Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pochybné ocenění z Oxfordu pro prezidenta Svazu průmyslu. Ukrajinská společnost parazituje na jméně slavné univerzity

 
čtvrtek, 18. července 2019, 13:10

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který chce dávat "přes držku" studentům stávkujícím za klima, se na webu svazu chlubí pochybnou profesurou od ukrajinské společnosti European Business Assembly, kterou v roce 2000 založil podnikatel Anton Savvov. Ta se přiživuje na prestižním jméně slavné univerzity a díky kancelářím v britském Oxfordu se nazývá oxfordskou akademií.

Na pochybnou profesuru upozornil dnes na svém Facebooku aktivista Martin Marek. Podle něho se na webu svazu prý objevila informace, že Hanáka titulem Honorary Professor of The Academic Union, Oxford ocenila akademická obec. Pravdou je, že se nejedná o akademický titul, ale o podvodné ocenění, které prodává společnost Academic Union, Oxford, kterou vlastní ukrajinský podnikatel a která sídlí částečně na Ukrajině a v Oxfordu. To, že by mohlo dojít k záměně s uznávanou University of Oxford Svaz průmyslu a dopravy odmítá.

„O tom, že Jaroslav Hanák získal čestnou profesuru z oxfordské Akademické unie, jsme informovali 3. července na twitteru a webu Svazu průmyslu a dopravy. Spolu s touto informací jsme zveřejnili i fotografii titulu, ze které lze vyčíst přesné jméno instituce, která mu titul udělila. Jedná se o oxfordskou Akademickou unii,“ shrnula mluvčí svazu Eva Veličková. Podle ní titul získávají pravidelně špičkoví manažeři z různých odvětví.

„Servisní náklady spojené se slavnostním ceremoniálem, jako ubytování a letenky, si Jaroslav Hanák hradil sám. Jiné náklady s oceněním spojené nebyly,“ řekla Veličková a dodala: „O Oxfordské univerzitě jsme nikdy nehovořili a z tohoto důvodu musíme zásadně odmítnout tvrzení, že se prezident Hanák chlubí falešným titulem.“

Podle před časem zveřejněného zjištění britských The Times, zneužívá tato společnost pro své podnikání s falešnými oceněními jméno a symboly Univerzity v Oxfordu, se kterou ovšem ve skutečnosti nemá nic společného. Různá ocenění a tituly se dají koupit v rozmezí za 8 tisíc až 10 tisíc liber a za roky své činnosti jich už prodala tisíce za milióny liber.

Pro svoje PR si podle internetových článků a zaplatila i několik bývalých britských politiků. Podle rozhovorů s bývalými zaměstnanci, které se podařilo získat britským novinářům, cílí především na východní Evropu, Blízký východ a Rusko, kam posílá stovky e-mailů s nabídkou získání titulu z Oxfordu. Podle aktivisty Marka o ocenění mají údajně rozhodovat více než dvě stovky akademiků, vědců a výzkumníků, ale jejich seznam není veřejný.

Napsal Michael Daněk | Foto Svaz průmyslu a dopravy
 


 

Kam dál?

Lidské siluety varují Pražany před vstupem do tramvajové trati

středa, 17. července 2019, 10:46

Lidské siluety na tramvajových kolejích v Praze varují chodce před neuváženým vstupem do trati. Dopravní podnik nechal obrysy těl...

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a...

úterý, 16. července 2019, 14:04

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno...

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si...

úterý, 16. července 2019, 13:50

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo...

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

úterý, 16. července 2019, 10:36

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení,...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nehoda na Okružní brzdí dopravu, omezení potrvá do jedné

Dopravní policisté vyšetřují od rána dopravní nehodu nákladního auta, která se stala v sedm hodin na Okružní. V místě nehody je uzavřen jeden jízdní pruh. Momentálně probíhá přečerpání obsahu. Doprava by měla být obnovena kolem jedné hodiny.

Budějcká Drbna

Nepozorná řidička se ohlédla po svém psovi a narazila do lampy

Pokud sedáte za volant, měli byste se věnovat plně řízení a situaci na silnici. Toto pravidlo porušila mladá řidička, která projížděla Slavkovem, a ohlédla se po svém psovi. Následně havarovala.

Brněnská Drbna

Rekonstrukce Kittelova domu je hotová, místo už vítá první turisty

Lidé, kteří zamíří do Pěnčín na Jablonecku, mohou poprvé navštívit zrekonstruovaný dům, kde žil léčitel Eleazar Kittel. Obnovit celý dům stálo roky úsilí a zhruba 50 milionů korun. Nyní nabízí náhled do života této historické osobnosti i historie lidového umění a léčitelství.

Liberecká Drbna

Na Horním náměstí v Olomouci si dnes připomeneme události 21. srpna 1968 a 1969

Olomouc se připojí k celorepublikové akci, díky které si lidé připomenou události 21. srpna 1968 a 1969. Setkání začne v pět hodin odpoledne před Sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Olomoucká Drbna

Léto na jihlavském urgentu: Pády z kol, popáleniny, řezné rány. Přibývá alergií na hmyzí bodnutí

Do konce letních prázdnin zbývá už jen několik dní. Během nich řada lidí musela vyhledat také služby urgentního příjmu jihlavské nemocnice. Zdravotníci často řeší alergické reakce po bodnutí hmyzem, stejně jako pády z kol, koloběžek nebo popáleniny od rozdělaného ohně.

Jihlavská Drbna

Selekce musela nastat. V kádru Hradce končí tři hráči

Kádr hokejového Mountfieldu byl příliš široký na to, aby s takovým týmem mohl vstoupit do extraligy. Klub se rozloučil s prvním trojlístkem hráčů.

Hradecká Drbna