Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Pavel se zúčastní mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku

Prezident Petr Pavel se zúčastní konference o míru na Ukrajině v polovině června ve Švýcarsku. Přijal pozvání od svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, uvedl dnes na síti X. Podle agentury DPA Švýcaři oficiálně pozvali více než 160 delegací, ne však Rusko, které Ukrajinu napadlo.

"Rád jsem dnes přijal pozvání prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského na konferenci o míru na Ukrajině, která proběhne v polovině června ve Švýcarsku," uvedl Pavel. "Společně máme zájem dosáhnout co nejširší shody zemí světa na podmínkách mírového řešení. Jde o důležitý krok, jak ukončit válečné utrpení a přinést Ukrajině spravedlivý mír," dodal.

Konference, jejímž cílem je nastartovat mírový proces, se ve švýcarském resortu Bürgenstock, který leží nedaleko Lucernu, uskuteční 15. a 16. června.

Kyjev si jako podmínku pro jednání o míru klade odchod okupačních sil z celého ukrajinského území, tedy také z poloostrova Krym, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014. Rusko, které už přes dva roky vede proti Ukrajině válku, sice tvrdí, že se proti vyjednávání o ukončení války nestaví, Švýcarsko však podle něj není v konfliktu neutrální, protože přijalo unijní protiruské sankce.

Rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem začaly krátce poté, co ruská vojska v únoru 2022 vpadla do země. Ukrajina ale přerušila jednání, když po ústupu ruských vojsk od Kyjeva na jaře 2022 vyšly najevo masové vraždy a další zvěrstva, kterých se za krátké okupace ruští vojáci v okolí ukrajinské metropole podle Kyjeva dopustili. Symbolem těchto válečných zločinů se stalo město Buča, kde zastřelení civilisté leželi na ulicích a kde byly nalezeny i hromadné hroby.

Moskva popírá jakékoliv útoky na civilisty, natož válečné zločiny, a za zmínku o těchto podezřeních hrozí v Rusku mnohaleté vězení. Zelenskyj ale i tak zakázal vyjednávání s Ruskem, dokud v jeho čele bude Vladimir Putin, který byl v březnu zvolen prezidentem na dalších šest let.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto redakce Drbny

Štítky ČR, Ukrajina, Švýcarsko, diplomacie, Pavel, Zelenskyj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavel se zúčastní mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.