teď nevypadá dobře,“ prohlásil v v úvodu svého prohlášení Martin Vondrášek. 

Jako první zmínil případ, kdy tři policisté bez uniformy zaklekli autistického chlapce na Babišově mítinku v Borovanech. „Viděl jsem video, z něhož je naprosto patrné, že muž utíká z místa s reproduktorem, policisté tak v tu chvíli přihlížela jasnému přestupku. Hlídka, která zakročovala, se opakovaně prokazovala a vyzvala muže, aby setrval na místě. Až poté, co neuposlechl tyto výzvy, zakročila,“ uvedl Vondrášek a dodal, že díky medializaci fotografie týdeníku Respekt, na které na mladíkovi klečí tři policisté a jeden z nich má dokonce koleno na mladíkově krku, nevypadá zákrok jako přiměřený. Aby v tomto ohledu vyloučil veškeré pochybnosti, nechá nyní případ prošetřit generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). Ta se věcí už začala intenzivně zabývat.

Policista v kšiltovce hnutí ANO

Na dotaz novinářů ohledně čepice s Babišovými politickými hesly, kterou měl jeden z policistů v civilu při mítincích na hlavě, odpověděl, že to je velké pochybení jedince a musí z toho být vyvozeny důsledky. „Policii je z principu jedno, kdo je svolavatelem akce, musí vždy vystupovat naprosto nestranně. Máme zde etický kodex, který musíme dodržovat. V okamžiku, kdy si příslušník policie ve službě vezme na hlavu kšiltovku, která evokuje příslušnost k nějakém politickému subjektu, tak dělá něco, co by v žádném případě dělat neměl. Nechci předjímat šetření, ale předpokládám, že minimálně tato záležitost bude součástí kázeňského řízení,“ zdůraznil.

Krumlovský případ, kdy dva policisté v civilu zadrželi ženu, která jednomu z nich údajně dala facku, bude nyní prověřovat úřad vnitřní kontroly policejního prezidia. „Případ jsem uložil k prošetření úřadu vnitřní kontroly, podle mých informací zde nelze mluvit o podezření z trestného činu, ale mohlo se jednat o porušení vnitřních předpisů,“ sdělil Vondrášek s tím, že chce mít do konce příštího týdne v tomto případě jasno.

Schůzka s krajskými řediteli

„Na konci přístího týdne se opět sejdu s panem ředtielem Procházkou a budou mě zajímat odpovědi na následující otázky: jak proběhla instruktáž policistů, zdali byla dobře zvolena taktika zákroků, jestli byli policisté seznámeni s technikou poutání osoby v leže na zemi a podobně,“ nastínil  Vondrášek s tím, že poté chce vyvodit další důsledky.

Vondrášek se chce v pondělí také sejít na videokonferenci se všemi krajskými i obvodními řediteli a znovu s nimi probrat právo shormažďování, které je, jak připomněl i v úvodu tiskové konference, z hlediska policejního dohledu dlouhodobě problematické. „Budu na ně apelovat, aby na podobných shromážděních byl preferován výkon služby uniformovaných policistů, aby byly využívány antikonfliktní týmy a aby se rizikových shromáždění účastnili také pracovníci odboru vnitřní kontroly, kteří budou mít za úkol vše monitorovat,“ řekl policejní prezident. V příštím týdnu by se v návaznosti na konferenci měl sejít také s ministrem vnitra Vítem Rakušanem.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michael Daněk

Štítky policie, zákrok, šetření, inspekce, prezident, Babiš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.