čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Prodej borůvek na litry je minulostí. Cena se nově musí odvíjet od váhy

Litr borůvek za 110 korun. S prodejci sypkého ovoce u silnice se setkal nejspíš každý z nás. Od letošního roku však musí uvádět cenu v gramech nebo kilogramech. Kontrolovat dodržování hodlá Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Rozhodla se tak na základě častých podnětů spotřebitelů, kteří se v minulosti setkali s prodejem balených borůvek v objemových jednotkách, například v litrech, a po přinesení domů zjistili rozdíl v objemu.

„Vzhledem k tomu, že při prodeji na objemové jednotky hrají roli i faktory, jako „setřesení“ borůvek, respektive „množství vzduchu“, které si spotřebitel zároveň se zbožím kupuje, je prodej na litry výrazně méně spolehlivý ukazatel množství než prodej na hmotnostní jednotky, tedy kilogramy,“ dodal mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Spotřebitelé v podnětech poukazovali na rozdíl v objemu zboží při nákupu a po přinesení domů. Někteří po přeměření uváděli pokles objemu až o pětinu.

„Inspektoři budou od letošní sezóny vyžadovat, aby nebalené borůvky, případně jiné sypké ovoce, bylo spotřebitelům nabízeno v hmotnostních, a nikoliv objemových jednotkách. Vzhledem k tomu, že většina prodejců borůvek již v minulosti upřednostnila prodej v hmotnostních jednotkách, inspekce neočekává potíže s dodržováním požadavku,“ uzavřel Kopřiva.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky SZPI, borůvky, prodej, obchod, váha, hmotnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.