čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Milion chvilek chystá v sobotu přes 130 akcí

Při celorepublikové akci Kroky pro demokracii se v sobotu uskuteční více než 130 pochodů na různých místech České republiky, jejichž účelem bude zejména obecná podpora demokracie. Větší protestní akci v Praze tentokrát spolek Milion chvilek nechystá, menší skupiny se ale i v hlavním městě organizují, napsal místopředseda spolku Benjamin Roll. Podle něj pořadatelé mohou události pojmout také jako výzvu k vysvětlení rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo.

Milion chvilek letos organizoval sérii demonstrací za nezávislost justice, protesty se ale postupně zaměřily i proti Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi.

Podle seznamu chystaných akcí se v Praze bude konat happeningový pochod z Václavského náměstí na Kampu, který je určen zejména pro zastánce hlubší evropské integrace nebo pro ty, kteří považují za nutnou ochranu životního prostředí. Podle facebookové události jej pořádají hnutí Pulse of Europe a Pro euro. Akce budou také v Brně, Jihlavě, Karlových Varech, Zlíně, Olomouci nebo v Ostravě.

Původně mělo jít o pochody, výlety, výšlapy či průvody, jejichž vyzněním měla být obecná podpora demokracie a soudržnosti mezi lidmi a důraz na to, že právě společnými zážitky se buduje občanská společnost, poznamenal Roll. "Po potvrzení zastavení trestního stíhání Andreje Babiše jsme organizátory a účastníky vyzvali, že akci mohou pojmout i jako veřejnou výzvu k důkladnému vysvětlení tohoto rozhodnutí a k upozornění na jeho důsledky," doplnil.

Pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Rozhodnutí je pravomocné. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman může usnesení zrušit, na přezkoumání má tři měsíce.

"V plánu jsme Prahu vůbec neměli, ale menší skupiny se organizují i v Praze a mnozí Pražáci vyjíždějí ven," uvedl Roll. Lokální organizátoři podle něj akce pojali po svém a je na nich, co konkrétně plánují a jakým způsobem obyvatele zvou.

Další velkou demonstraci proti premiérovi Babišovi a za nezávislost justice Milion chvilek už dříve oznámil na 16. listopadu, konat se bude na pražské Letné. Dosavadní protesty vyvrcholily červnovou demonstrací na témže místě, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283.000 lidí, policie operovala s číslem kolem 200 tisíc lidí.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, demonstrace, společnost, Babiš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.