pátek 7. října 2022 Justýna

Vedení Rady ČT: Konflikt zájmů Lipovské kvůli volbám může řešit jen sněmovna

Případný konflikt zájmů radní České televize Hany Lipovské kvůli její kandidatuře v podzimních parlamentních volbách může řešit pouze Poslanecká sněmovna, a nikoliv Rada ČT. Rada je ze zákona orgán pro kontrolu České televize a nepřísluší jí zabývat se aktivitami jejích členů. V tiskové zprávě to uvedli členové předsednictva rady.

"Rada ČT nemůže posuzovat konflikt zájmů nikoho za svých členů, protože to ze zákona přísluší výhradně Poslanecké sněmovně. Názor vedení Rady ČT stejně jako názory ostatních radních na kandidaturu Hany Lipovské v nadcházejících sněmovních volbách tak jsou fakticky irelevantní," uvedl předseda rady Pavel Matocha.

Otázku potenciálního konfliktu zájmů vzniklého z této kandidatury musí podle předsednictva zodpovědět sama Lipovská a posoudit to může, a případně radní odvolat, výhradně Poslanecká sněmovna, které je rada zodpovědná. Řešit otázku případného porušení zákona kterýmkoli členem rady přísluší podle zákona o České televizi jen Sněmovně.

Podle zákona o České televizi je členství v radě neslučitelné se stanovenými politickými a dalšími funkcemi včetně funkce poslance. Člen rady také nesmí zastávat žádnou funkci v politické straně, hnutí nebo v občanských sdruženích.

Lipovská minulý týden oznámila, že bude v podzimních volbách kandidovat do Poslanecké sněmovny za Volný blok v Pardubickém kraji. Na členství v radě do voleb rezignovat nehodlá, ale zdrží se hlasování. Do rady přišla Lipovská loni a během svého mandátu se opakovaně dostávala do konfliktu s generálním ředitelem Petrem Dvořákem.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Prostor X

Štítky ČR, média, volby, Česká televize, rada, Lipovská

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.