Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zástupce čínské CEFC před soudem. Podle obžaloby uplácel s vědomím poradce Miloše Zemana

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 17:02

V USA začal soud s Patrickem Ho, expředsedou neziskového křídla čínské společnosti CEFC. Ho je obviněn z uplácení představitelů OSN a vysoce postavených afrických politiků. Hrozí mu až třicet let vězení. CEFC byla do nedávných vážných finančních problémů velmi aktivní také v Česku a bývalý předseda celé skupiny Jie Ťien-ming zůstává stále poradcem prezidenta Miloše Zemana.

Zajímavé rysy případu a možnosti jeho vývoje načrtl na webu JusticeLabs.org renomovaný právník Robert Precht, který se případem zabývá dlouhodobě. Podle Prechta půjde vlastně o dva paralelní procesy:

Zaprvé to bude soud o Hoově vině či nevině na základě obvinění, že uplácel africké představitele. Zadruhé to bude soud nad legitimitou čínské Iniciativy Pás a stezka (BRI).

Z jeho vlastní analýzy ovšem vyplývá, že případ má ještě třetí rovinu, a že před soudem stane nepřímo i u nás dobře známá společnost CEFC.

Co věděl pan Jie

I když v textu obvinění není společnost CEFC výslovně jmenována, podle důkazních materiálů Ho při úplatcích afrických úředníků pracoval právě pro ni, a s vědomím jejího předsedy, svého přímého nadřízeného Jie Ťien-minga:

Na zachycených nahrávkách slyšíme Hoa, jak požaduje předsedův souhlas s navrhovaným úplatkovým schématem.

Předseda CEFC China Jie Ťien-ming mezitím sám v březnu zmizel v Číně za nevyjasněných okolností a je nejspíše vyšetřován Disciplinární komisí KS Číny, i kvůli uplácení provinčního tajemníka strany.

Jedním z obvinění vznesených proti Patricku Ho před soudem v New Yorku je, že v roce 2015 převedl na účet tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN půl milionu dolarů poté, co tento jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Téhož roku se Jie stal také poradcem českého prezidenta Zemana.

Ve funkci poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming zůstává i po svém zmizení v Číně. Je to zřejmě jeho poslední oficiální funkce.

Hlavně nic nepolitizovat

Patrick Ho mezitím v americkém žaláři několikrát neúspěšně požádal o propuštění na kauci. Obžaloba mezitím předložila další důkazy protizákonných aktivit, včetně pašování zbraní do krizových oblastí. Za ně však Ho nebude v USA souzen, protože se odehrály mimo území Spojených států a bez účasti amerických bankovních institucí.

Jeden ze spolupachatelů se také stal svědkem obžaloby. Celkově nevypadají vyhlídky Patricka Ho před soudem růžově.

V obtížné situaci chtěl Patrick Ho založit svou obhajobu na tvrzení, že pracoval pouze v zájmu čínského státu a globální iniciativy Pás a stezka (BRI).

To je riskantní strategie, která jen prohlubuje podezření, že praktiky CEFC obecně reprezentovaly strategii a metody hlavní čínské zahraničně-politické iniciativy BRI. Svědka, který měl soud o tomto propojení „poučit“, sinologa z Harvardovy univerzity Williama Kirbyho, však nakonec soud nepřipustil.

Přestože je napojení Patricka Ho na čínskou komunistickou stranu a čínské armádní kruhy přinejmenším skrze osobu Jie Ťien-minga zcela jasné, tuto linii obžaloba pravděpodobně nebude zdůrazňovat:

Vystavila by se totiž zbytečnému nařčení z politické motivace celého procesu. Každopádně ale spolupráce čínské vlády na nabízení úplatků v cizině bude v podtextu celého soudu.

Obhájci ve střetu zájmů

Strategii obhajoby zatěžuje skutečnost, že Hoovy obhájce platí společnost CEFC. Podle Prechta by přitom prakticky jedinou nosnou strategií obhajoby Patricka Ho bylo tvrzení, že se stal jen nic netušícím nástrojem pletich společnosti.

To by však samozřejmě poškodilo CEFC, a Ho tak riskuje, že kvůli loajalitě k mateřské společnosti dostane třicet let, namísto podstatně nižší sazby v případě alespoň částečné spolupráce s obžalobou. Soud ho na konflikt zájmů jeho obhájců upozornil, ale Ho se vzdal možnosti vybrat si vlastní právníky:

„CEFC platí náklady na Hoův tým obhájců. CEFC si možná nepřeje, aby se Ho přiznal, protože by to CEFC diskreditovalo. Obhajoba je tak ve střetu zájmů,“ píše Precht.

Profesionální povinnost obhájců poradit klientovi, aby se kvůli nižšímu trestu přiznal, podle něj naráží na zájmy subjektu, který je platí. Toto podivné ujednání o placení nákladů dost možná zabrání nejlepší možné Hoově obhajobě.

Vzhledem k množství důkazů, že skutečně vykonal to, co se tvrdí v textu obžaloby, zbývá Hoovi jediná zjevná obhajoba: že neměl o skutkové podstatě povědomí. Že nevěděl, že finanční příspěvky, které předává, jsou úplatky. Že si myslel, že se jedná o legitimní dobročinný příspěvek.

Jinými slovy: jedinou obhajobou Patricka Ho podle Prechta je, že byl napálen CEFC – zmanipulován ke skutkům, jejichž pravý cíl neznal. Toto by ale byl velmi ošemetný argument pro Hoovy právníky, když je platí CEFC.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Foto czech.cri.cn | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

FOTO: Developer pokácel všechny stromy u hlavního nádraží v Brně

pondělí, 26. listopadu 2018, 16:06

Během uplynulých dní zmizely od hlavního nádraží v Brně jediné přirozené zdroje stínu - čtyři rostlé pajasany. Ze zahrádky u...

Tisíce znásilněných žen a zneužitých mužů, přesto společnost před...

neděle, 25. listopadu 2018, 22:32

Nepříjemné, brutální, nechutné, nepřijatelné… Tak většina lidí vnímá téma sexuálního násilí, a tak před ním odvrací tvář a raději...

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je pokácen. Z Rynoltic zamíří...

neděle, 25. listopadu 2018, 16:35

Strom, který se letos stane symbolem adventu v hlavním městě, byl dnes dopoledne pokácen a vydá se na cestu do Prahy. Smrk...

VIDEO: Kniha Příběhy statečných pomůže pejskům v útulcích. Pomoct ale...

neděle, 25. listopadu 2018, 12:14

Příběhy statečných. Tak se jmenuje kniha, kterou napsala Iva Volková, zakladatelka prvního dočasného domova pro týrané psy Rafael...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

První výhra! Dynamo veze tři body ze hřiště Slovácka

To se povedlo! Českobudějovické Dynamo poprvé po návratu bodovalo, když zvítězilo na hřišti Slovácka 2:0. Jihočeši tak uspěli v Uherském Hradišti po dlouhých dvanácti letech. Jedinou branku v prvním poločase obstaral v 17. minutě Lukáš Provod po centru Benjamina Čoliče. V závěru pojistil výhru po Provodově dobré práci Ivo Táborský.

Budějcká Drbna

Brněnské kapele shořela při cestě na koncert dodávka se všemi nástroji, kamarádi jim na pomoc založili sbírku

Členové brněnské kapely Acute Dose si v pátek na vlastní kůži zažili noční můru každého hudebníka. Při cestě na koncert jim nedaleko za Brnem za jízdy začalo hořet auto. Dodávku stihli odstavit na benzince, pak už jen sledovali, jak auto se všemi jejich nástroji pohlcují plameny. Prakticky záhy, co se o svou zkušenost kapela podělila, zvedla se mezi jejich přáteli a kolegy vlna solidarity. Na pomoc mladým muzikantům zřídili veřejný účet a na konci září se odehraje benefiční koncert.

Brněnská Drbna

Stezka korunami stromů. Zábava pro děti i dospělé v Krkonoších

Nevšední zážitky v přírodě, daleké výhledy, nespoutané dobrodružství a zábavu nabízí dětem i dospělým Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních nebo Herní krajina PecKa ve Velké Úpě. Tak neseďte v horkých letních dnech doma a vyjeďte se vyluftovat na čerstvý horský vzduch do Krkonoš.

Liberecká Drbna

Víkendová koupačka na Poděbradech a Plumlově? Podle hygieniků je voda stále v pořádku

Lidé se mohou stále bez obav koupat ve vodních plochách v Olomouckém kraji, které jsou pod dohledem hygieniků. Z rozboru vzorků vyplývá, že voda štěrkopískových jezer Poděbrady u Olomouce i Plumlovské přehrady na Prostějovsku je v pořádku a nepředstavuje zdravotní riziko. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnila olomoucká krajská hygienické stanice

Olomoucká Drbna

Juniorky FBŠ Jihlava zazářily na prestižním mezinárodním turnaji, vybojovaly historický bronz

Vynikající stopu zanechal jihlavský mládežnický florbal na největším mezinárodním turnaji konaném v České republice. Juniorky FBŠ Jihlava se v nabité konkurenci probojovali až k bronzovým medailím, dobře si vedly i další tři celky, které jihlavský klub na Prague games vyslal.

Jihlavská Drbna

Hradecká knihovna je jedním z center kulturního dění ve městě

Městská knihovna v Hradci Králové patří k nejnavštěvovanějším kulturním zařízením ve stotisícovém městě. Ročně přijde do půjčoven, na akce a veřejný internet téměř 280 tisíc návštěvníků. Čtenářů je ale ve skutečnosti mnohem více, protože přes 60 procent registrovaných čtenářů si půjčuje i pro další členy rodiny či přátele.

Hradecká Drbna