pátek 14. srpna 2020 Alan

Po celém Česku se dnes uskuteční akce na podporu demokracie

Přes 130 pochodů, výšlapů nebo výletů se dnes uskuteční po celé České republice v rámci akce Kroky pro demokracii pod záštitou spolku Milion chvilek. V Praze se bude konat od 16:00 happeningový pochod z Václavského náměstí na Kampu určený zejména pro zastánce hlubší evropské integrace a ochrany životního prostředí. Na akcích mají lidé také vyjádřit obecnou podporu demokracii a soudržnosti. Například v Brně po krátkém pochodu městem zazní projevy o ukončení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Akce se dále konají třeba v Olomouci, Ostravě, Karlových Varech nebo Jihlavě.

Lokální organizátoři podle místopředsedy Milionu chvilek Benjamina Rolla akce pojali po svém a rozhodují sami o tom, co konkrétně plánují a jakým způsobem obyvatele zvou. Vzhledem k tomu, že pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo, Milion chvilek pořadatele a účastníky lokálních událostí vyzval, že mohou akci pojmout i jako veřejnou výzvu k vysvětlení tohoto rozhodnutí. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může usnesení zrušit, na přezkoumání má tři měsíce.

V Brně se lidé chystají na krátký pochod z Malinovského náměstí, který bude zakončen projevy týkajícími se zmíněné kauzy. V Jihlavě se účastníci vydají po památných místech města, která jsou propojena osudy lidí bojujících za svobodu a demokracii. V Karlových Varech po procházce lázeňskými lesy lidé u sochy Tomáše Garrigua Masaryka přečtou společné prohlášení, v olomouckém letním kině se uskuteční diskuse o klimatu i nezávislých médiích.

Několik akcí se uskuteční i v zahraničí, například v Edinburghu, Hamburku, Káthmándú, Marseille, Tallinnu nebo na Ibize.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, demonstrace, společnost, Babiš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.