pátek 18. září 2020 Kryštof

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Myslíte, že vaše práce za poslední roky dopomohla k nové úpravě zákona, který se týká možnosti vrácení peněz do tří hodin od směny peněz ve směnárně?
Nevím, těžko říct, ale jsem si jistý, že jsem tuhle myšlenku vrácení do tří hodin někde zmínil na ministerstvu a nebo při nějakém rozhovoru. Doufám, že když jsme o tom natáčeli tolik let, tak že si toho někdo všiml. Takže asi ano.

Váš pořad Honest Guide je velmi populární v zahraničí. Stává se vám často, že vás osloví cizinci?
Ano, velice často. Kdybychom teď stáli na Staromáku, tak byste to viděl na vlastní oči.

S jakým problémem nejčastěji přicházejí?
Turisté za námi nechodí s problémem, ale spíš se pozdravit a říct, že naše videa jim pomohla a nejčastější otázkou bývá, kde se dobře najíst. Jíst potřebuje každý a taky často tápu v hlavě, kam je mám poslat, protože když se potkáme v centru, tak míst, kam se dá zajít na dobré a cenově přijatelné místo, je jen pár.

Pomohl Honest Guide podle vás více mezinárodnímu obrazu Prahy a celé České republice než marketingové akce?
To by měl posoudit asi někdo jiný, ale když to vezmeme čistě z pohledu čísel, tak oslovujeme více lidí naším pořadem, než oficiální kanály České republiky.

Byl jste jeden z prvních tvůrců na Streamu a jeden z mála, který se tam takhle dlouho udržel. Jak po roce vnímáte odchod Lukáše Záhoře, tehdejšího dlouhodobého šéfproducenta? Jaká je vaše spolupráce se Seznamem?
Práce v Seznamu je skvělá a mít v zádech a po boku Seznam je fakt dobrý, ale tím neříkám, že mi Lukáš nechybí, je to můj blízký přítel a mám ho hrozně rád. Pevně věřím, že se jejich projektu Mall.tv bude dařit, a je to strašně příjemný mít dobrou konkurenci. Ať už je to DVTV a nebo Mall či jiný skvělý lidi. Nikdy to neberu jako špatnou konkurenci. Beru to jako konkurenci, díky které se budeme posouvat dál.

Kdy přišel průlom, když jste se rozhodl tvořit pro mezinárodní publikum a z velké části omezit produkci v češtině?
První, co jsme dělali v angličtině, tak byla série Praha vs. Prachy, to již mělo anglickou verzi. Prague vs. Croocks a my jsme zjistili, že to lidi baví a má to přesah do zahraničí. Existoval britský seriál ,,Město podvodů”, kde jsme na něj navazovali a s českou verzí Praha vs. Prachy. A díky zájmu lidí z toho vzniklo Honest Guide. Neřekl bych, že jsem omezil českou produkci, českých videí děláme stále dost, ale zásah u těch anglických pro toto téma je důležitější.

Řada taxikářů vám při natáčení Praha vs. Prachy vyhrožovala. Zůstalo to jen u výhružek a nebo to dopadlo někdy i hůře?
Ne, nikdy to nedopadlo hůř. Výhružky byly zcela běžné, takové ty silácké kecy, ale nikdy nedošlo k fyzickému násilí, mimo toho, co bylo zaznamenané na kameře, to že mě jeden vytáhl z auta a druhý polil colou.

Myslíte si, že nové složení pražského magistrátu udělá pro turisty více, než to předešlé v čele s Adrianou Krnáčovou, která se ve vaší sérii Praha vs. Prachy velmi často objevovala?
Z principu věci turistům nikdo moc nechce pomáhat, nikdo je nemá moc rád. Turisti nemají volební právo, turisti jsou vlastně docela na obtíž, ale přinášejí sem hodně peněz, což je vlastně jeden z důvodů, proč jim pomáhat. Nechci říkat, zda dělá nové vedení víc, nebo míň oproti minulému. Jen bych chtěl dodat, že například zákon o směnárnách nepřišel z magistrátu, ale z vlády.

Děláte úctyhodnou práci pro naše hlavní město, ale co pro něj mohou udělat občané?
Děkuju. Každý si musí najít to, co chce. Když se vás turista zeptá na cestu, tak vaše rada by neměla být, že mu poradíte, jak se tam dostane, ale že se zeptáte, co tam hledá. Řekne, že třeba restauraci a vy mu můžete navrhnout, že tam nebo za rohem je lepší a hned kousek je super park. Vždy, když mluvím s turisty, tak se jim snažím alespoň takhle pomoct. Hledáš Starbucks? Koukej, hned tady za rohem je skvělá kavárna.

Plánujete do budoucna s Honest Guidem postoupit? Máte například politické ambice, nebo vás toto vůbec neláká?
Ne. Myslím, že politice úplně nerozumím. Jsem naladěn na téma, kdy naším videem dokážeme změnit více, než kdybychom seděli někde v politických křeslech. Mám k politice jistou úctu, ale rozhodně jí nerozumím tak, abych se do ní montoval.

Při začátcích a tvorbě například České Bomby napadlo vás, že skončíte někdy u dokumentaristiky a ukazováním turistům, kterým věcem by se měli vyhnout a které naopak navštívit? Jaké byly vaše původní záměry?
To by mě nikdy nenapadlo. Česká Bomba byl projekt Honzy Mikulky, kde jsem se občas objevil. Můj hlavní projekt byl Noise Brothers.

Ne, nikdy by mě nenapadlo, že s Honzíkem budeme dělat takové věci a že budeme turistům ukazovat hezká místa a honit podvodníky. Původní záměr pořadu Honest Guide byl skutečně ukazovat jenom pozitivní věci. Ostatně, když se podíváte na první epizodu o směnárnách, tak se tam s nikým nehádáme. Pouze řekneme, že tihle jsou špatní a tamti jsou dobří. Občas mi to hádání chybí.

Když jdu historickým centrem Prahy, zřídka narazím na Čecha. Máme být za to rádi? A měla by se i další města v České republice více přizpůsobit turismu, který chtě nechtě bude i nadále stoupat?
Ne! Slovo přizpůsobit se je nejodpornější slovo, buďme naopak nepřizpůsobiví. To znamená, že se města nemají přizpůsobovat turismu, protože turismus vyžaduje pro svoji existenci zcela jiné věci než normální život. Turista nepotřebuje čerstvý chleba, turista nepotřebuje lékárnu, školu a podobně. Turista se potřebuje večer najíst a dát si pivo a možná si dát snídani a také rychlou cestu na letiště. A bohužel centrum Prahy se přizpůsobuje turismu a je to naprostá katastrofa, protože si turista v sámošce chce koupit úplně jiné věci než vy. Nechce si koupit bílý jogurt a müsli.

Když budu mluvit o „hloupém“ turistovi, ten si chce koupit absint a marihuanové lízátko. Tento smutný osud potkal centrum Prahy a centrum Českého Krumlova. Turismus je potřeba řídit a ne ho marketingovat. Marketingovat ho můžeme ve chvíli, kdy do Liberce přijede pár stovek turistů, ale ve fázi, kdy přijede do města deset milionů turistů, tak je potřeba, aby nad tím někdo držel ruku a trochu to organizoval. Město má fungovat pro všechny. Město má fungovat jak pro turisty, tak i pro toho lokála, ale nemůže se přizpůsobit jen jedné věci. Město je neuvěřitelně živý organismus a strašně se bavím, když sleduju, jak to funguje. Každý by měl mít možnost občanské vybavenosti a ta v centru mizí. Na Královské cestě je třicet trdelníků, ale žádná pekárna, což lidi také nutí se stěhovat do oblastí, které tak turismem nejsou zasažené.

Kdyby byla možnost odstranit největší problém Prahy lusknutím prstu, co byste si vybral?
Je jich spousta a taky spousta se jich dá vyřešit, jen by někdo musel vymáhat zákony. Co mi opravdu pije krev, tak to jsou nafukovací pandy a lední medvědi, kteří hopsají v centru Prahy a turisté se s nimi fotí. Pokud bych fakt mohl lusknout prstem, tak bych Karlův most a orloj přemístil do Kladna, aby turisté nebyli jen v Praze.

Štítky rozhovor, Janek Rubeš, Praha, Stream, směnárny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.