Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO/FOTO: Křik a emoce. Chovatelka lvů z jihu Čech opětovně nedostala povolení k jejich chovu

 
čtvrtek, 11. dubna 2019, 12:24

Chovatelka Iva Lapková Zelinová z Jindřichohradecka, která si chovem lvů plní svůj dětský sen, opět nedostala povolení. K pozemku, kde má lvy umístěné, včera přijela Krajská veterinární správa a úředníci ze stavebního úřadu. Nemá totiž stavební povolení a pozemek stojí v místech, kde je povolený pouze chov hospodářských zvířat.

Včerejší jednání od samého začátku provázely silné emoce ze strany chovatelky. Úředníky na pozemek odmítla pustit, prý kvůli čerstvě narozeným mláďatům pum. Žena ale pozemek před třemi měsíci přepsala na svého syna, který jim přístup umožnil.

Ivě Lapkové Zelinové je 63 let. Chovat lvy chtěla už od mala. Prodala veškerý majetek a investovala do chovu, který teď má. Začínala s rysy, k nim si pořídila dvě pumy (povolení má od roku 2017) a před pár měsíci lvy. V lednu loňského roku si Iva Lapková Zelinová podala žádost o povolení chovu jednoho lva afrického. Žádost byla ze strany Krajské veterinární správy opakovaně zamítnuta. Důvodem byl nedostatečný prostor v ubikacích a chov samice bez skupiny. 

„Dostali jsme podnět na nepovolené stavby, takže to, co bylo povoleno, máme zaregistrované. Včera jsme šetřili to, co je navíc (pozn. red.: výběh a ubikace pro lvy) a řekli jsme si jasný postup zahájení řízení. Vlastník má možnost zažádat o dodatečné povolení. Ze zákona dáme třicet dní. Získat ho ale bude problém, protože kotec je mimo územní plán obce, který byl měněn na žádost vlastníka,“ popsal vedoucí odboru výstavby městského úřadu Jindřichův Hradec Bohumil Krejčí.

Schválené má pumy, mláďata ne

Momentálně probíhá správní řízení. Chovatelka si totiž podala další žádost na chování i jiných zvířat, které nemůže Krajská veterinární správa akceptovat. „Jediné schválení má na pumy, ale zase ne na jejich rozmnožování. Má daný stav dva kusy a tím to končí. Jestliže tady má další koťata, opět je to podnět na správní řízení a tudíž přestupek,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy František Kouba.

Celá situace je momentálně v rukou právníků. Územní plán, který je tady daný, totiž nesouhlasí s tím, aby se tady chovaly šelmy. Pozemek je určený pouze pro chov hospodářských zvířat. „I když má paní Zelinová pozemek v nájmu, není v souladu se zákonem. Momentálně nemůžeme chov lvů zakázat, protože není ani povolený,“ uvedl Kouba.

Podle Kouby je problém v tom, že schvalovací proces byl obrácený. Chovatelka si nejdříve lvici pořídila a pak až požádala o povolení. „V podstatě Státní veterinární správu vydírá, abychom jí to schválili. Když se na to kouknu pohledem veterináře, tak se rozhodně nedá lev chovat v těchto podmínkách. Pokud by paní měla ráda zvířata, jak tvrdí, tak je takhle chovat nebude,“ dodal Kouba. V případě, že by se chov nepodařilo zlegalizovat, musela by se o ně postarat obec.

Lvi půjdou do Rakouska nebo Třeboně

Pokud by Krajská veterinární správa nařídila, že zvířata v těchto podmínkách dál žít nemohou, musela by jít pryč. Stejně jako v případě, že by chovatelka nezvládala splácet pokuty, které za nepovolený chov dostává.

Chovatelka měla možnost zasáhnout. Změna územního plánu byla vyvěšena na úřední desce. Obec totiž není povinna informovat občana o tom, jaké změny mohou nastat. „Beru to jako svou chybu. Nečetla jsem to. Určitě mohu paní starostku zbavit jedné starosti, že se nebude muset starat o moje zvířata. Lvi už mají nového majitele, který by se o ně určitě postaral a já bych šla s nimi. Bez nich já nebudu a oni nebudou beze mě,“ řekla chovatelka Iva Zelinová.

V případě, že by došlo na nejhorší a chovatelka by se lvů musela zbavit, ujala by se jich její známá, která bydlí v Rakousku. I ona by ale musela zajistit povolení. Zatím totiž žádného lva nechová. „Zatím jsem se neptala, jak je to v Rakousku s chovem lvů, ale pokud to úřady dovolily, šli by buď do Rakouska nebo nedaleko Třeboně, kde máme dům a pozemky. Vybudovali bychom tu samou ubikaci podle plánu,“ popsala Jana Cimlová Hiptmaier

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto Adéla Cinklová
 


 

Kam dál?

Starosta brněnských Židenic žaloval libereckého hokejistu, teď se...

čtvrtek, 11. dubna 2019, 10:37

Starosta brněnské městské části Židenice se rozhodl žalovat libereckého hokejistu Martina Ševce za jeho zákrok při semifinálovém...

Nového ministra dopravy čeká mnoho práce, shodli se experti. Ťoka má...

středa, 10. dubna 2019, 16:58

Nového ministra dopravy, kterým by se měl stát Vladimír Kremlík, čeká mnoho práce, shodli se dopravní experti. Měl by se podle...

FOTO/VIDEO: Pojďme pomoci dobré věci! Lidé ze Společně pro děti...

středa, 10. dubna 2019, 14:41

Olomoucká organizace Společně pro děti o.p.s., která dlouhodobě pomáhá znevýhodněným rodinám a dětem v rozvoji, chce spustit...

OKD chce do poloviny května vyprostit těla obětí výbuchu metanu

středa, 10. dubna 2019, 11:38

Těžební společnost OKD chce do konce týdne provést průzkum části míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde v prosinci...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Německu padl Motor v nájezdech

Odvetné utkání s Lausitzerem Fuechse už se Motoru tolik nevydařilo. Jihočeši sice vedli po první třetině o dvě branky, ale domácím se podařilo srovnat a dovést utkání až do nadstavby. Místo prodloužení se jely samostatné nájezdy, ve kterých domácí rozhodli v sedmé sérii.

Budějcká Drbna

Patnáctiletý chlapec stáhl před hlavním nádražím půl litr vodky, bezvládný padl vedle lavičky

Teprve patnáctiletý chlapec si chtěl dopřát trochu té dospělé zábavy. Sehnal si proto flašku vodky a celou ji vypil. Bezvládného ho pak našli ležet vedle lavičky před hlavním nádražím brněnští strážníci.

Brněnská Drbna

Liberecká plavkyně Pechová přeplavala kanál La Manche. Jako první handicapovaná žena na světě

Fantastického úspěchu dosáhla plavkyně z Liberce Markéta Pechová. Jako první žena s handicapem zdolala kanál La Manche. Potřebovala k tomu 12 hodin a 31 minut.

Liberecká Drbna

Šumperk hledá městského architekta. Zájemci se mohou hlásit do 16. září

Šumperská radnice hledá městského architekta, který se bude podílet na budoucí podobě města. Pojítkem by měl být také pro investory a developery. Rovněž by měl zajišťovat konzultace pro obyvatele města, informovala mluvčí radnice Soňa Singerová. Architekt, který bude pracovat externě pro město zhruba 30 hodin měsíčně, má do funkce nastoupit 1. ledna 2020. Město ho chce najít prostřednictvím výběrového řízení. Zájemci se mohou přihlásit do 16. září.

Olomoucká Drbna

Kostel na Jánském kopečku trpí neustálou činností vandalů. Do takové míry jsem se s tím ještě nikde nesetkal, říká farář

Lokalita na Jánském kopečku se dlouhodobě potýká s vandalismem. Ten má za následek ničení nejen venkovního prostranství, ale zejména přímo kostela sv. Jana Křtitele. Opravy bohužel nejsou účinné, k devastaci jedné z nejstarších jihlavských památek dochází opakovaně. 

Jihlavská Drbna
Aktualizováno před minutou

Na závěr přípravy padli hokejisté s Berlínem

Náročnou přípravu mají za sebou. Svěřenci Tomáše Martinec na závěr přípravy prohráli doma s německým Eisbärenem těsně 1:2. Byl to poslední duel před ostrým startem sezóny.

Hradecká Drbna