středa 21. dubna 2021 Alexandra

Ministerstvo financí odloží podnikatelům zasaženým zákazy úhradu některých daní

Podnikatelům, kteří byli zasaženi novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru, ministerstvo financí automaticky odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od dneška do konce roku. Schválila to vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Upřesnila, že opatření se týká podnikatelů s převažujícím oborem činnosti, na které vládní zákazy přímo míří. MF upozornilo, že stačí, aby podnikatelé finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i e-mailem.

"Například provozovatelé fitness center či hospodští tak po zaslání oznámení budou mít odloženo placení vybraných daní do konce letošního roku. Aby se podnikatelům vše zjednodušilo, tak oznámení půjde poslat Finanční správě i e-mailem jako to bylo v případě kompenzačních bonusů. Poplatníci, na které se generální pardon nevztahuje, mohou o odklad platby daně zažádat individuálně," uvedla Schillerová. MF zveřejnilo i seznam oborů, kterých se automatické odložení týká. "Takzvaný generální pardon teď finalizujeme, podepíšu ho v odpoledních hodinách s účinností od zítra (od čtvrtka)," řekla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně.

V ČR dnes začala platit nová opatření proti šíření nákazy. Restaurace, bary a kluby musejí zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

Schillerová upozornila, že pokud podnikatelé za letošní rok očekává daňovou ztrátu, může si do výše této ztráty požádat o vratku daně z příjmů, kterou zaplatil ve dvou předchozích letech a do patnácti dnů po podání žádosti o vrácení bude mít peníze na účtu. "Institut zpětného uplatnění daňové ztráty byl přijat právě pro tyto situace," uvedla.

Ministerstvo také informovalo, že nad rámce dnes přijatých opatření mohou podnikatelé nadále využívat některých opatření v rámci tzv. liberačního balíčku, která byla zavedena již během jarní vlny pandemie. Jde například o plošné prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční nebo celní úřad nebo plošné prominutí DPH na bezúplatné dodání základních ochranných prostředků, u nichž vznikla povinnost přiznat daň v období od října do prosince.

"V případě potřeby lze samozřejmě využívat i nejčastější individuální nástroje, které daňové zákony dlouhodobě upravují za účelem zohlednění individuální tíživé situace na straně daňových subjektů," upozornilo MF. Jde o možnost žádat o posečkání daně či rozložení její úhrady na splátky, možnost požadovat snížení či zrušení záloh, možnost žádat prodloužení vybraných lhůt či jejich navrácení v předešlý stav nebo možnost žádat o individuální prominutí úroků z prodlení, penále a pokuty za nepodání kontrolního hlášení.

Obory s automatickým odložením úhrad DPH, daní z příjmů a silniční daně:

- provozování restauračních zařízení a barů,
- provozování hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték
- pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových představení,
- pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin,
- provozování cirkusů a varieté,
- pořádání poutí a podobných tradičních akcí,
- pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí,
- pořádání veletrhů,
- provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť, wellness zařízení,
- provozování zoologických zahrad,
- provozování muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií

Autoři | Foto facebook.com/Alena Schillerová

Štítky ČR, hospodářství, vláda, daně, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

Boj s coronavirem začíná u jednotliců, ne společně, jak je dnes módou pořád opakovat ! Epindologové a jiní -ové, tzv. odborníci, žvaní a žvaní a vůbec nevědí, že lidské tělo je spontánním řádem a že imunitní systém jsou jeho sebezáchovné, sebepořádací a seberegulační vlastnosti a účinky. Doporučení číslo jedna tedy je. Okamžitě, tedy ihned, na tom záleží ze všeho nejvíce, po zjištění, že se cítíte nachlazení, že na vás tzv. něco leze, tomu každý rozumí, od covidu-19 to není v první fázi rozpoznatelné, na nic nečekejete a ohřejte své tělo všemožnými klidnými způsoby, stejně to vyžaduje, až samo řekne dost. Tím zapnete imunitní systém a ten si s ještě málo namnoženým vetřelcem poradí za hodinu až dvě. Tohle ti matláci lidstvu dluží. Já ne. Já, jediný skutečný znalec teorie spontánníhio řádu u nás to prezentuji už dlouhé měsíce a pořád žádná odezva. Bodejť, v tomto smyslu prázdné hlavy to prostě nepoberou. Je to absolutně bezpečné a zadarmo. Ale jen to poctivě udělané.Upozorňuji každého, že mi to zabírá už 40 let a že jsem z tohoto důvodu nebyl nikdy nemocen. Zabralo mi to i tentortát. Na coronavirus... Dzp.

středa, 14. října 2020, 20:47

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.