sobota 13. srpna 2022 Alena

Slunce v duši. Zemřel známý meteorolog Ján Zákopčaník

Ve věku 63 let zemřel známý meteorolog a moderátor počasí Ján Zákopčaník. Zpráva o jeho smrti přišla 22. června 2022. Jeho pozdrav při relacích počasí „Slunce v duši“ zlidověl a stal se Zákopčaníkovým poznávacím znamením. Když v roce 2005 Zákopčaník z České televize odešel, začal působit jako letecký meteorolog v Českém hydrometeorologickém ústavu.

Studium v Praze a první práce na letišti

Ján Zákopčaník se narodil v roce 1958 v obci Oblazov v okresu Žilina na Slovensku. Jeho další život byl pevně spjatý s Českou republikou, potažmo s Prahou, kde vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Po studiu začal pracovat na ruzyňském letišti na pozici leteckého meteorologa.

V roce 1994 odstartovala nejslavnější část jeho meteorologické kariéry. Zača totiž pracovat pro Českou televizi, kde moderoval pořad Předpověď počasí a až do roku března 2005 působil i jako šéfredaktor redakce počasí.

„Slunce v duši“

Právě v této životní etapě začal Zákopčaník používat slovní spojení „Slunce v duši“ jako pozdrav během svých relací. Tuto zdravici přestal užívat v roce 2001, kdy se začal prodávat bylinný likér stejného názvu.

Když Českou televizi po neshodách s vedením opustil, zpracovával kalendáře s pranostikami a působil na rádiu Blaník. V roce 2007 pak začal opět pracovat jako letecký meteorolog, ale tentokrát v Českém hydrometeorologickém ústavu.

Ján Zákopčaník byl ženatý, měl dceru Anežku a syny Marka a Jonáše. Zemřel ve věku 63 let 22. června 2022.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK/Fotobanka ČTK/Krupička Petr

Štítky úmrtí, smrt, meteorolog, Ján Zákopčaník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.