neděle 20. září 2020 Oleg

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Začátky v Lánské oboře nebyly pro Standu vůbec jednoduché. Z malé obůrky se prakticky najednou dostal do volné přírody. „Ze začátku měl problém. Když žil v té malé obůrce, tak byl dominantní jelen a oni ho k nám přivezli ve věku šesti let, takže v té době byl mezi laněmi dominantní. Tady je v oboře, kde jsou všichni jeleni okolo věkové třídy 14 let, takže tady měl chvilku problém se socializací. Chodil dlouhou dobu sám, ale teď se už docela otrkal. Dokonce se skamarádil s jeleny v jeho věku a chodí spolu po celé oboře. Je v takové té druhé třídě, co jsou kluci v očekávání, že ně jednou přijde řada,“ řekl ředitel Lánské obory Miloš Balák

Šumavský národní park, ihned po incidentu z loňského února, kdy jelen Standa napadl návštěvníka, přijalo několik opatření, aby se podobná událost už neopakovala. „V tom výběhu je velmi intenzivní dohled našich zaměstnanců. Plánovali jsme samozřejmě i opatření typu ohrad a tak dále, od těch jsme ale po konzultacích s odborníky ustoupili. Dalším opatřením je uzavírání výběhů v době, kdy jsou zvířata v době říje nebo kdy se vyvádějí mláďata. V tomto období se ta zvířata chovají trošku jinak, protože s nimi cloumají hormony,“ uvedl tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Po přesunutí Standy se kromě několika opatření ve výběhu na Kvildě změnila i skladba zvěře. „Obměnil se stav jelení zvěře, která tam je. To znamená, že vlastně v oboře přibyl nový jelen, který má k lidem větší respekt. Už není tak kontaktní. Další věcí je samozřejmě více cedulí, které upozorňují návštěvníky na chování zvěře. Nutno říct, že i od té doby se ten přístup návštěvníků změnil,“ dodal Dvořák.

Při otázce, jestli už má jelen v oboře vyhlídnutou svou nevěstu, zazněla jasná odpověď plná smíchu.  „Nevěst má teď dost, ale on na to ještě nemá ten věk. Musí ještě počkat. Hlavně ten rok, kdy tady je, je velmi krátká doba. Třeba se pochlapí v příštím roce a nechá tady nějaký šumavský gen,“ doplnil úsměvem na tváři Balák

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Jelen Standa, napadení, Lánská obora

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.