neděle 1. listopadu 2020 Felix

Návrh SPD na omezení poplatků ČT a ČRo vláda možná odmítne

Návrh poslanců SPD na rozšíření okruhu lidí osvobozených od úhrady koncesionářských poplatků České televizi (ČT) a Českému rozhlasu (ČRo) by znamenal výrazný propad příjmů těchto veřejnoprávních médií. Zejména s tímto argumentem vláda předlohu před zákonodárci patrně nepodpoří, na pondělní schůzi by se k ní měla podle podkladů postavit záporně.

Poslanci SPD chtějí zrušit koncesionářské poplatky starobním a invalidním důchodcům a samoživitelům, kteří pečují o nezletilé dítě. Od plateb by byla osvobozená také většina lidí a domácnosti s příjmy pod čtyřnásobek životního minima místo nynějšího 2,15násobku.

"Právě těmto skupinám obyvatel by měl stát zlevňovat život, nikoli jim ukládat poplatky, a to s tím, že i tyto skupiny obyvatel mají právo na službu veřejnoprávních médií, a to zdarma," uvedli autoři v čele s předsedou SPD Tomiem Okamurou v důvodové zprávě. Osvobodit chtějí také ústavní zařízení, která poskytují péči nemocným a seniorům.

Pokud by byl návrh schválen, příjem České televize z poplatků by podle vládních výpočtů klesl asi o 1,69 miliardy korun ročně, tedy o 30 procent. U Českého rozhlasu by činil výpadek jednu miliardu až 1,4 miliardy korun, což znamená 48 až 67 procent. Propad příjmů by vážně ohrozil plnění úkolů veřejné služby, napsali vládní legislativci.

Předkladatelé ale tvrdí, že navrhované rozšíření okruhu lidí osvobozených od poplatků by příjmy obou veřejnoprávních médií zásadně neovlivnilo. Mohla by je podle nich nahradit úsporami a výrobou kvalitních kvalitních, dobře prodejných pořadů.

Přijetí záporného stanoviska doporučilo vládě ministerstvo kultury. Ministerstva financí, spravedlnosti a práce a sociálních věcí se k předloze postavila neutrálně.

Poslanci SPD patří k hlavním kritikům České televize, nedávno nehlasovali pro přijetí výročních zpráv o hospodaření a o činnosti tohoto veřejnoprávního média. Televize se podle nich chová nehospodárně a její zpravodajství je v podstatě politickým názorem. Do budoucna chce SPD usilovat o úplné zrušení koncesionářských poplatků a o financování veřejnoprávní televize ze státního rozpočtu.

Autoři | Foto Česká televize

Štítky ČR, média, vláda, sněmovna, SPD, Česká televize, Český rozhlas, OTVÍRÁK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.