Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

 
úterý, 16. července 2019, 13:50

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

„Milí člověče, vyslechni mocného pána hor: Já, Krakonoš, hodlám od 1.8. 2019 uzavřít Krkonoše pro všechno lidské,“ uvádí Krakonoš v dopise. Ke svému rozhodnutí dospěl na základě chování turistů, kteří do Krkonoš každý rok míří a vedle dobré nálady nebo zážitků přináší do hor i odpadky. Ty zde ale na rozdíl od skvělých vzpomínek a pořízených fotek zůstávají.

„Mé rozhodnutí chápej jako trest za nfarebácké chování některých návštěvníků, kteří svou zlotřilostí vydají za několik Trautenberků,“ vzkazuje ochránce Krkonoš lidem. Podle něj lidé nemají k horám úctu a jejich vinou se zde rozšiřuje škodná v podobě odpadkoušů. Pokud tak v srpnu vyrazíte do Krkonoš a narazíte na neprůchodnou mlhu, je jasné, že Krakonoš nezůstal jen u pohrůžky, ale rozhodl se své plány zrealizovat a ochránit hory tak, že do nich už lidská noha nevkročí.

PSALI JSME: Sáčkovec, Petlahvoň nebo Vlhčenec. KRNAP spustil novou kampaň s Odpadkouši

Kampaní Není zvěř jako zvěř se snaží Krkonošský národní park vtipnou a originální formou upozornit na problematiku znečišťování Krkonoš odpadky. Dobrovolníci sice každý rok uklidí z hor tuny odpadků, turisté jich tam ale nanosí daleko více.

Zatím je ale naděje a i sám Krakonoš zůstává sice nahněvaný ale optimistický. „Mám hodné lidi v lásce a budou mi tu chybět. Vím, že hodně z nich se tu chová slušně a s úctou k přírodě. Pro takové bych se rozdal - koneckonců Anče, Kuba a hajnej by mohli vyprávět. Znáš to přeci z mých pohádek, kde se všechno v dobré obrátilo. Snad tomu bude i tentokrát,“ dodává Krakonoš.

„Krakonoš se od srpna rozhodl uzavřít KRNAP kvůli přemnožení "odpadkoušů". Ani se mu nedivíme. To, co v národním parku po turistech zůstává, není žádná hitparáda a příroda si to nezaslouží,“ reaguje MŽP. Dopis by měl vzburcovat všechny návštěvníky Krkonoš, aby si uvědomili, že odpadky do přírody nepatří a vše, co do hor přinesou, by si zase měli odnést. 

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto MŽP, pixabay.com
 


 

Kam dál?

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

úterý, 16. července 2019, 10:36

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení,...

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při...

pondělí, 15. července 2019, 16:30

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost...

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

pondělí, 15. července 2019, 14:18

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete...

VIDEO: Zdrogovaný muž ujížděl policii. Zběsilou jízdu i policejní...

pondělí, 15. července 2019, 11:35

Strakoničtí policisté mají za sebou opravdu výživnou službu. Hlídka chtěla v sobotu dopoledne zkontrolovat řidiče osobáku, ten...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Suchém Vrbném bude upraven vodovod a kanalizace. Práce potrvají do příštího roku

V Suchém Vrbném začnou v září práce na obnově vodovodu a kanalizace. Pracovat se začne v ulici Československých legií už v září. Náklady vyjdou na tři miliony korun a hotovo by mělo být do dubna příštího roku.

Budějcká Drbna

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Brněnská Drbna

Invazi vojsk připomene ve středu pietní akce u liberecké radnice

Každoročně si město Liberec připomíná události 21. srpna a ani letošní 51.výročí nebude výjimkou. Pietní akce opět proběhne u pomníku vedle schodů liberecké radnice.

Liberecká Drbna

Pořadatelé připravili pro třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje několik novinek

Třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje se letos nese ve znamení změn. Pořadatelé připravili hned několik originálních kategorií.

Olomoucká Drbna

Do ulic Jihlavy vyjel „dokumentární" trolejbus. Festival bude klást důraz na ekologii

Jihlavskými ulicemi ode dneška znovu jezdí festivalový autobus. Upozorňuje na nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který začne 24. října. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Proto bude jeho součástí výsadba 23 ovocných stromů, které budou základem budoucího festivalového sadu.

Jihlavská Drbna

FOTO: A jsou fuč. Schody do nebe už jsou minulostí

Budova, které byla několik desítek let trnem v oku, zmizela. Vybydlený panelák, který dostal podle netypického tvaru přezdívku Schody do nebe, je fuč. Demoliční práce tak skončily. A za pár měsíců začne nová výstavba hotelového komplexu.

Hradecká Drbna