Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinář

 
středa, 21. listopadu 2018, 16:19

Majitelé cirkusů považují zvířata za poklad, o který se řádně starají a pečují o ně, řekl veterinář Dušan Usvald. Podle něj by ale nebylo na škodu, kdyby se podmínky pro chov zvířat v cirkusech zpřísnily. Zpřísnit by se měl například minimální stanovený prostor pro výběh zvířat, řekl Usvald, který zajišťuje veterinární péči pro zvířata z více než 20 českých cirkusů.

"Obecně můžeme říct, že s cirkusovými zvířaty se zachází jako s jakýmikoliv jinými zvířaty v chovech, které u nás jsou legální. Zvíře je bráno jako poklad, o který je pečováno, o který je staráno, kde jsou dodržovány podmínky, které musí dodržovat všichni chovatelé," řekl Usvald.

Vztah zvířete a člověka v cirkusech je podle Usvalda velmi blízký, často více než v jiných chovech. Tomu odpovídá také péče o zvířata. "Je málo sena, bylo špatné léto, cena balíku slámy je dneska 2000 až 2500 (korun), minulé léto to bylo 500. Cena šla hodně nahoru a mnoho chovatelů hospodářských zvířat, krav, koní, dávají zvířata pryč, odcházejí na jatka, dochází k jejich prodeji. Tohle ještě žádný z cirkusáků neudělal, ta zvířata si považují, mají ta zvířata u sebe," řekl Usvald.

Kritiku části veřejnosti a aktivistů, kteří poukazují na to, že zvířata v cirkusech jsou týraná, podle Usvalda v dnešní době zviditelňují především sociální sítě. "Kritika je od lidí, kteří se neorientují v dané problematice a kteří o těch zvířatech nic neví, a taky ze strany aktivistů z různých neziskovek," řekl Usvald.

Přivítal by zavedení kategorií, do kterých by cirkusy spadaly. Existují totiž cirkusy chovající pouze domácí a hospodářská zvířata, ale také cirkusy, které chovají exotická zvířata, například tygry, slony nebo zebry. V České republice je podle Usvalda 25 až 30 cirkusů. "Nebránil bych se tomu, ať je tady deset výborných cirkusů, které splní ty podmínky a také je nyní splňují," řekl Usvald.

Veterinář uvedl, že objede dva až tři cirkusy týdně, jejich majitelé ho volají nejen ke zdravotním problémům svých zvířat, ale také k běžné prevenci. "Než cirkus vyjede, tak se každý rok dělají zdravotní zkoušky zvířat, každé zvíře se musí očkovat podle očkovacího plánu, odčervit a podobně," řekl Usvald. Do zdravotní péče zvířat vloží cirkus podle něj stovky tisíc ročně, což potvrzuje i majitel cirkusu Sultán Karel Berousek.

Podle Usvalda souhlasí s chovem zvířat v cirkusech také komora veterinárních lékařů, která na svých webových stránkách vyjádřila podporu chovu a vystupování zvířat v cirkusech. Podle Berouska se navíc v dnešní době změnily také předváděné triky, zvířata již dělají pouze pro ně přirozené činnosti, vypustila se například čísla s ohněm, který pro zvířata přirozený nebyl. Sám Berousek ve svém cirkusu zvířatům také poskytuje dvojnásobný výběh, než jaký mu nařizují předpisy.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky cirkus, veterinář,

 


 

Kam dál?

Stát odškodní asi 60 klientů H-Systemu, výměnou stáhnou žaloby

úterý, 20. listopadu 2018, 06:53

Šedesátka klientů zkrachovalé stavební firmy H-System dostane odškodnění za průtahy v trestním řízení s manažery firmy....

Hamáček by teď pro pád vlády nebyl, ČSSD podle něj teprve rozhodne

neděle, 18. listopadu 2018, 15:26

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček by teď pro opoziční návrh na vyslovení nedůvěry vládě nehlasoval. V České televizi dnes...

VAROVÁNÍ: V celé republice hrozí od nedělního večera náledí

neděle, 18. listopadu 2018, 12:57

V celé republice platí od dnešního večera výstraha před náledím. Místy se mohou objevit i zmrazky. Silnice a chodníky mohou...

ANKETA: Black Friday aneb Čarování se slevami na český způsob

neděle, 18. listopadu 2018, 11:21

Svátek slevového šílenství zvaný Black Friday letos připadá na 23. listopadu. Odráží marketingovou snahu nahnat zákazníky do...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

KULTURNÍ TIPY: Bavit vás bude Mucha i Čardáš Klaunů

Přestože zbývá ještě více než týden, s adventními a vánočními koncerty se roztrhl pytel. V sobotu ale na Vánoce lehce zapomenete během koncertů Muchy nebo kapely Čardáš Klaunů. Tak kam zamíříte?

Budějcká Drbna

TIPY NA VÍKEND: Festival vánočních dárků, Tata Bojs, Monkey Business, Anna K. a Santa Claus Cup

Vánoce se pomalu a jistě blíží a o to větší v nás roste potřeba oddechnout si od všudypřítomného shonu. Události v Brně nám naštěstí poskytnou spoustu příjemných chvil, pojďme se na ně podívat.

Brněnská Drbna

Které knihy liberečtí milují? Ty o svém městě a horách

Možná, že obliba knih o Liberci a horách kolem začala s legendární Knihou o Jizerských horách, možná s knihou fotografií Jizerské ticho. Každopádně Liberečané knihy o svém městě a okolí milují a dlouhodobě se zařazují k nejoblíbenějším - a to ovšem i o Vánocích. Jaké novinky připravili místní nakladatelé tentokrát? Vybírali jsme společně s Knihkupectvím Fryč.

Liberecká Drbna

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to dnes v reakci na spekulace o možné demolici historické nádražní budovy řekl prostějovský primátor František Jura (ANO), který o budoucnosti místního nádraží tento týden jednal se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Olomoucká Drbna

Ředitelství silnic a dálnic nařídilo stavbařům opravit kaverny na dálnici D1 u Humpolce

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) poslalo firmě Geosan Group příkaz k okamžité opravě vysypaných kaveren na dálnici D1 u Humpolce. Následně mají stavbaři na spravované D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru rozšířit jízdní pruhy, aby tam mohla jezdit auta bez omezení.

Jihlavská Drbna

Ve Zborovské se střetlo auto s chodkyní, šestasedmdesátiletá žena musela do nemocnice

Střet osobáku a chodkyně řeší od včerejšího rána hradečtí policisté. Dopravní nehoda se stala na přechodu pro chodce v ulici Zborovská, řidička zachytila svým vozem Opel Vivaro přecházející ženu. Zraněnou ženu odvezla sama šoférka do nemocnice na ošetření.

Hradecká Drbna