sobota 31. července 2021 Ignác

Babiš: Volby v Bělorusku se musí opakovat

Premiér Andrej Babiš (ANO) po dohodě s polským premiérem Mateuszem Morawieckým požádal představitele Evropské unie o urgentní svolání videokonference Evropské rady k situaci v Bělorusku. Tamní režim násilně potlačuje protesty proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. Volby se v Bělorusku musí opakovat, uvedl dnes Babiš na twitteru. Předsedu Evropské rady Charlese Michela i předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou český premiér vyzval k vyslání jasného signálu ohledně sankcí vůči Bělorusku. Podle Babiše musí trvat do uspořádání svobodných voleb běloruské hlavy státu.

"Nelze čekat. Bělorusové potřebují naši rychlou pomoc," uvedl Babiš. "Volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů," doplnil. Uvedl, že dnes ráno apeloval na Michela i von der Leyenovou, aby byl vyslán jasný signál ohledně sankcí vůči Bělorusku, které by trvaly, dokud se v Bělorusku neuskuteční transparentní volby. Český premiér už dříve odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku.

Mluvčí polského premiéra v pondělí podle agentury PAP sdělil, že Morawiecki vyzval Evropskou komisi a Evropskou radu ke svolání mimořádného summitu k událostem v Bělorusku. Evropská rada je jednou z vrcholných institucí Evropské unie a jejími členy jsou hlavy států či premiéři zemí EU.

České ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo běloruského velvyslance Valeryje Kurďukova. Zdůraznilo mu, že nesouhlasí s děním kolem prezidentských voleb i se zásahem policie proti demonstrantům. Ohradilo se také proti obvinění běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že Česko protesty organizuje.

Volby prezidenta v Bělorusku podle tamní volební komise pošesté vyhrál autoritářský prezident Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská výsledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do zahraničí. V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně dva demonstranti zemřeli a podle serveru BBC jich bylo na 6700 zatčeno. Násilí vůči protestujícím odsoudili mimo jiné předseda Evropské rady Michel či lidskoprávní experti OSN.

Ministři zahraničí ze zemí EU dnes proberou možné uvalení sankcí vůči Lukašenkovu režimu. Zatímco některé státy v čele s Německem, které unii předsedá, vyzývají k tvrdšímu postupu, například Maďarsko nabádá k opatrnosti a dialogu. K přijetí postihů je přitom potřeba jednohlasné rozhodnutí unijních zemí.

Autoři | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky ČR, Bělorusko, Polsko, EU, Babiš, diplomacie, volby

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Irena Piper

Opravda, vrcholem té" americké demokrácie" je strkat pazoury do všeho ,co se kde děje po celém světě, hlavně svoboda demokrácie a prý nevměšování se. cha cha.Pane Babiši, vzpamatujte se...ta horka neblaze působí na lidí Vaší věkové kategorie.

neděle, 16. srpna 2020, 20:16

Irena Piper

Opravda, vrcholem té" americké demokrácie" je strkat pazoury do všeho ,co se kde děje po celém světě, hlavně svoboda demokrácie a prý nevměšování se. cha cha.Pane Babiši, vzpamatujte se...ta horka neblaze působí na lidí Vaší věkové kategorie.

neděle, 16. srpna 2020, 20:15

Karlos Mikitovský

Někdy má i sádlo

neděle, 16. srpna 2020, 16:43

Ladislav Polášek

Sám má máslo na hlavě

pátek, 14. srpna 2020, 11:44

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.