Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Šestice starostů z Jihlavska požaduje vyřazení z lokalit pro úložiště. Hlavním důvodem je pitná voda

 
sobota, 27. dubna 2019, 11:50

Čtvrteční odpoledne patřilo v kulturním domě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku jednání o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Šest obcí, které jsou úzce spojeny s lokalitou zvanou Čertův Hrádek, což je jedna z uvažovaných lokalit pro úložiště, hromadně podepsalo dohodu o společném postupu. Jejich další kroky mají vést k vyřazení z uvažovaných lokalit.

Zástupci dotčených se kvůli případnému úložišti bojí hlavně o budoucnost zdrojů pitné vody, a to nejen pro krajskou Jihlavu, ale prostřednictvím vodárenské nádrže Švihov na Želivce i pro střední Čechy a Prahu. Případná nehoda v provozu hlubinného úložiště by totiž ve zmíněných oblastech mohla ovlivnit i tyto zdroje pitné vody. Starostové obcí Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná se odvolávají hlavně na to, že jejich územím prochází hlavní evropské rozvodí.

Den proti úložišti

Připadá na 27. duben, po celé zemi se uskuteční hapenningy. Jeden z nich se bude konat třeba i ve zmiňované Dolní Cerekvi. Zde je začátek naplánován na 14. hodinu.

„Měří nějakých 221 kilometrů. Na Vysočině máme díky procházejícímu evropskému rozvodí velké bohatství. Odborníci SÚRAO to snad nemohou myslet vážně,“ vyjádřil se k zařazení lokality Čertův Hrádek přítomný geolog Zdeněk Laštovička.

Podobně se vyjádřil také starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák. „Rádi bychom na to upozornili ty dámy a pány z Prahy, kteří budou o nás bez nás rozhodovat, že vlastně rozhodují i o sobě.“

Dopis pro ministerstvo a SÚRAO

Důležitou součástí dnešního odpoledne v Dolní Cerekvi byl již zmíněný podpis dohody o společném postupu. Její součástí jsou dopisy pro vedení ministerstva průmyslu a obchodu a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

„Vyřadit ze seznamu zvažovaných lokalit prostřednictvím našich dopisů chceme do 30 dnů. Je třeba zdůraznit, že výběr finální lokality je politické rozhodnutí vlády,“ zmínil Luboš Kliment, společný právní zástupce dotčených šesti obcí.

Obce, kterou jsou úzce spjaty s lokalitou Hrádek, chtějí zapojit také veřejnost. Po okolí plánují vyvěsit třeba protestní plakáty. „Máme hned čtyři návrhy, jak by mohly vypadat,“ doplnil Kliment. Podobné setkání plánují zástupci obcí uspořádat třeba i v krajské Jihlavě.

PSALI JSME: Dolní Cerekev bude hostit setkání odpůrců úložiště. Budou hlavně bránit pitnou vodu 

Dnešního setkání se starosty se zúčastnila necelá stovka lidí, mezi hosty byl také senátor Miloš Vystrčil. Ten vyjádřil jasnou podporu zmiňovaným obcím. „V této záležitosti se musí postupovat zodpovědně. Jasné je, že uložení odpadu se nevyhneme. V lokalitě Čertův Hrádek, tedy v místě evropského rozvodí, se mi to nezdá správné a zodpovědné. Určitě budu nápomocen i nadále,“ přislíbil.

Pomoc přislíbily i další obce v okolí, například zástupci Třeště, kteří se také dnešního setkání v Dolní Cerekvi zúčastnili.

Zvažované lokality v ČR:  Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku.

O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.
Napsal(a) Lenka Dvořáková | Foto Lenka Dvořáková
 


 

Kam dál?

Dva mladí policisté zachránili život zkolabovanému řidiči uprostřed...

sobota, 27. dubna 2019, 09:40

Obrovskou odvahu a duchapřítomnost projevili včera ráno dva mladí policisté na nejfrekventovanější české dálnici. Na 203. km...

Hledej sysla! Do mapování ohroženého hlodavce se může zapojit i...

pátek, 26. dubna 2019, 11:54

Zima je ta tam a s ní i zimní spánek živočichů, včetně sysla obecného. V tomto období se tak odborníkům nabízí ideální čas pro...

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 22:31

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v...

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné,...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 14:46

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

První výhra! Dynamo veze tři body ze hřiště Slovácka

To se povedlo! Českobudějovické Dynamo poprvé po návratu bodovalo, když zvítězilo na hřišti Slovácka 2:0. Jihočeši tak uspěli v Uherském Hradišti po dlouhých dvanácti letech. Jedinou branku v prvním poločase obstaral v 17. minutě Lukáš Provod po centru Benjamina Čoliče. V závěru pojistil výhru po Provodově dobré práci Ivo Táborský.

Budějcká Drbna

Brněnské kapele shořela při cestě na koncert dodávka se všemi nástroji, kamarádi jim na pomoc založili sbírku

Členové brněnské kapely Acute Dose si v pátek na vlastní kůži zažili noční můru každého hudebníka. Při cestě na koncert jim nedaleko za Brnem za jízdy začalo hořet auto. Dodávku stihli odstavit na benzince, pak už jen sledovali, jak auto se všemi jejich nástroji pohlcují plameny. Prakticky záhy, co se o svou zkušenost kapela podělila, zvedla se mezi jejich přáteli a kolegy vlna solidarity. Na pomoc mladým muzikantům zřídili veřejný účet a na konci září se odehraje benefiční koncert.

Brněnská Drbna

Stezka korunami stromů. Zábava pro děti i dospělé v Krkonoších

Nevšední zážitky v přírodě, daleké výhledy, nespoutané dobrodružství a zábavu nabízí dětem i dospělým Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních nebo Herní krajina PecKa ve Velké Úpě. Tak neseďte v horkých letních dnech doma a vyjeďte se vyluftovat na čerstvý horský vzduch do Krkonoš.

Liberecká Drbna

Víkendová koupačka na Poděbradech a Plumlově? Podle hygieniků je voda stále v pořádku

Lidé se mohou stále bez obav koupat ve vodních plochách v Olomouckém kraji, které jsou pod dohledem hygieniků. Z rozboru vzorků vyplývá, že voda štěrkopískových jezer Poděbrady u Olomouce i Plumlovské přehrady na Prostějovsku je v pořádku a nepředstavuje zdravotní riziko. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnila olomoucká krajská hygienické stanice

Olomoucká Drbna

Juniorky FBŠ Jihlava zazářily na prestižním mezinárodním turnaji, vybojovaly historický bronz

Vynikající stopu zanechal jihlavský mládežnický florbal na největším mezinárodním turnaji konaném v České republice. Juniorky FBŠ Jihlava se v nabité konkurenci probojovali až k bronzovým medailím, dobře si vedly i další tři celky, které jihlavský klub na Prague games vyslal.

Jihlavská Drbna

Hradecká knihovna je jedním z center kulturního dění ve městě

Městská knihovna v Hradci Králové patří k nejnavštěvovanějším kulturním zařízením ve stotisícovém městě. Ročně přijde do půjčoven, na akce a veřejný internet téměř 280 tisíc návštěvníků. Čtenářů je ale ve skutečnosti mnohem více, protože přes 60 procent registrovaných čtenářů si půjčuje i pro další členy rodiny či přátele.

Hradecká Drbna