Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

 
čtvrtek, 21. února 2019, 07:43

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Začátky v Lánské oboře nebyly pro Standu vůbec jednoduché. Z malé obůrky se prakticky najednou dostal do volné přírody. „Ze začátku měl problém. Když žil v té malé obůrce, tak byl dominantní jelen a oni ho k nám přivezli ve věku šesti let, takže v té době byl mezi laněmi dominantní. Tady je v oboře, kde jsou všichni jeleni okolo věkové třídy 14 let, takže tady měl chvilku problém se socializací. Chodil dlouhou dobu sám, ale teď se už docela otrkal. Dokonce se skamarádil s jeleny v jeho věku a chodí spolu po celé oboře. Je v takové té druhé třídě, co jsou kluci v očekávání, že ně jednou přijde řada,“ řekl ředitel Lánské obory Miloš Balák

Šumavský národní park, ihned po incidentu z loňského února, kdy jelen Standa napadl návštěvníka, přijalo několik opatření, aby se podobná událost už neopakovala. „V tom výběhu je velmi intenzivní dohled našich zaměstnanců. Plánovali jsme samozřejmě i opatření typu ohrad a tak dále, od těch jsme ale po konzultacích s odborníky ustoupili. Dalším opatřením je uzavírání výběhů v době, kdy jsou zvířata v době říje nebo kdy se vyvádějí mláďata. V tomto období se ta zvířata chovají trošku jinak, protože s nimi cloumají hormony,“ uvedl tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Po přesunutí Standy se kromě několika opatření ve výběhu na Kvildě změnila i skladba zvěře. „Obměnil se stav jelení zvěře, která tam je. To znamená, že vlastně v oboře přibyl nový jelen, který má k lidem větší respekt. Už není tak kontaktní. Další věcí je samozřejmě více cedulí, které upozorňují návštěvníky na chování zvěře. Nutno říct, že i od té doby se ten přístup návštěvníků změnil,“ dodal Dvořák.

Při otázce, jestli už má jelen v oboře vyhlídnutou svou nevěstu, zazněla jasná odpověď plná smíchu.  „Nevěst má teď dost, ale on na to ještě nemá ten věk. Musí ještě počkat. Hlavně ten rok, kdy tady je, je velmi krátká doba. Třeba se pochlapí v příštím roce a nechá tady nějaký šumavský gen,“ doplnil úsměvem na tváři Balák

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

čtvrtek, 21. února 2019, 07:09

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky...

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly...

středa, 20. února 2019, 19:59

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad...

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou,...

středa, 20. února 2019, 11:07

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve...

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

středa, 20. února 2019, 07:30

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Jihočeský kraj rozdělí na výměnu kotlů tři sta milionů korun

Jihočeský kraj rozdělí ve třetím kole dotací na výměnu starých kotlů 302 milionů korun. Žádosti přijme 23. září. Nově nelze žádat dotaci na kombinované kotle na biomasu a uhlí s ručním přikládáním. V předchozích dvou kolech dotací rozdělil kraj zhruba mezi 6 tisíc lidí asi 600 milionů korun na výměnu ekologicky závadných kotlů. Peníze poskytuje ministerstvo životního prostředí, ve třetím kole dotací takto v Česká republika rozdělí 3,1 miliardy. Novinářům to dnes řekli krajský radní Antonín Krák a náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Budějcká Drbna

Na D1 u Starého Lískovce hořel nákladní vůz, po nehodě z něj vyteklo 500 litrů kyseliny sírové

Požár nákladního vozu na 191. kilometru D1 u Brna dnes odpoledne na několik desítek minut uzavřel dálnici. Z nákladu kvůli jeho poškození vytekla kyselina sírová, zatím není jasné v jakém množství. Požár zasáhl i stavební stroj a protihlukovou stěnu. Škoda je předběžně vyčíslena na 1,6 milionu korun, řekl ČTK mluvčí hasičů Filip Venclovský. Příčinou požáru je nejspíš technická závada na voze, událost se obešla bez zranění.

Brněnská Drbna

U Šalďáku došlo k dopravní nehodě. Střetl se zde autobus s chodkyní

Dnes odpoledne vyjížděli policisté i záchranáři k dopravní nehodě, ke které došlo v ulici Palachova nedaleko Šalďáku. Autobus se tu střetl s chodkyní.

Liberecká Drbna

Řidič narazil do lešení v areálu firmy a odjel. Majitel škodu vyčíslil na třicet tisíc

V pátek 13. září ráno se stala v areálu firmy v Západní ulici v Prostějově dopravní nehoda. Řidič zde s dosud neznámým vozidlem narazil do stavebního lešení, které bylo postaveno podél jednoho z objektů v areálu.

Olomoucká Drbna

Nenapravitelný dealer marihuany skončil ve vazbě. Při zadržení měl u sebe přes kilo drogy

Pelhřimovští policisté na začátku minulého týdne dopadli dealera marihuany. Byl přichycen téměř „při činu“. Později se ukázalo, že třiatřicetiletý dealer už má za sebou trestní minulost.

Jihlavská Drbna

Výročí sametové revoluce připomene v Hradci téměř 20 akcí

Nadcházející 30. výročí sametové revoluce připomene ve stotisícovém Hradci Králové téměř 20 vzpomínkových a různých kulturních akcí. Oslavy výročí pádu komunismu začnou v úterý 17. září koncertem klasické hudby na Pivovarském náměstí u krajského úřadu. Hlavní událostí bude 16. listopadu akce Cesta ke svobodě. Její součástí bude slavnostní pojmenování nového náměstí Václava Havla. Název ponese piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové v lokalitě Na Soutoku.

Hradecká Drbna