úterý 28. ledna 2020 Otýlie

FOTO: Moldavští padělatelé cigaret způsobili v ČR daňové škody 24 milionů korun

Škody na dani přes 24 milionů korun způsobil údajně v Česku gang moldavských padělatelů cigaret. Skupinu odhalili celníci a při zátahu v prosinci zadrželi pět lidí. V tiskové zprávě to dnes oznámila mluvčí Celní správy ČR Martina Kaňková. Gang vytvořil tajnou továrnu na výrobu cigaret v Ralsku na Českolipsku. Celníci tam při prohlídce našli přes 8,5 milionu padělaných cigaret a také hotovost v eurech v přepočtu za zhruba devět milionů korun.

Upozornění na skupinu, která v Česku nelegálně vyrábí a distribuuje cigarety, dostali celníci v říjnu od moldavské policie. Podle Kaňkové pak zjistili, že skupina působí ve více evropských zemích. V čele gangu stáli moldavští občané, kteří měli na starosti nákup potřeb pro výrobu cigaret i jejich přepravu. "Celní správa ČR v průběhu akce úzce spolupracovala jak s moldavskou policií, tak i s ukrajinskou pohraniční policií, neboť bylo zjištěno, že obsluha výrobní linky na cigarety jsou občané Ukrajiny," doplnila mluvčí celníků.

Členové skupiny byli zadrženi 2. prosince při nakládání vyrobených cigaret do kamionu, který patřil jednomu ze zatčených. "Bylo zadrženo celkem pět osob moldavské státní příslušnosti, přičemž čtyři osoby poslal soudce na základě návrhu dozorující státní zástupkyně do vazby," uvedla Kaňková.

V tajné továrně padělatelů v Ralsku našli celníci kompletní linku a potřeby na výrobu cigaret, řezačku a drtičku tabáku a miliony kusů cigaret v krabičkách s logy americké značky L&M a britské značky Richmond. Při prohlídkách několika objektů v celém Česku pak bylo nalezeno 180 palet s potřebami pro výrobu cigaret. Zadrženy byly také peníze a padělané rumunské osobní doklady, které skupina používala.

Autoři | Foto Celní správa

Štítky ČR, Moldavsko, Ukrajina, kriminalita, clo, tabák

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.