středa 23. září 2020 Berta

Petr Fiala obhájil na sjezdu v Praze post předsedy ODS

Předsedou Občanské demokratické strany zůstává Petr Fiala. Funkci dnes suverénně obhájil na 29. kongresu ODS v Praze. Fiala je předsedou strany od roku 2014. Ke znovuzvolení nominovalo Fialu všech čtrnáct krajských předsednictev. Staronový lídr neměl ve volbě protikandidáta. Ve svém úvodním proslovu vyzdvihl sílu voličské základny ODS, zmínil úspěchy strany v parlamentní opozici, představil programové body do příštích voleb a netajil se ambicí být součástí příští vlády bez účasti Andreje Babiše.

Na začátku 29. kongresu ODS vystoupili hosté z řad ostatních opozičních stran. V úvodu promluvila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, poté si vzal slovo býval předseda lidovců Marek Výborný a po něm promluvil za Starosty Vít Rakušan. Všichni tři mluvili o potřebě spolupráce a vymezovali se vůči současné politice Andreje Babiše.

V podobném duchu se pak nesl i projev Petra Fialy. Ten nejdříve poděkoval spolustraníkům a všem voličům za důvěru a vyzdvihl práci ODS na úrovi obecních samospráv i v parlamentu. „Děkujeme lidem za hlasy v komunálních volbách, po kterých dnes sedm našich primátorek a primátorů vede statutární města namísto dvou v předchozím období. I v mém rodném Brně máme zase po dlouhých čtrnácti letech naši primátorku – a hned je to vidět, věci se posunuly – a to mohu posoudit, protože tam žiji," zmínil Fiala.

​„Za uplynulých šest let v opozici jsme ale vrátili naše principy a hodnoty do středu politiky ODS. A já si myslím, že je čas vrátit je i do středu vládní politiky. V tomto sále neuvidíte lidi, kteří by tu zůstali kvůli profitu. A političtí šíbři a zákulisní prospěcháři se už přesunuli dávno jinam," prohlásil Fiala.

Zrušení superhrubé mzdy a některých daní

Poté představil hlavní programové body do parlamentních voleb, mezi nimiž vyzdvihl hlavně zrušení superhrubé mzdy, zrušení daně z nabytí nemovitosti, zavedení paušální daně pro malé živnostníky nebo důchodovou reformu a vyrovnaný rozpočet.

„Náš plán na první roky vládnutí tedy obsahuje kupříkladu: Paušální daň pro malé živnostníky místo EET, byrokracie a kontrol. Zrušení superhrubé mzdy a 15procentní sazba daně, tedy nárůst čisté mzdy pro zaměstnance o 7 procent," uvedl Fiala.

Ve své proslovu nešetřil kritikou současné vlády. Fialovi vadí Babišova absence vize. Celý národní investiční plán je podle něj jen marketingovým seznamem položek.  Můj vzkaz je tedy takový: my počítáme, my plánujeme, my se chystáme a místo marketingových seznamů máme skutečný investiční plán.

Pro Fialu zvedlo ruku 90% delegátů

Fiala obhájil svůj post bez větších potíží, svůj hlas mu dalo 470 z přítomných 519 delegátů. „Příští kongres ODS bude kongresem silné vládní strany," prohlásil ihned po zvolení Fiala. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky ods, kongres, petr fiala, předseda, volba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.