pátek 14. srpna 2020 Alan

VÝROČNÍ ZPRÁVA BIS: Dokument hovoří o Rusku, Číně i kyberútocích

O aktivitách ruských, čínských a íránských špionů, kyberútocích na ministerstvo zahraničí a armádní e-maily nebo o šíření dezinformací proruskými aktivisty hovoří ve výroční zprávě za rok 2018 Bezpečnostní informační služba (BIS). Kontrarozvědka v dnes publikovaném dokumentu také informovala o úmrtí jednoho z bojovníků, kteří odešli z ČR, aby se připojili k teroristickým organizacím v Sýrii a Iráku. V souvislosti s problematikou terorismu loni prověřovala signály o výskytu islamistických radikálů v ČR, rizika se ale nepotvrdila. Politici ve Sněmovně dnes práci BIS většinou oceňovali, Hrad kritizoval označování lidí s odlišným názorem za dezinformátory.

V Česku podle BIS loni operovaly všechny ruské tajné služby, klíčovým cílem jejich hybridní strategie je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy. Za dlouhodobý problém považuje kontrarozvědka velikost ruské ambasády v Česku. Připomíná, že na základě jejích informací byla vybrána trojice "nedeklarovaných zpravodajských důstojníků", kteří byli vyhoštěni v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.

Aktivitu podle BIS v Česku posilují čínské tajné služby, zpráva varuje před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy, které se týkají například akademiků, příslušníků bezpečnostních sborů a úředníků. Tyto příležitosti podle BIS využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci či vyvolání dojmu, že dotčená osoba Číně "něco dluží".

BIS se věnovala i činnosti íránských zpravodajců. Upozorňuje, že rozvoj ekonomických vztahů s Íránem s sebou nese riziko, že mezi běžnými obchodníky, kteří se zapojují podnikatelských projektů, mohou být i jedinci spjatí s tamními bezpečnostními složkami. BIS také připomíná, že loni přispěla ke konci činnosti serverů v ČR napojených na libanonské hnutí Hizballáh.

BIS potvrdila úmrtí jednoho z blízkovýchodních bojovníků s vazbou na ČR. Podle předchozí zprávy odešlo na Blízký východ takových lidí 11, vnitro naposledy mluvilo o 16 osobách. Celkově BIS hodnotí situaci v oblasti terorismu a islamistické radikalizace v ČR jako klidnou. Sledovala i lidi z oblasti Maghribu, riziko podle ní představovala část kazašské komunity. BIS prověřovala také pacienty, kteří se v ČR léčili v rámci programu pro veterány z Libye. Odhalila při tom řadu osob s vazbami na tamní islamistické struktury.

BIS loni vyšetřovala také kyberútoky, dva se týkaly MZV. Za jedním podle kontrarozvědky stojí pravděpodobně ruští aktéři, za druhým zřejmě čínská skupina. Terčem hackerů byly také schránky osob spojených s armádou. Útočníci podle BIS nezískali z e-mailů utajované informace, ale dostali se k řadě osobních a citlivých údajů, které mohou v budoucnu využít.

Za nejvážnější hrozbu pro ústavnost v ČR považuje BIS šíření dezinformací proruskými aktivisty. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v té souvislosti označil za nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. Považuje to za útok na svobodu slova.

Lídři opozičních stran většinou v souvislosti se zveřejněním zprávy oceňovali činnost BIS. Podle lidovců je kvalitní a profesionální, podle STAN však její práci ztěžuje dlouhodobý kritik činnosti BIS prezident Miloš Zeman. ODS či TOP 09 apelovaly především na to, aby se závěry BIS kvalitně pracovala vláda. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že kabinet ke všem zprávám BIS přistupuje zodpovědně. Komunisté a SPD ve zprávě postrádají informace o aktivitách jiných zemí než Ruska a Číny, KSČM především podrobnosti o ekonomické špionáži USA.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, rozvědky, BIS, 2018

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.