Počasí dnes21 °C, zítra25 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

FOTOGALERIE: Netradiční přehlídka historických kostýmů připomněla závažnost rakoviny. Modely se stali sami pacienti

Ve středu večer se v sále Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze odehrála netradiční módní přehlídka na podporu lidí léčících se s rakovinou. Modelky a jeden model se po jevišti prošli v kostýmech z Národního divadla, které je pro akci zapůjčilo.

Vystupující, kteří jinak žádnou zkušenost s módními přehlídkami nemají, jsou různého věku i profesí, ale spojuje je diagnóza rakoviny. U žen šlo o karcinom prsu, jediný muž, léčený v Protonovém centru, na přehlídce zastupoval muže s rakovinou prostaty.

„Nejčastějším zhoubným nádorem žen je karcinom prsu, nejčastějším zhoubným nádorem u mužů je karcinom prostaty. Takže těmto dvěma onemocněním je tento večer věnován,“ vysvětlila na úvod onkoložka a zakladatelka Nadačního fondu Onkologie pro 21. století Jitka Abrahámová. „Nedobrá zpráva je, že incidence obojího stoupá. Na druhou stranu ne tak špatná zpráva je, že úmrtnost se nezvyšuje,“ popsala. Za dobrou zprávu považuje, že většina pacientek s karcinomem prsu v Česku je ve stadiu jedna nebo dvě (ze čtyřbodové stupnice).

Přehlídka má zbořit tabu

K chůzi po molu hrál vystupujícím doprovod dirigent orchestru Národního divadla David Švec. Divadlo také zapůjčilo kostýmy, které na sebe modelky a model oblékli a které pochází z představení Rusalka a Nabucco. Cílem přehlídky je podle organizátorů vystoupení pacientek a pacientů z anonymity a boření tabu s rakovinou spojených.

Předvádění kostýmů prokládala vystoupení známých umělců. Divákům zpívali operní sólisté Národního divadla Eva Urbanová, Luděk Vele a Adéla Singrová, a hrál klarinetista a saxofonista Jiří Hlaváč.

Ročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 výskytů rakoviny prsu, 1 600 žen na onemocnění každoročně zemře. Proto mají ženy od 45 let věku možnost chodit na pravidelná vyšetření. Včasná diagnostika totiž významně ovlivňuje šance na úspěšnou léčbu. Diagnózu rakoviny prostaty si ročně poslechne kolem 8 000 mužů, číslo navíc každým rokem roste. Česko proto v letošním roce zavádí plošný preventivní screening, který se bude týkat mužů od padesáti let, a to v případě negativních nálezů jednou za dva roky.

Akce se zúčastnila i Eva Pavlová

Akce s podtitulem Sebevědomí pro každý den se konala už po 27., pořádá ji tradičně Nadační fond Onkologie pro 21. století a Protonové centrum (Proton Therapy Center Czech) ve spolupráci s Národním divadlem, Konstantinovými lázněmi, společnostmi AstraZeneca a Recordati. Naposledy se vystupující prošli po mole v roce 2020 v budově Národního muzea. V dalších letech byla událost zrušená kvůli pandemii covidu-19.

Nad událostí převzala záštitu první dáma Eva Pavlová, která se večera také zúčastnila, dále pražský primátor Bohuslav Svoboda a předseda správní rady VZP Tom Phillip. Programem provázel moderátor Libor Bouček.

Ohodnoť článek

Štítky kultura, zdraví, rakovina, nadace, onkologie, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

FOTOGALERIE: Netradiční přehlídka historických kostýmů připomněla závažnost rakoviny. Modely se stali sami pacienti  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.