Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

„Moudrost­“ čínských komunistů jako vzor pro ty české. Šéf KSČM hledá inspiraci i východněji než v Moskvě

 
pondělí, 27. srpna 2018, 14:37

Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy, na sebe čas od času upozorní výstředními výroky. Naposledy třeba, když přisoudil historickou zodpovědnost za invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa Ukrajině. Filipův zájem o alternativní historii, a ovšem alternativní budoucnost, má ale širší zeměpisný záběr. Tedy širší směrem na východ.

Koncem května se v čínském Šen-čenu konalo další ze zasedání Dialogu světových politických stran s Komunistickou stranou Číny. Tyto „dialogy“ připravuje Odbor pro mezinárodní styky ÚV KS Číny, orgán historicky odvozený z Oddělení mezinárodních vztahů VKS(b) (Отдел международных связей), které kdysi tvořilo jádro někdejší Kominterny.

Obě Mezinárodní oddělení, to bývalé sovětské i čínské, bývají charakterizována jako diverzní a zpravodajské centrály. Veřejná verze výroční zprávy české kontrarozvědky BIS za rok 2015 hodnotí čínskou verzi následovně:

„V roce 2015 byla dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR vojenská rozvědka, jejíž činnost doplňovaly aktivity specifické čínské zpravodajské organizace, kterou je Odbor pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny (KS Číny). Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů také zpravodajská činnost.“

Místo v čínském kalendáři

Ani takové příkré hodnocení nedokáže odradit řadu českých politiků, pro něž představuje Odbor pro mezinárodní styky hlavní kontaktní bod v ČLR. Předseda KSČM Filip stvrdil své čilé styky dokonce společnou fotografií pro kalendář čínského velvyslanectví v Praze dokumentující klíčové momenty vzájemné družby, na níž pózuje se šéfem odboru (ministrem) Sung Tchaem.


Vojtěch Filip s vedoucím Odboru pro mezinárodní styky ÚV KS Číny Sung Tchaem, 2016. Zdroj: Velvyslanectví ČLR Praha

Mezinárodní odbor, operující kdysi v hluboké ilegalitě, mezitím přešel do mainstreamu a navazuje družbu již nikoliv pouze s komunistickými a revolučními stranami, ale prakticky s každým, kdo je ochoten k velmi specifické formě dialogu.

V posledních dvou letech organizuje Odbor každoroční utajená setkání s představiteli vybraných politických stran zemí 16+1 (loni se ho v Bukurešti zúčastnil např. Jan Hamáček).

Loni v prosinci pořádal odbor v Pekingu dokonce celosvětový summit politických stran, na němž pochopitelně nemohl chybět Vojtěch Filip, ale ani představitelé ČSSD.

Letošní květnové setkání politických stran s Mezinárodním odborem v Šen-čenu tentokrát zahrnovalo pouze dělnické a levicové strany, a sahalo tak blíže ke kořenům historické Kominterny. Akce se dle webu Komunistické strany Čech a Moravy účastnilo více než 80 komunistických, dělnických a levicových stran na nejvyšší úrovni, ze 40 zemí světa.

Nezapomínat na Marxe

Tématem tohoto zvláštního zasedání byl „příběh čínské komunistické strany“. Jak vysvětluje Sung Lu-čeng, vědecký pracovník Čínského ústavu univerzity Fu-tan v Šanghaji, cílem je ukázat, že:

„Čínská ideologie ani filozofie vládnutí se nenechají oslabit postupující politikou otevřenosti. … Čína rozšiřuje svou spolupráci a dosahuje značné důležitosti pro ne-západní země, jejichž hlas je často přehlížen.“

Jedním z přehlížených hlasů, jimž se na Dialogu dostalo zvláštní pozornosti, byl i předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip, který do Šen-čenu vedl delegaci Ústředního výboru KSČM.

Filip je pravidelným účastníkem družebních výměnných akcí čínských komunistů, které nabyly na významu po podzimním 19. sjezdu KS Číny.

Loni v prosinci podle čínského tisku tuto družbu posvětil v té době ještě dominantní hráč vzájemných vztahů Jaroslav Tvrdík, který prý „věří, že takovéto stálé výměny povedou k posílení regionální spolupráce a prosperity, a také umožní světu lépe porozumět čínským myšlenkám“.

Stárnoucí bílí muži z Česka

Spolu s Dialogem světových politických stran delegáti zvládli i konferenci ke dvoustému výročí narození Karla Marxe, konferenci o uplatňování myšlení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými rysy pro novou éru v provincii Kuang-tung, a čtvrté africko-čínské fórum mladých lídrů (u poslední položky není zcela zřejmé, jak se k ní přichomýtli stárnoucí „bílí muži“ z Čech a Moravy).

Tisková zpráva KSČM dodává, že v rámci setkání „proběhla různá dvoustranná a mnohostranná jednání, včetně jednání s ministrem Sung Tchaem a zástupcem vedoucího mezinárodního oddělení Komunistické strany Číny pro evropské záležitosti, Kuo Jie-ču. K významu KSČM v mezinárodním hnutí přispělo zařazení vystoupení předsedy ÚV KSČM jako prvního ze zahraničních hostů.“

Oficiální web Šen-čenu parafrázuje Filipova slova o moudrosti KS Číny, která tak trochu naznačují, jak se náš předseda vypracoval na prvního mezi zahraničními delegáty:

„Díky svému vlastnímu úsilí se KS Číny projevila nejen jako strana, která obstála ve zkoušce historie, ale také strana, která dosáhla obrovských úspěchů v praxi. Během 40 let reforem a otevírání se rovněž stala vlivnou silou mezinárodní politiky, silou přispívající svou moudrostí k novému globálnímu vládnutí.“

Šéf KSČM si čínských komunistů váží dlouhodobě. V roce 2017 Filip na summitu politických stran v Pekingu podle citací v čínském tisku (další kontext zde) prohlásil: „Uznávám roli Komunistické strany Číny, která zajišťuje mnoho podob budování míru…“


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Foto Facebook.com/Vojtěch Filip | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Hasiči připravují veřejnou sbírku pro zemřelého a těžce zraněného...

pondělí, 27. srpna 2018, 11:20

Základní organizace odborového svazu hasičů Šumperk zajišťuje veškeré náležitosti pro to, aby mohla vzniknout veřejná sbírka pro...

Špína se na povrch vyvalí náhle a rychle, říká o antisemitismu v...

pondělí, 27. srpna 2018, 11:05

Data a statistiky potvrzují, že zejména v západní Evropě je antisemitismus na vzestupu. Významně se na tom podílejí sociální...

Poště se nedaří převádět pobočky na franšízanty, plány přepracuje

pondělí, 27. srpna 2018, 08:19

Česká pošta má skluz s převody poboček na jiné provozovatele v projektu Pošta Partner. Na obce či podnikatele chtěla pošta ke...

VIDEO: Český pilot Martin Šonka suverénně vyhrál závod Red Bull Air...

neděle, 26. srpna 2018, 17:23

„Anoooo!!! Vyhráli jsme Red Bull Air Race v Kazani," raduje se na svém facebookovém profilu Martin Šonka z jihočeského Sezimova...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení, které podporuje výuku témat dopravní bezpečnosti ve školách i v rodinách. Odstartoval projekt, který je spolufinancován fondem zábrany škod České kanceláře pojistitelů a řešení se tak dostává na území celé České republiky.

Budějcká Drbna

Opilý brněnský senior přetáhl souseda berlí přes záda kvůli cigaretám, přestože muž nekouří

Běžné sousedské hádky se včera v podvečer vygradovaly do fyzického útoku. Jednasedmdesátiletý muž udeřil svého souseda holí, protože jej podezíral, že z balkonu o patro výše, kde muž bydlí, neustále vnikal kouř do jeho bytu. Problém však bude mít se svým jednáním senior, byl opilý a jeho soused navíc nekouří.

Brněnská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Liberecká Drbna

Řidička nedala přednost autu při odbočování. Při nehodě se zranily dvě osoby

Dvě zraněné osoby a škoda 130 tisíc korun, to je bilance dopravní nehody, která se stala v pondělí 15. července o půl druhé odpoledne v Bělé pod Pradědem.

Olomoucká Drbna

Dávejte si na koupališti či výletu pozor na své věci. Naši neopatrnost umí využít zloději

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás vyráží třeba na koupaliště nebo na jiná místa, která jsou vhodná ke koupání, relaxaci či odpočinku. Je třeba si ale uvědomit, že přesně toto jsou i místa, která jsou velkým lákadlem pro zloděje.

Jihlavská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Hradecká Drbna