Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Šestice starostů z Jihlavska požaduje vyřazení z lokalit pro úložiště. Hlavním důvodem je pitná voda

 
sobota, 27. dubna 2019, 11:50

Čtvrteční odpoledne patřilo v kulturním domě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku jednání o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Šest obcí, které jsou úzce spojeny s lokalitou zvanou Čertův Hrádek, což je jedna z uvažovaných lokalit pro úložiště, hromadně podepsalo dohodu o společném postupu. Jejich další kroky mají vést k vyřazení z uvažovaných lokalit.

Zástupci dotčených se kvůli případnému úložišti bojí hlavně o budoucnost zdrojů pitné vody, a to nejen pro krajskou Jihlavu, ale prostřednictvím vodárenské nádrže Švihov na Želivce i pro střední Čechy a Prahu. Případná nehoda v provozu hlubinného úložiště by totiž ve zmíněných oblastech mohla ovlivnit i tyto zdroje pitné vody. Starostové obcí Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná se odvolávají hlavně na to, že jejich územím prochází hlavní evropské rozvodí.

Den proti úložišti

Připadá na 27. duben, po celé zemi se uskuteční hapenningy. Jeden z nich se bude konat třeba i ve zmiňované Dolní Cerekvi. Zde je začátek naplánován na 14. hodinu.

„Měří nějakých 221 kilometrů. Na Vysočině máme díky procházejícímu evropskému rozvodí velké bohatství. Odborníci SÚRAO to snad nemohou myslet vážně,“ vyjádřil se k zařazení lokality Čertův Hrádek přítomný geolog Zdeněk Laštovička.

Podobně se vyjádřil také starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák. „Rádi bychom na to upozornili ty dámy a pány z Prahy, kteří budou o nás bez nás rozhodovat, že vlastně rozhodují i o sobě.“

Dopis pro ministerstvo a SÚRAO

Důležitou součástí dnešního odpoledne v Dolní Cerekvi byl již zmíněný podpis dohody o společném postupu. Její součástí jsou dopisy pro vedení ministerstva průmyslu a obchodu a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

„Vyřadit ze seznamu zvažovaných lokalit prostřednictvím našich dopisů chceme do 30 dnů. Je třeba zdůraznit, že výběr finální lokality je politické rozhodnutí vlády,“ zmínil Luboš Kliment, společný právní zástupce dotčených šesti obcí.

Obce, kterou jsou úzce spjaty s lokalitou Hrádek, chtějí zapojit také veřejnost. Po okolí plánují vyvěsit třeba protestní plakáty. „Máme hned čtyři návrhy, jak by mohly vypadat,“ doplnil Kliment. Podobné setkání plánují zástupci obcí uspořádat třeba i v krajské Jihlavě.

PSALI JSME: Dolní Cerekev bude hostit setkání odpůrců úložiště. Budou hlavně bránit pitnou vodu 

Dnešního setkání se starosty se zúčastnila necelá stovka lidí, mezi hosty byl také senátor Miloš Vystrčil. Ten vyjádřil jasnou podporu zmiňovaným obcím. „V této záležitosti se musí postupovat zodpovědně. Jasné je, že uložení odpadu se nevyhneme. V lokalitě Čertův Hrádek, tedy v místě evropského rozvodí, se mi to nezdá správné a zodpovědné. Určitě budu nápomocen i nadále,“ přislíbil.

Pomoc přislíbily i další obce v okolí, například zástupci Třeště, kteří se také dnešního setkání v Dolní Cerekvi zúčastnili.

Zvažované lokality v ČR:  Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku.

O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.
Napsal(a) Lenka Dvořáková | Foto Lenka Dvořáková
 


 

Kam dál?

Dva mladí policisté zachránili život zkolabovanému řidiči uprostřed...

sobota, 27. dubna 2019, 09:40

Obrovskou odvahu a duchapřítomnost projevili včera ráno dva mladí policisté na nejfrekventovanější české dálnici. Na 203. km...

Hledej sysla! Do mapování ohroženého hlodavce se může zapojit i...

pátek, 26. dubna 2019, 11:54

Zima je ta tam a s ní i zimní spánek živočichů, včetně sysla obecného. V tomto období se tak odborníkům nabízí ideální čas pro...

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 22:31

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v...

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné,...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 14:46

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V sobotu vystoupí na hladinu Lipna zatopená obec Dolní Vltavice

V sobotu vystoupí na hladinu Lipna před šedesáti lety zatopená obec Dolní Vltavice. Půjde o světelnou 3D show. Při světové premiéře unikátního multimediálního představení se pomocí videomappingu objeví nad vodou zatopené domy a dokonce i kostel.

Budějcká Drbna

Na Brněnsku řádili sprejeři

Velmi produktivní byli sprejeři na Brněnsku v noci ze středy na čtvrtek. Svou tvorbou poničili hned tři místa.

Brněnská Drbna

FOTO, VIDEO: Pořádková jednotka v akci. Cvičila vyklizení sektoru na stadionu U Nisy

Alespoň jednou do roka se krajská policejní pořádková jednotka vydá na některý z ligových stadionů nacvičovat zákrok proti rozvášněným fotbalovým fanouškům. Tentokrát trénovala na libereckém stadionu U Nisy, jako figuranti se představili studenti několika středních škol.

Liberecká Drbna

FOTO: Hospitalizovaní pacienti si v olomoucké nemocnici mohou vybrat ze tří obědových menu

Krůtí kapsa se špenátem, pečený pstruh sypaný mandlemi, či tofu na zelenině. Takový výběr obědového menu měli v úterý 17. září pacienti hospitalizovaní ve Fakultní nemocnici Olomouc, jejichž zdravotní stav umožňuje podávat jim běžné pokrmy bez zvláštních dietních omezení.

Olomoucká Drbna

Jihlavský hasič Viliam Klein získal dvě medaile na mezinárodních závodech v Bělorusku

Česká republika patří v hasičském sportu k evropským velmocím a tento fakt potvrdili její reprezentanti i na mezinárodních závodech v Bělorusku. Úspěšnou českou výpravu vedl Viliam Klein z Jihlavy, který sám získal dvě bronzové medaile, Vysočinu ještě reprezentoval polenský Miroslav Bloudek.

Jihlavská Drbna

FOTO: Vandalové opět úřadovali. Na Biřičce zničili dřevěnou lavičku

Vandalové podpálili na Biřičce dřevěnou lavičku. Situace je o to smutnější, že ani ne metr od ní se nachází ohniště a les. Nicméně lenost vandalů přispěla k tomu, že lavička je zničená.

Hradecká Drbna