Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pochybné ocenění z Oxfordu pro prezidenta Svazu průmyslu. Ukrajinská společnost parazituje na jméně slavné univerzity

 
čtvrtek, 18. července 2019, 13:10

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který chce dávat "přes držku" studentům stávkujícím za klima, se na webu svazu chlubí pochybnou profesurou od ukrajinské společnosti European Business Assembly, kterou v roce 2000 založil podnikatel Anton Savvov. Ta se přiživuje na prestižním jméně slavné univerzity a díky kancelářím v britském Oxfordu se nazývá oxfordskou akademií.

Na pochybnou profesuru upozornil dnes na svém Facebooku aktivista Martin Marek. Podle něho se na webu svazu prý objevila informace, že Hanáka titulem Honorary Professor of The Academic Union, Oxford ocenila akademická obec. Pravdou je, že se nejedná o akademický titul, ale o podvodné ocenění, které prodává společnost Academic Union, Oxford, kterou vlastní ukrajinský podnikatel a která sídlí částečně na Ukrajině a v Oxfordu. To, že by mohlo dojít k záměně s uznávanou University of Oxford Svaz průmyslu a dopravy odmítá.

„O tom, že Jaroslav Hanák získal čestnou profesuru z oxfordské Akademické unie, jsme informovali 3. července na twitteru a webu Svazu průmyslu a dopravy. Spolu s touto informací jsme zveřejnili i fotografii titulu, ze které lze vyčíst přesné jméno instituce, která mu titul udělila. Jedná se o oxfordskou Akademickou unii,“ shrnula mluvčí svazu Eva Veličková. Podle ní titul získávají pravidelně špičkoví manažeři z různých odvětví.

„Servisní náklady spojené se slavnostním ceremoniálem, jako ubytování a letenky, si Jaroslav Hanák hradil sám. Jiné náklady s oceněním spojené nebyly,“ řekla Veličková a dodala: „O Oxfordské univerzitě jsme nikdy nehovořili a z tohoto důvodu musíme zásadně odmítnout tvrzení, že se prezident Hanák chlubí falešným titulem.“

Podle před časem zveřejněného zjištění britských The Times, zneužívá tato společnost pro své podnikání s falešnými oceněními jméno a symboly Univerzity v Oxfordu, se kterou ovšem ve skutečnosti nemá nic společného. Různá ocenění a tituly se dají koupit v rozmezí za 8 tisíc až 10 tisíc liber a za roky své činnosti jich už prodala tisíce za milióny liber.

Pro svoje PR si podle internetových článků a zaplatila i několik bývalých britských politiků. Podle rozhovorů s bývalými zaměstnanci, které se podařilo získat britským novinářům, cílí především na východní Evropu, Blízký východ a Rusko, kam posílá stovky e-mailů s nabídkou získání titulu z Oxfordu. Podle aktivisty Marka o ocenění mají údajně rozhodovat více než dvě stovky akademiků, vědců a výzkumníků, ale jejich seznam není veřejný.

Napsal Michael Daněk | Foto Svaz průmyslu a dopravy
 


 

Kam dál?

Lidské siluety varují Pražany před vstupem do tramvajové trati

středa, 17. července 2019, 10:46

Lidské siluety na tramvajových kolejích v Praze varují chodce před neuváženým vstupem do trati. Dopravní podnik nechal obrysy těl...

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a...

úterý, 16. července 2019, 14:04

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno...

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si...

úterý, 16. července 2019, 13:50

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo...

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

úterý, 16. července 2019, 10:36

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení,...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Suchém Vrbném bude upraven vodovod a kanalizace. Práce potrvají do příštího roku

V Suchém Vrbném začnou v září práce na obnově vodovodu a kanalizace. Pracovat se začne v ulici Československých legií už v září. Náklady vyjdou na tři miliony korun a hotovo by mělo být do dubna příštího roku.

Budějcká Drbna

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Brněnská Drbna

Invazi vojsk připomene ve středu pietní akce u liberecké radnice

Každoročně si město Liberec připomíná události 21. srpna a ani letošní 51.výročí nebude výjimkou. Pietní akce opět proběhne u pomníku vedle schodů liberecké radnice.

Liberecká Drbna

Pořadatelé připravili pro třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje několik novinek

Třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje se letos nese ve znamení změn. Pořadatelé připravili hned několik originálních kategorií.

Olomoucká Drbna

Do ulic Jihlavy vyjel „dokumentární" trolejbus. Festival bude klást důraz na ekologii

Jihlavskými ulicemi ode dneška znovu jezdí festivalový autobus. Upozorňuje na nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který začne 24. října. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Proto bude jeho součástí výsadba 23 ovocných stromů, které budou základem budoucího festivalového sadu.

Jihlavská Drbna

FOTO: A jsou fuč. Schody do nebe už jsou minulostí

Budova, které byla několik desítek let trnem v oku, zmizela. Vybydlený panelák, který dostal podle netypického tvaru přezdívku Schody do nebe, je fuč. Demoliční práce tak skončily. A za pár měsíců začne nová výstavba hotelového komplexu.

Hradecká Drbna