pátek 22. října 2021 Sabina

Česká správa sociálního zabezpečení chystá novou internetovou kalkulačku k výpočtu budoucí penze

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chystá novou internetovou kalkulačku pro výpočet důchodu. Fungovat by měla začít do konce června. Aplikace spočítá orientační částku nejen lidem před penzí, ale všem zájemcům. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek řekl ředitel ČSSZ František Boháček. Podle něj jednou z největších věcí, které jeho úřad ale nyní připravuje, je nový informační systém pro agendu důchodů za stovky milionů korun. Zasedání výboru bylo neveřejné, na webu je zvukový záznam.

ČSSZ má na svém webu kalkulačku pro orientační výpočet penze a stanovení důchodového věku už teď. Lidé ale musí zadávat údaje ručně, a to třeba vyměřovací základy za řadu let. Na portálu je pak on-line aplikace pro ty, kteří mají mít nárok do pěti let. Po přihlášení přes e-identitu či datovou schránku kalkulačka potřebné údaje vezme z evidence ČSSZ. Budoucí částka se zobrazí ve třech verzích - minimalistické, střední a optimistické.

"Kalkulačka by měla fungovat v zásadě pro všechny. Bude koncipována tak, aby byla schopna poskytovat informace v aktuálním čase, případně od toho, co budeme schopni zjistit od samotného klienta, který ji využije," uvedl Boháček. Podle něj je modernizovaná kalkulačka součástí informativní důchodové aplikace, kterou úřad spustí v prvním pololetí.

O kalkulačce, z níž by se člověk dozvěděl, jakou může například za dvě desetiletí čekat penzi z veřejného systému, debatovala i důchodová komise. Podle jejích členů je podstatné, aby lidé věděli, kolik budou v budoucnu podle svých odvodů a odpracovaných let zhruba pobírat. Mohlo by je to motivovat k vlastnímu spoření na stáří. Podle harmonogramu důchodové reformy, kterou loni v prosinci představily ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a šéfka komise Danuše Nerudová, měla taková kalkulačka pro všechny začít fungovat od roku 2023.

ČSSZ zpracovává a vyplácí starobní, invalidní a pozůstalostní důchody téměř 2,9 milionu lidí v Česku. Vybírá také důchodové odvody od zaměstnanců, zaměstnavatelů i živnostníků. Vyřizuje žádosti o penze a stanovuje jejich výši podle doby placení pojistného, odvedené částky a dalších ukazatelů. Úřad by měl získat nový informační systém. Boháček ho označil za jednu "z největších věcí", které správa chystá.

"Teď aktuálně připravujeme novou aplikaci na důchody. Připravujeme studii proveditelnosti, abychom mohli požádat o finanční prostředky z IROP (Integrovaný regionální operační program). Ty prostředky, které bude nová aplikace stát, budou nemalé. Budeme se pohybovat pravděpodobně v řádech stovek milionů," uvedl Boháček. Podle něj ČSSZ přípravu řeší s vládním zmocněncem pro informační technologie.

O stavu informačních systémů v resortu práce, pod který sociální správa spadá, by měl příští týden jednat sněmovní podvýbor pro dávkové systémy. Zabývat by se měl i připravovaným důchodovým systémem. Jednání je neveřejné, záznamy z něj přístupné nejsou.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, důchody, správa, počítače

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.