úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

Kvalitu vody v liberecké přehradě udržuje ultrazvuk. Ničí sinice i řasy a přitom je šetrný

Město Liberec a Povodí Labe společně využívají technologickou novinku, která by měla zajistit čistou vodu v harcovské přehradě. Touto novinkou, která se zatím používá zejména v zahraničí, je rezonanční ultrazvuk.

Liberecká přehrada je oblíbeným místem snad všech Liberečáků. Nabízí ideální zázemí pro procházku, běh nebo třeba i koupačku. Aby zde bylo koupání příjemné a kvalita vody dostačující, rozhodlo se město společně s Povodím Labe, které je majitelem většiny pozemků okolo nádrže, využít moderní technologii.

Díky výkonnému rezonančnímu ultrazvuku by měla voda zůstávat čistší. „Ultrazvuk poškodí vnitřní struktury sinic a řas, zpomalí jejich růst, zastaví reprodukci, přeruší průnik živin a odumírání těchto organismů,“ uvedla mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová

Použití této novinky, která je šetrná k životnímu prostředí a nemusí se zde využívat žádná chemie ani aditiva, muselo schválit Povodí Labe i Český rybářský svaz. „Obě instituce použití schválily. Plovoucí solární panely byly na přehradu instalovány v druhé polovině června,“ komentovala Kodymová. 

Lidé, kteří prochází kolem přehrady, si tak mohou všimnout plovoucích panelů, které komunikují s ultrazvukovým vysílačem.

Takto funguje zařízení umístěné v harcovské nádrži.

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky přehrada, Liberec, nádrž, sinice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.