sobota 26. září 2020 Andrea

Státní čínský CITIC „polyká“ akvizice ztroskotalé skupiny CEFC. Dojde i na Česko

Podle ruského listu Vědomosti nejnověji převezme čínská státní agentura CITIC podíl společnosti CEFC v ruské státní ropné společnosti Rosněfť. CITIC postupně přebírá konglomerát CEFC v celé jeho složité organizační struktuře. Převzít by měl i akvizice CEFC v ČR.

Vědomosti citují dva na sobě nezávislé zdroje. Podle prvního by měl CITIC převzít podíl CEFC v Rosněfti – včetně pětiletého závazku dodávek 10 milionů tun ropy ročně – přímo, tedy bez účasti CEFC, prostřednictvím své divize CITIC Resources.

Druhý zdroj uvádí, že podle alternativního plánu by měl CITIC převzít podíl v Rosněfti prostřednictvím singapurské pobočky CEFC, která přejde do portfolia CITICu.

Jde to i bez předsedy

Některé z českých akvizic CEFC, jako fotbalový klub SK Slavia Praha nebo pivovary Lobkowicz, možná CITIC přenechá dalším čínským společnostem.

České vedení společnosti CEFC Europe v čele s bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a bývalým eurokomsařem Štefanem Fülem již také plynule přešlo do nově založené společnosti CITIC Europe.

Tvrdík a Füle současně stojí v čele Smíšené česko-čínské komory, soukromého subjektu pověřeného ministerstvem práce a průmyslu mimo jiné koordinací hospodářské spolupráce s ČLR v rámci Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka.

Toto centrum funguje při čínské Státní komisi pro rozvoj a reformy (NDRC, bývalá Plánovací komise).

V soukromé společnosti CEFC dochází k de facto znárodnění čínským státem v nepřítomnosti jejího nominálního zakladatele a předsedy Jie Ťien-minga. Ten je od února zadržován na neznámém místě blíže neurčenými orgány KS Číny.

Soud, který nebude

I po svém zmizení zůstává nadále poradcem českého prezidenta Zemana, a to oficiálně až do rozhodnutí soudu. Žádný soud s Jie Ťien-mingem se ovšem neplánuje; dosud nebyl z ničeho ani formálně obviněn.

Čínská státní televize pouze nedávno mimoděk zmínila, že měl uplácet provinčního tajemníka KS Číny za účelem přístupu k milardovým půjčkám od státní Čínské rozvojové banky.

V nejbližší době by se nicméně měl konat soud s jiným představitelem CEFC, generálním tajemníkem jejího stejnojmenného neziskového křídla Patrickem Ho.

Ten je v USA obviněn rovněž z korupce, a sice z uplácení předsedy Valného shromáždění OSN a vysokých afrických představitelů, včetně prezidentů Čadu a Ugandy.

Předsedovi VS OSN Samu Kutesovi měl Patrick Ho v roce 2015 převést na soukromý účet půl milionu dolarů poté, co se stal Jie Ťien-ming Kutesovým čestným poradcem. Téhož roku jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Zeman.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Autoři | Foto SK Slavia Praha | Zdroj hlidacipes.org

Štítky Hlídací pes, Sinopsis, Čína, CEFC

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.