neděle 24. října 2021 Nina

Okamura se musí omluvit za to, že nazval novináře mediální žumpou

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura se musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že v příspěvku na facebooku označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval "mediální žumpou". Pravomocně o tom dnes rozhodl pražský vrchní soud. Potvrdil prvoinstanční verdikt a Okamurovo odvolání zamítl. Politik sdělil, že zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle šéfredaktora serveru HlídacíPes.org Roberta Břešťana se Okamura opakovaně snaží znedůvěryhodnit zdroje nepříjemných informací a zastrašovat je.

Ve sporu s Ústavem nezávislé žurnalistiky Okamura odkazuje na to, že předseda soudu uvedl, že článek "nebyl příliš fér". "Takže jde u soudu pouze o to, jestli moje reakce na jejich spekulativní pomlouvání byla adekvátní, nebo měla být mírnější. To však nemění nic na tom, že se mě snažil tento web svými spekulacemi pomluvit, což je velmi neseriózní. Po seznámení s rozsudkem zvažuji dovolání k vyšší instanci, jelikož není možné mlčet k těmto neseriózním praktikám některých novinářů," sdělil.

Okamura na facebooku reagoval na článek serveru z prosince 2017, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, kdy by částka přesáhla 100 tisíc korun. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20 tisíc korun.

Okamura po vydání článku na sociální síti uvedl, že je web podvodný a "spojený s penězi George Sorose". "Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany," napsal mimo jiné Okamura. Přiložil také obrázek společností, jež jsou podle něj se Sorosem propojeny a jejichž cílem je podle něj "rozklad tradičních hodnot".

"Reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky," prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Čurda. Článek na serveru HlídacíPes.org sice podle něj obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech. Omluvu musí Okamura zveřejnit na svém facebookovém profilu.

Okamura sdělil, že možná podá proti verdiktu dovolání. "Jak se dnes potvrdilo, dovolání má smysl. Po devíti letech jsem dnes definitivně vyhrál soud nad Reflexem, který o mně lhal a pomlouval," uvedl. Odkázal tím na dnešní pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu, že týdeník Reflex se musí Okamurovi omluvit za to, že ho v roce 2012 nazval Pitomiem. Podle soudu se nejedná o projev přípustné kritiky. Soud ale zamítl politikův požadavek na odškodnění 300 tisíc korun.

Okamura podle šéfredaktora serveru HlídacíPes.org Břešťana opakovaně útočí na novináře a média, kteří šéfa SPD kritizují. "Když takto koncem roku 2017 napadl i náš web, který označil za podvodný, rozhodli jsme se bránit soudní cestou,“ uvedl.

Podle ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna Okamura nerespektuje demokratická pravidla dlouhodobě. "Žalobou jsme se mu rozhodli připomenout, ze v Česku ještě nějaká pravidla stále platí. Navzdory soustavné destruktivní aktivitě Tomia Okamury a jemu podobných. Jsem moc rád, že tuzemské soudy navzdory stupňujícímu tlaku rozhodují svobodně. A že svobodná zůstává i část tuzemské mediální scény," dodal Neumann.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Pešek

Štítky Okamura, média, omluva, soud

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ján Vyrobík

No, někteří k tomu daleko nemají...Například ti, kteří po médiích 3 měsíce vláčili Babiše za Bečvu...

úterý, 25. května 2021, 12:19

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.