Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oslavy Silvestra byly spíše poklidné, zvýšil se ale počet požárů

 
úterý, 1. ledna 2019, 13:18

Oslavy příchodu nového roku byly v Česku spíše poklidné, živěji bylo na jižní Moravě. Hasiči vyjížděli k 176 požárům, což bylo o 27 víc než loni. Většinu z nich způsobila zábavní pyrotechnika, třeba v Olomouckém kraji ale hořely jen odpadkové koše a kontejnery. Záchranáři zasahovali v Praze u nehody v Bělehradské ulici, při níž opilá řidička srazila a zranila dvě ženy. V nemocnici skončilo také několik dětí po požití alkoholu a lidé, které výbuch zábavní pyrotechniky připravil o prsty. Jeden člověk zemřel v Dolních Beřkovicích po srážce vlakem.

Jihomoravští hasiči od silvestrovských 20:00 do dnešních 04:00 evidují 30 událostí, loni jich bylo 14. Požárů bylo 17, ještě před půlnocí hořel rodinný dům ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku. Záchranáři často ošetřovali pacienty, kteří v opilosti upadli, a způsobili si tak zranění. Tři děti se na jižní Moravě během silvestrovského veselí přiotrávily alkoholem, stav jednoho z nich dokonce vyžadoval napojení na řízenou ventilaci. Do nemocnice záchranáři vezli také opilou čtrnáctiletou dívku z krkonošského Špindlerova Mlýna.

V Praze začátek nového roku oslavilo v centru Prahy několik tisíc lidí, především cizinců. Hasiči silvestrovskou noc hodnotí jako poklidnou, zasahovali u 46 požárů, z nichž 44 bylo od pyrotechniky. Přelom roku byl pro hasiče klidný také třeba v Královéhradeckém nebo Zlínském kraji. Tam po půlnoci do dnešních 06:00 museli jen k jednomu požáru odpadního koše. "Za poslední čtyři roky se jedná o nejklidnější vstup do nového roku," uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Roman Žemlička. V Klecanech u Prahy ještě před půlnocí způsobil požár autobazaru škodu 1,4 milionu korun.

Celorepublikově 176 požárů od 20:00 na Silvestra do dnešních 06:00 je víc i proti předloňsku, kdy jich bylo 113. "Za většinou těchto požárů stály dělobuchy, světlice a další pyrotechnické ́radůstky ́, kterými si lidé zpříjemňují příchod nového roku," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 47 požárům za den. Tradičně nejvíc silvestrovských požárů bylo ve velkých městech.

Ještě před půlnocí vyjížděli záchranáři k nehodě v pražské Bělehradské ulici, kde auto srazilo dvě chodkyně. Šestatřicetiletá žena utrpěla vážný úraz hlavy a byla v umělém spánku, jedenapadesátiletá chodkyně měla poraněnou hlavu a končetiny. Řidička z místa ujela, policie ji později zadržela v Korunní ulici, kde havarovala. Dechová zkouška na alkohol u ní byla podle policistů pozitivní.

Několik lidí se zranilo při odpalování zábavní pyrotechniky. V Praze a v Ústeckém kraji měli kvůli takovým úrazům záchranáři shodně deset výjezdů, v jižních Čechách osm. Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku vybuchl muži dělbuch v ruce a lékaři mu museli amputovat většinu prstů na pravé ruce. Na Mělnicku jeli záchranáři pro člověka, kterému petarda amputovala několik prstů ruky. Vážné poranění ruky utrpěl při výbuchu petardy sedmnáctiletý muž ve Vrchlabí na Trutnovsku.

"Při manipulaci se zábavní pyrotechnikou utrpěl devastující poranění části dlaně a tří prstů se ztrátou několika článků prstů," popsal poranění 31letého muže v Poniklé na Semilsku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. Na Mostecku záchranáři po půlnoci vyjeli k Medvědí skále k pádu třicetiletého muže, s vážným zraněním skončil v nemocnici.

Příchod nového roku 2019 v centru Prahy slavily tisíce lidí

Konec starého a začátek nového roku oslavilo v centru Prahy několik tisíc lidí, především cizinců. Václavské náměstí patřilo tradičně pyrotechnice, podle vyjádření hasičů a záchranářů ale nebyly letošní oslavy bouřlivější než v minulých letech. Oslavy poznamenala nehoda na Bělehradské ulici, kde opilá řidička srazila dvě chodkyně a z místa ujela. Policie ji později zadržela, obě chodkyně jsou v nemocnici.

"Úplně normální běžný Silvestr," řekl hasič v dolní části Václavského náměstí. "Bylo to jako každý rok, situace se už bude uklidňovat," doplnil záchranář na Staroměstském náměstí před 1:00.

Spodní část Václavského patřila večer i v prvních hodinách nového roku pyrotechnice, hlavně rachejtlím a dělbuchům. Okolo 1:30 ale bylo dunění už spíše jen ojedinělé. Převážnou část slavících tvořili cizinci, většinou mladší lidé. V ulicích byla slyšet zejména ruština, angličtina, němčina, italština a španělština. Na Staroměstské náměstí přilákal publikum doprovodný program, ve kterém se až do půlnoci střídal DJ Mikael van Dikeen a skupina So Fine.

Uprostřed Václavského náměstí stál jako tradičně zdravotnický kamion Golem, kde lze ošetřit až 12 lidí najednou. Během noci zdravotníci vyjížděli ke 166 případům, z toho deset bylo spojeno se zábavní pyrotechnikou a 13 s oslavami nového roku. Před půlnocí například převáželi do nemocnice člověka, kterému dělobuch poranil zápěstí.

Silvestrovské oslavy zaměstnaly také pražské hasiče, kteří vyjížděli ke třicítce požárů, z toho 16 způsobila pyrotechnika. Jejich první letošní výjezd nastal 31 vteřin po půlnoci, kdy zamířili do Stodůlek k požáru porostu na ploše pět krát deset metrů.

Na průběh oslav dohlížely v centru města stovky policistů a strážníků. Dvě hodiny před půlnocí zadržela hlídka v centru Prahy skupinu cizinců, kteří chtěli na Václavském náměstí odpalovat pyrotechniku čtvrté třídy. Tu mohou ale odpalovat pouze odborníci s oprávněním Českého báňského úřadu. Při odbíjení půlnoci se pak policisté na Václavském náměstí snažili o maximální zachování provozu městské dopravy.

Provoz tramvají o silvestrovské noci zkomplikovalo poškození trolejového vedení v Nuslích, kde řidič zahraničního autobusu špatně odhadl výšku podjezdu pod železniční tratí. Tramvaje kvůli tomu nemohly od silvestrovského večera jezdit mezi zastávkami Divadlo na Fidlovačce a Svatoplukova, místo nich cestující vozily náhradní autobusy s označením X24.

Oslavy začaly na Silvestra kolem poledne, kdy se v centru začaly vytvářet hloučky lidí se skleničkou, lahví nebo plechovkou alkoholu v ruce. Například Na Václavském náměstí na rohu Jindřišské ulice lákal posluchače anonymní umělec svým koncertem na klavír.

Na Václavském náměstí odpoledne zasahovala odtahová služba. Podle značek zde od 12:00 do 10:00 na Nový rok platí z bezpečnostních důvodů zákaz zastavení. Majitelům vozů, kteří tento zákaz nerespektovali, se vstup do nového roku prodražil.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

První letošní miminko narozené v tuzemsku se jmenuje Tomášek

úterý, 1. ledna 2019, 12:17

První letošní miminko je Písečák. Narodilo se 38 vteřin po půlnoci v písecké nemocnici a rodiče ho pojmenovali Tomášek.

FOTO: Brněnské 'basketbalové' hřiště je hitem internetu

pondělí, 31. prosince 2018, 16:48

Lidé ze všech koutů republiky se na sociálních sítích v posledních dnech baví nad fotkou dětského basketbalového hřiště v...

Desetitisíce lidí v Tichomoří už mají rok 2019

pondělí, 31. prosince 2018, 12:49

Jako první na světě začali příchod roku 2019 slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Půlnoc tam...

Obliba jižní Moravy z pohledu turistů každoročně stoupá. O kraj vína...

pondělí, 31. prosince 2018, 11:20

Výlet do České republiky už dávno pro zahraniční turisty neznamená jen prohlídku Prahy nebo Českého Krumlova. Objevovat neznámé...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Revoluční způsoby učení vás posunou dopředu

Jihočeská hospodářská komora se v letošním roce aktivně zapojila do Týdne vzdělávání dospělých, který se koná od 21. do 27. října 2019 po celém Jihočeském kraji, a ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů připravila dva dny nabité zajímavými akcemi. Jeden den je určen pro účastníky, kteří chtějí zažít vzdělávání jiným způsobem a využít zajímavých prvků ve vzdělávání. Druhý den cílí na všechny, kteří mají nápad a chtějí začít podnikat.

Budějcká Drbna

Při výbuchu na Břeclavsku se zranili dva muži, mají popáleniny

V Perné na Břeclavsku se dnes dopoledne ozval výbuch z objektu patřícímu k vinařství, zranili se dva lidé. ČTK to řekly mluvčí policie Kamila Haraštová a záchranné služby Michaela Bothová. Jeden muž je ve vážném stavu s popáleninami na velké části těla, druhý muž má popáleniny druhého stupně. Záchranáři je převezli do brněnské nemocnice.

Brněnská Drbna

Nad opilcem v kolejišti projel vlak, ani ho nevzbudil. To se povedlo až hasičům

V kolejišti leží muž, a právě přes něj projela lokomotiva s dvaceti vagony plnými písku. Tak znělo hlášení výpravčího na tísňovou linku 112 v úterý kolem 22. druhé hodiny. Celá událost ale neštěstím neskončila, opilý mladý muž to přežil bez úhony.

Liberecká Drbna

Učitelka zastavila dopravu, aby odchytila zmateného ježka. Strážníkům ho přivezla na kole v dlani

Mladá paní učitelka v Přerově zachránila ježka, který pobíhal sem a tam po silnici v době hustého provozu. Ježka přivezla na kole strážníkům městské policie, kteří jej předali do záchranné stanice.

Olomoucká Drbna

Ve čtvrtek ušetříme na vstupném na jihlavskou Bránu Matky Boží a do Domu Gustava Mahlera

Na čtvrtek 24. října připadá Den turistických informačních center. A při této příležitosti v Jihlavě ušetříme na vstupu na Bránu Matky Boží a také do Domu Gustava Mahlera.

Jihlavská Drbna

AKTUÁLNĚ: Nářky a protesty fanoušků nepomohly. Trenér Růžička bude trénovat hokejový Hradec

Transparent "Růžičku nechceme" protesty a velká podpora trenéra Martince. Fanoušci Hradce stáli za svým již bývalým trenérem. Hokejové vedení totiž kouče Východočechů odvolalo a na místo povolalo Vladimíra Růžičku.

Hradecká Drbna