Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

 
čtvrtek, 21. února 2019, 07:43

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Začátky v Lánské oboře nebyly pro Standu vůbec jednoduché. Z malé obůrky se prakticky najednou dostal do volné přírody. „Ze začátku měl problém. Když žil v té malé obůrce, tak byl dominantní jelen a oni ho k nám přivezli ve věku šesti let, takže v té době byl mezi laněmi dominantní. Tady je v oboře, kde jsou všichni jeleni okolo věkové třídy 14 let, takže tady měl chvilku problém se socializací. Chodil dlouhou dobu sám, ale teď se už docela otrkal. Dokonce se skamarádil s jeleny v jeho věku a chodí spolu po celé oboře. Je v takové té druhé třídě, co jsou kluci v očekávání, že ně jednou přijde řada,“ řekl ředitel Lánské obory Miloš Balák

Šumavský národní park, ihned po incidentu z loňského února, kdy jelen Standa napadl návštěvníka, přijalo několik opatření, aby se podobná událost už neopakovala. „V tom výběhu je velmi intenzivní dohled našich zaměstnanců. Plánovali jsme samozřejmě i opatření typu ohrad a tak dále, od těch jsme ale po konzultacích s odborníky ustoupili. Dalším opatřením je uzavírání výběhů v době, kdy jsou zvířata v době říje nebo kdy se vyvádějí mláďata. V tomto období se ta zvířata chovají trošku jinak, protože s nimi cloumají hormony,“ uvedl tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Po přesunutí Standy se kromě několika opatření ve výběhu na Kvildě změnila i skladba zvěře. „Obměnil se stav jelení zvěře, která tam je. To znamená, že vlastně v oboře přibyl nový jelen, který má k lidem větší respekt. Už není tak kontaktní. Další věcí je samozřejmě více cedulí, které upozorňují návštěvníky na chování zvěře. Nutno říct, že i od té doby se ten přístup návštěvníků změnil,“ dodal Dvořák.

Při otázce, jestli už má jelen v oboře vyhlídnutou svou nevěstu, zazněla jasná odpověď plná smíchu.  „Nevěst má teď dost, ale on na to ještě nemá ten věk. Musí ještě počkat. Hlavně ten rok, kdy tady je, je velmi krátká doba. Třeba se pochlapí v příštím roce a nechá tady nějaký šumavský gen,“ doplnil úsměvem na tváři Balák

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

čtvrtek, 21. února 2019, 07:09

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky...

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

středa, 20. února 2019, 07:30

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny...

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce,...

pondělí, 18. února 2019, 18:30

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší...

Klienty bank napadá další podvodná aplikace z Google Play

pondělí, 18. února 2019, 13:45

Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace Word Translator v oficiálním...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Podchod u Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Budějcká Drbna

Tmavé SUV na Brněnsku nečekaně předjíždělo a vytlačilo motorkáře ze silnice, policisté hledají svědky

Policisté vyšetřují vážnou dopravní nehodu, která se stala v neděli v Přibicích na Brněnsku. Padesátiletý motorkář jel na Hondě ve směru na Pohořelice. V době, kdy chtěl předjíždět, řidič tmavého SUV znenadání vybočil vlevo. Motorkář vyjel ze silnice a havaroval. S těžkým zraněním skončil v péči záchranářů.

Brněnská Drbna

Zámek Doksy se postupně dává do kupy, letos bude rekonstrukce pokračovat

Od roku 2015 je zámek v Doksech v majetku města. To se ho snaží postupně opravit a zpřístupnit veřejnosti. Finančně pomáhá i Liberecký kraj. Ten na něj v posledních letech uvolnil bezmála milion korun.

Liberecká Drbna

Ve vojenském prostoru Libavá vrcholí cvičení Czech Lizzard 2019

Ve vojenském prostoru Libavá vrcholí v těchto dnech cvičení Czech Lizzard 2019. Má prověřit především připravenost nasazení jednotek do aliančních sil velmi rychlé reakce NATO. Kromě českých vojáků ze 71. mechanizovaného praporu cvičí na Libavé i vojáci z Rumunska, informovali zástupci armády.

Olomoucká Drbna

POČASÍ NA ÚTERÝ: Zatáhne se a teploty půjdou mírně dolů

Dnešní obloha už nebude tak azurově modrá, oproti předchozím dnům. Meteorologové totiž hlásí oblačno až zataženo. Zpočátku ojediněle, postupně od jihu místy déšť nebo přeháňky.

Jihlavská Drbna

POČASÍ NA ÚTERÝ: Meteorologové varují před silným větrem

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, na horách kolem 11 °C. Meteorologové varují před silným větrem. Zároveň bude vzrůstat nebezpečí vzniku požárů.

Hradecká Drbna