sobota 2. července 2022 Patricie

Liberecký kraj znovu nacenil projekt parkovacího domu u krajského úřadu. Stavět by se mohlo už letos

Liberecký kraj musel zrušit výběrové řízení na stavbu parkovacího domu u krajského úřadu a kultivaci jeho okolí. Z důvodu růstu cen stavebního materiálu nikdo nedodržel nabídkovou cenu, kraj tak projektovou dokumentaci musel přecenit. Podle hejtmana s projektem nelze dál otálet.

„Budeme v tom pokračovat, myslím, že to nejde úplně zastavit. Současná podoba je neudržitelná a nesplňuje ani funkci, kterou by mělo centrum stotisícového města, okolí významné krajské instutuce, splňovat," řekl ve středu hejtman Martin Půta

Důvodem zrušení bývalé zakázky byla skutečnost, že že nikdo nedodržel nabídkovou cenu. Kraj tak musel zvýšit cenu. „Projektovou dokumentaci jsme přecenili podle současné nové úrovně cenové hladiny a ještě jsme vytvořili patnáctiprocentní rezervu. Podotýkám, že v minulé soutěži to bylo jenom deset procent. Věříme, že se tentoktrát do výběrového řízení někdo přihlásí a budeme schopni projekt realzovat," sdělil hejtman.

Nemůžeme čekat, míní hejtman

Do soutěže se ovšem i tak nemusí nikdo přihlásit. „Může se to stát. Myslím, že situace je zcela nepředvídatelná. Na druhou stranu varianta, že budeme čekat na něco, na konec války.. tu si úplně nepřipouštíme, protože si nemyslím, že je možné zastavit obecné investice ve veřejném sektoru, to by pro ekonomiku v situaci, ve které jsme, byla další rána," řekl Půta. 

Podle hejtmana je stavebnictví jedním z významných resortů ekonomiky a nedá se příliš očekávat, že by ceny stavebního materiálu a prací v blízké době významně klesly. 

Náklady na stavbu se vyšplhaly ke 250 milionům korun, 80 milionů by kraj měl čerpat z dotace. Tři čtvrtiny z toho tvoří náklady na vybudování parkovacího domu, zbylé finance poslouží na úpravy okolí, zeleně aj. 

Stavba by měla začít už letos

Kraj chce stavbu stihnout zrealizovat do konce příštího roku, proto by měly být práce zahájeny už letos na podzim, pokud se najde vhodný dodavatel. 

Díky parkovacímu domu vzniknou nová parkovací místa pro širokou veřejnost. „Z 244 parkovacích míst jich bude sto vyhrazeno veřejnosti," doplnil statutární náměstek pro resort dopravy Jan Sviták

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky Liberecký kraj, úřad, stavba, rekonstrukce, revitalizace, parkovací dům

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.