Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

„Moudrost­“ čínských komunistů jako vzor pro ty české. Šéf KSČM hledá inspiraci i východněji než v Moskvě

 
pondělí, 27. srpna 2018, 14:37

Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy, na sebe čas od času upozorní výstředními výroky. Naposledy třeba, když přisoudil historickou zodpovědnost za invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa Ukrajině. Filipův zájem o alternativní historii, a ovšem alternativní budoucnost, má ale širší zeměpisný záběr. Tedy širší směrem na východ.

Koncem května se v čínském Šen-čenu konalo další ze zasedání Dialogu světových politických stran s Komunistickou stranou Číny. Tyto „dialogy“ připravuje Odbor pro mezinárodní styky ÚV KS Číny, orgán historicky odvozený z Oddělení mezinárodních vztahů VKS(b) (Отдел международных связей), které kdysi tvořilo jádro někdejší Kominterny.

Obě Mezinárodní oddělení, to bývalé sovětské i čínské, bývají charakterizována jako diverzní a zpravodajské centrály. Veřejná verze výroční zprávy české kontrarozvědky BIS za rok 2015 hodnotí čínskou verzi následovně:

„V roce 2015 byla dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR vojenská rozvědka, jejíž činnost doplňovaly aktivity specifické čínské zpravodajské organizace, kterou je Odbor pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny (KS Číny). Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů také zpravodajská činnost.“

Místo v čínském kalendáři

Ani takové příkré hodnocení nedokáže odradit řadu českých politiků, pro něž představuje Odbor pro mezinárodní styky hlavní kontaktní bod v ČLR. Předseda KSČM Filip stvrdil své čilé styky dokonce společnou fotografií pro kalendář čínského velvyslanectví v Praze dokumentující klíčové momenty vzájemné družby, na níž pózuje se šéfem odboru (ministrem) Sung Tchaem.


Vojtěch Filip s vedoucím Odboru pro mezinárodní styky ÚV KS Číny Sung Tchaem, 2016. Zdroj: Velvyslanectví ČLR Praha

Mezinárodní odbor, operující kdysi v hluboké ilegalitě, mezitím přešel do mainstreamu a navazuje družbu již nikoliv pouze s komunistickými a revolučními stranami, ale prakticky s každým, kdo je ochoten k velmi specifické formě dialogu.

V posledních dvou letech organizuje Odbor každoroční utajená setkání s představiteli vybraných politických stran zemí 16+1 (loni se ho v Bukurešti zúčastnil např. Jan Hamáček).

Loni v prosinci pořádal odbor v Pekingu dokonce celosvětový summit politických stran, na němž pochopitelně nemohl chybět Vojtěch Filip, ale ani představitelé ČSSD.

Letošní květnové setkání politických stran s Mezinárodním odborem v Šen-čenu tentokrát zahrnovalo pouze dělnické a levicové strany, a sahalo tak blíže ke kořenům historické Kominterny. Akce se dle webu Komunistické strany Čech a Moravy účastnilo více než 80 komunistických, dělnických a levicových stran na nejvyšší úrovni, ze 40 zemí světa.

Nezapomínat na Marxe

Tématem tohoto zvláštního zasedání byl „příběh čínské komunistické strany“. Jak vysvětluje Sung Lu-čeng, vědecký pracovník Čínského ústavu univerzity Fu-tan v Šanghaji, cílem je ukázat, že:

„Čínská ideologie ani filozofie vládnutí se nenechají oslabit postupující politikou otevřenosti. … Čína rozšiřuje svou spolupráci a dosahuje značné důležitosti pro ne-západní země, jejichž hlas je často přehlížen.“

Jedním z přehlížených hlasů, jimž se na Dialogu dostalo zvláštní pozornosti, byl i předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip, který do Šen-čenu vedl delegaci Ústředního výboru KSČM.

Filip je pravidelným účastníkem družebních výměnných akcí čínských komunistů, které nabyly na významu po podzimním 19. sjezdu KS Číny.

Loni v prosinci podle čínského tisku tuto družbu posvětil v té době ještě dominantní hráč vzájemných vztahů Jaroslav Tvrdík, který prý „věří, že takovéto stálé výměny povedou k posílení regionální spolupráce a prosperity, a také umožní světu lépe porozumět čínským myšlenkám“.

Stárnoucí bílí muži z Česka

Spolu s Dialogem světových politických stran delegáti zvládli i konferenci ke dvoustému výročí narození Karla Marxe, konferenci o uplatňování myšlení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými rysy pro novou éru v provincii Kuang-tung, a čtvrté africko-čínské fórum mladých lídrů (u poslední položky není zcela zřejmé, jak se k ní přichomýtli stárnoucí „bílí muži“ z Čech a Moravy).

Tisková zpráva KSČM dodává, že v rámci setkání „proběhla různá dvoustranná a mnohostranná jednání, včetně jednání s ministrem Sung Tchaem a zástupcem vedoucího mezinárodního oddělení Komunistické strany Číny pro evropské záležitosti, Kuo Jie-ču. K významu KSČM v mezinárodním hnutí přispělo zařazení vystoupení předsedy ÚV KSČM jako prvního ze zahraničních hostů.“

Oficiální web Šen-čenu parafrázuje Filipova slova o moudrosti KS Číny, která tak trochu naznačují, jak se náš předseda vypracoval na prvního mezi zahraničními delegáty:

„Díky svému vlastnímu úsilí se KS Číny projevila nejen jako strana, která obstála ve zkoušce historie, ale také strana, která dosáhla obrovských úspěchů v praxi. Během 40 let reforem a otevírání se rovněž stala vlivnou silou mezinárodní politiky, silou přispívající svou moudrostí k novému globálnímu vládnutí.“

Šéf KSČM si čínských komunistů váží dlouhodobě. V roce 2017 Filip na summitu politických stran v Pekingu podle citací v čínském tisku (další kontext zde) prohlásil: „Uznávám roli Komunistické strany Číny, která zajišťuje mnoho podob budování míru…“


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Foto Facebook.com/Vojtěch Filip | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Hasiči připravují veřejnou sbírku pro zemřelého a těžce zraněného...

pondělí, 27. srpna 2018, 11:20

Základní organizace odborového svazu hasičů Šumperk zajišťuje veškeré náležitosti pro to, aby mohla vzniknout veřejná sbírka pro...

Špína se na povrch vyvalí náhle a rychle, říká o antisemitismu v...

pondělí, 27. srpna 2018, 11:05

Data a statistiky potvrzují, že zejména v západní Evropě je antisemitismus na vzestupu. Významně se na tom podílejí sociální...

Poště se nedaří převádět pobočky na franšízanty, plány přepracuje

pondělí, 27. srpna 2018, 08:19

Česká pošta má skluz s převody poboček na jiné provozovatele v projektu Pošta Partner. Na obce či podnikatele chtěla pošta ke...

VIDEO: Český pilot Martin Šonka suverénně vyhrál závod Red Bull Air...

neděle, 26. srpna 2018, 17:23

„Anoooo!!! Vyhráli jsme Red Bull Air Race v Kazani," raduje se na svém facebookovém profilu Martin Šonka z jihočeského Sezimova...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Pes pokousal v Milevsku cyklistku, majitel je trestně stíhán

Písečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání majitele psa, který v druhé polovině března pokousal cyklistku. Zranění, které pes ženě způsobil, si vyžádalo lékařské ošetření.

Budějcká Drbna

Při výbuchu na Břeclavsku se zranili dva muži, mají popáleniny

V Perné na Břeclavsku se dnes dopoledne ozval výbuch z objektu patřícímu k vinařství, zranili se dva lidé. ČTK to řekly mluvčí policie Kamila Haraštová a záchranné služby Michaela Bothová. Jeden muž je ve vážném stavu s popáleninami na velké části těla, druhý muž má popáleniny druhého stupně. Záchranáři je převezli do brněnské nemocnice.

Brněnská Drbna

Nad opilcem v kolejišti projel vlak, ani ho nevzbudil. To se povedlo až hasičům

V kolejišti leží muž, a právě přes něj projela lokomotiva s dvaceti vagony plnými písku. Tak znělo hlášení výpravčího na tísňovou linku 112 v úterý kolem 22. druhé hodiny. Celá událost ale neštěstím neskončila, opilý mladý muž to přežil bez úhony.

Liberecká Drbna

Řidiči jeli v mlze příliš rychle. Na dálnici narazili do odstaveného auta

Včera ráno došlo na dálnici D35 k nehodě, kdy dvě auta narazila do odstavené Škody Octavia. Celková škoda se vyšplhala na 180 tisíc korun.

Olomoucká Drbna

Ve čtvrtek ušetříme na vstupném na jihlavskou Bránu Matky Boží a do Domu Gustava Mahlera

Na čtvrtek 24. října připadá Den turistických informačních center. A při této příležitosti v Jihlavě ušetříme na vstupu na Bránu Matky Boží a také do Domu Gustava Mahlera.

Jihlavská Drbna

AKTUÁLNĚ: Nářky a protesty fanoušků nepomohly. Trenér Růžička bude trénovat hokejový Hradec

Transparent "Růžičku nechceme" protesty a velká podpora trenéra Martince. Fanoušci Hradce stáli za svým již bývalým trenérem. Hokejové vedení totiž kouče Východočechů odvolalo a na místo povolalo Vladimíra Růžičku.

Hradecká Drbna