Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

 
úterý, 16. července 2019, 13:50

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

„Milí člověče, vyslechni mocného pána hor: Já, Krakonoš, hodlám od 1.8. 2019 uzavřít Krkonoše pro všechno lidské,“ uvádí Krakonoš v dopise. Ke svému rozhodnutí dospěl na základě chování turistů, kteří do Krkonoš každý rok míří a vedle dobré nálady nebo zážitků přináší do hor i odpadky. Ty zde ale na rozdíl od skvělých vzpomínek a pořízených fotek zůstávají.

„Mé rozhodnutí chápej jako trest za nfarebácké chování některých návštěvníků, kteří svou zlotřilostí vydají za několik Trautenberků,“ vzkazuje ochránce Krkonoš lidem. Podle něj lidé nemají k horám úctu a jejich vinou se zde rozšiřuje škodná v podobě odpadkoušů. Pokud tak v srpnu vyrazíte do Krkonoš a narazíte na neprůchodnou mlhu, je jasné, že Krakonoš nezůstal jen u pohrůžky, ale rozhodl se své plány zrealizovat a ochránit hory tak, že do nich už lidská noha nevkročí.

PSALI JSME: Sáčkovec, Petlahvoň nebo Vlhčenec. KRNAP spustil novou kampaň s Odpadkouši

Kampaní Není zvěř jako zvěř se snaží Krkonošský národní park vtipnou a originální formou upozornit na problematiku znečišťování Krkonoš odpadky. Dobrovolníci sice každý rok uklidí z hor tuny odpadků, turisté jich tam ale nanosí daleko více.

Zatím je ale naděje a i sám Krakonoš zůstává sice nahněvaný ale optimistický. „Mám hodné lidi v lásce a budou mi tu chybět. Vím, že hodně z nich se tu chová slušně a s úctou k přírodě. Pro takové bych se rozdal - koneckonců Anče, Kuba a hajnej by mohli vyprávět. Znáš to přeci z mých pohádek, kde se všechno v dobré obrátilo. Snad tomu bude i tentokrát,“ dodává Krakonoš.

„Krakonoš se od srpna rozhodl uzavřít KRNAP kvůli přemnožení "odpadkoušů". Ani se mu nedivíme. To, co v národním parku po turistech zůstává, není žádná hitparáda a příroda si to nezaslouží,“ reaguje MŽP. Dopis by měl vzburcovat všechny návštěvníky Krkonoš, aby si uvědomili, že odpadky do přírody nepatří a vše, co do hor přinesou, by si zase měli odnést. 

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto MŽP, pixabay.com
 


 

Kam dál?

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

úterý, 16. července 2019, 10:36

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení,...

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při...

pondělí, 15. července 2019, 16:30

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost...

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

pondělí, 15. července 2019, 14:18

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete...

VIDEO: Zdrogovaný muž ujížděl policii. Zběsilou jízdu i policejní...

pondělí, 15. července 2019, 11:35

Strakoničtí policisté mají za sebou opravdu výživnou službu. Hlídka chtěla v sobotu dopoledne zkontrolovat řidiče osobáku, ten...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nehoda na Okružní brzdí dopravu, omezení potrvá do jedné

Dopravní policisté vyšetřují od rána dopravní nehodu nákladního auta, která se stala v sedm hodin na Okružní. V místě nehody je uzavřen jeden jízdní pruh. Momentálně probíhá přečerpání obsahu. Doprava by měla být obnovena kolem jedné hodiny.

Budějcká Drbna

Nepozorná řidička se ohlédla po svém psovi a narazila do lampy

Pokud sedáte za volant, měli byste se věnovat plně řízení a situaci na silnici. Toto pravidlo porušila mladá řidička, která projížděla Slavkovem, a ohlédla se po svém psovi. Následně havarovala.

Brněnská Drbna

Rekonstrukce Kittelova domu je hotová, místo už vítá první turisty

Lidé, kteří zamíří do Pěnčín na Jablonecku, mohou poprvé navštívit zrekonstruovaný dům, kde žil léčitel Eleazar Kittel. Obnovit celý dům stálo roky úsilí a zhruba 50 milionů korun. Nyní nabízí náhled do života této historické osobnosti i historie lidového umění a léčitelství.

Liberecká Drbna

Na Horním náměstí v Olomouci si dnes připomeneme události 21. srpna 1968 a 1969

Olomouc se připojí k celorepublikové akci, díky které si lidé připomenou události 21. srpna 1968 a 1969. Setkání začne v pět hodin odpoledne před Sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Olomoucká Drbna

Léto na jihlavském urgentu: Pády z kol, popáleniny, řezné rány. Přibývá alergií na hmyzí bodnutí

Do konce letních prázdnin zbývá už jen několik dní. Během nich řada lidí musela vyhledat také služby urgentního příjmu jihlavské nemocnice. Zdravotníci často řeší alergické reakce po bodnutí hmyzem, stejně jako pády z kol, koloběžek nebo popáleniny od rozdělaného ohně.

Jihlavská Drbna

Selekce musela nastat. V kádru Hradce končí tři hráči

Kádr hokejového Mountfieldu byl příliš široký na to, aby s takovým týmem mohl vstoupit do extraligy. Klub se rozloučil s prvním trojlístkem hráčů.

Hradecká Drbna