neděle 9. května 2021 Ctibor

Přečtěte si příběh Milady Horákové, ženy, kterou nezlomila válka, nacisté, ani komunisté

Tento týden si připomínáme 70 let od úmrtí Milady Horákové. Ženy, která se stala symbolem statečnosti v boji proti totalitě i obětí zvůle komunistického režimu. Kdo byla tato dáma, která se pro svou odvahu a nezlomnost nezapomenutelně zapsala do českých učebnic dějepisu? Přečtěte si její příběh.

Milada Horáková, rozená Králová, se narodila 25. prosince 1901 na Královských Vinohradech. Její rodina zastávala masarykovské ideály a byla katolického vyznání, což se později projevovalo na jejích pevných postojích.

Pod pařezem Stromu republiky u Zlatého Lva našli schránku. Byla tam od roku 1946

Bylo jí třináct, když Jaroslava Chotěnovská sledovala představitele města Liberce, jak 28. října 1946 sází Strom republiky. Po jednasedmdesáti lety se stala hlavní postavou zakončení příběhu, právě díky ní teď byla nalezena schránka, kterou pod...

Vyloučená z gymnázia a studium práv

Už jako mladá dívka byla Milada vyloučena z gymnázia kvůli účasti na protiválečných demonstracích. Přestoupila tedy na dívčí lyceum vyššího reálného gymnázia v pražské Slezské ulici, kde posléze úspěšně odmaturovala a pokračovala ve studiu práv na Univerzitě Karlově. Milada pak promovala v roce 1926 a nastoupila k pražskému městskému soudu. Byla politicky aktivní, angažovala se v Československé národní socialistické straně.

Krátce po dokončení studií 15. února 1927 se mladá právnička provdala za zemědělského inženýra a doktora technických věd Bohuslava Horáka. Následovalo spokojené období, v roce 1933 se manželům narodila dcera Jana. Když jí bylo šest let, zapojila se Milada Horáková do protinacistického odboje. Figurovala ve vedení odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme.

Tatranští nosiči - poslední šerpové v Evropě

Náklad, strmící do značné výše, připadá laickému oku doslova neúnosný a nosič pod ním se téměř ztrácí. Muži, kteří jej za každého počasí v létě v zimě vynášejí po příkrých chodnících k jinak nedostupným tatranským chatám, působí uzavřeně. I oni...

Zatčena gestapem

Působení Milady Horákové v odboji neušlo pozornosti gestapa, které ji v roce 1940 zatklo. Za svou činnost byla odsouzena k smrti, ale později jí trest změnili na doživotí. Věznili ji v Terezíně, později na různých místech v Německu.

Po konci druhé světové války v roce 1945 byla Milada Horáková propuštěna na svobodu, vrátila se do Prahy a zapojila se do obnoveného politického uskupení Česká strana národně sociální. Byla zvolena do parlamentu, ve kterém působila až do komunistického převratu v únoru 1948.

Z miliardáře pastevcem. Klíčový muž kauzy MUS Antonín Koláček letí do Peru, ale s vězením počítá

Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček připouští, že miliardy, které získal, pocházely z „mlhavého prostředí“. Odmítá ale, že by okradl český stát. A peníze vnímá jako dar od české země.

Oběšena na Pankráci

Miladě Horákové se nestala osudnou válka a nacistická totalita, o život ji připravil právě komunistický režim. V úterý 27. září 1949 Miladu zatkli a označili za vůdkyni hnutí, které se mělo snažit svrhnout komunisty. Spolu s dalšími odsouzenými byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti. Dne 27. června 1949 byla Milada Horáková popravena oběšením v pankrácké věznici.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto youtube.com

Štítky Milada Horáková, úmrtí, poprava, komunisté

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.