Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

 
pondělí, 27. května 2019, 09:55

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Před volbami se analytici shodovali, že zvyšující se volební účast bude nahrávat Babišovu hnutí. Nakonec v eurovolbách přišlo přes 28 procent voličů, což je nejvyšší účast v tomto typu voleb v Česku. Přesto není výsledek ANO oslnivý, míní komentář na serveru iHNED.cz. "Ani suverénně nejviditelnější kampaň, ve které Andrej Babiš sliboval s červenou čepicí ´tvrdě a nekompromisně´ ochránit Česko, nepřivedla voliče ANO k urnám v takovém počtu, aby Babiš mohl označit výhru za triumf," píše autor komentáře. Babiš si bude muset přiznat, že neuspěl, ano, vyhrál, avšak neuspěl, vnímá jeho vítězství autor komentáře na webu Aktuálně.cz. Připomíná, že ANO získalo na podzim 2017 ve sněmovních volbách téměř 30 procent, nyní to bylo 21 procent.

"Totální výbuch" a další "bolavou ránu" zažili sociální demokraté. "Z ČSSD je partaj Babišových a Zemanových poskoků (až na výjimky jako je ministr zahraničí Tomáš Petříček), takové jednání voličům prostě neimponuje, nemůže imponovat," napsal komentátor na serveru Aktuálně.cz. Podobného názoru je komentář na iRozhlas.cz, podle kterého se ČSSD ukazuje jako pouhý Babišův pomocný stroj na hlasování. "Předseda Jan Hamáček sdělil, že restart strany musí být silnější a jasnější. Zatím však tento restart již delší dobu vypadá jako zadrhlá gramodeska," uvedl autor.

Spokojena může být podle komentátorů druhá ODS. "Druhé místo dobře zapadá do postupné permanentní kontrarevoluce, kterou provádí Petr Fiala v čele strany," píše se v komentáři na iRozhlas.cz. Zato Piráti podle něj dostali první kontrastní sprchu po nedávném bouřlivém nástupu. Získali tři mandáty, čtvrtý jim utekl o kousek.

Koalice Starostů, TOP 09 a regionálních hnutí zůstala na svém, navíc má ve svých řadách europoslance s nejvyšším počtem preferenčních hlasů Luďka Niedermayera, všímá si komentář E15. "Samotná TOP 09 bude tento úspěch ještě zajímavě vstřebávat a není nijak jisté, že pozice Jiřího Pospíšila v čele strany před podzimním sjezdem kdovíjak posílila. Nicméně volební výsledek rozhodně není žádný průšvih," uvedl autor komentáře.

SPD Tomia Okamury získala lehce přes devět procent hlasů a matematicky vzato takřka potvrdila výsledek ze sněmovních voleb. "Ovšem superúspěch to není," píše iHNED.cz. Tomio Okamura tak sice může dál provozovat svůj politicko byznysový projekt, ale na víc mu voličská podpora nestačí. "Celkově lze říci, že strany, které radikálně odmítají evropskou integraci a obecně západní ukotvení Česka v eurovolbách neuspěly. V součtu mají SPD, komunisté a antiunijní miniformace méně než dvacet procent hlasů," shrnuje autor. Podle něj se tak potvrdilo, že Češi jsou k Evropské unii obecně spíše skeptičtí, ale poptávají spíše její mírnou proměnu, než že by byli nadšenými příznivci Czexitu.

Napsal(a) ČTK | Foto ANO

Štítky volby, eurovolby, ANO, ODS, Piráti,

 


 

Kam dál?

Aktualizováno 27. května 2019, 2:14

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty....

neděle, 26. května 2019, 23:01

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním...

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

neděle, 26. května 2019, 09:54

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o...

Před půlnocí budou zveřejněny výsledky českých eurovoleb

neděle, 26. května 2019, 09:02

Hodinu před půlnocí by dnes měly být zveřejněny výsledky letošních voleb českých europoslanců. I když hlasování v ČR skončilo už...

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

sobota, 25. května 2019, 14:06

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

BĚHÁME S DEJVEM: Jak začít?

Všude samí běžci, co na tom běhání všichni vidí? Že bych to zkusil/a taky? Rád/s bych, jen nevím jak začít... Tyto otázky si už položilo mnoho lidí. A proto jsme si pro vás připravili běžecký seriál, ve kterém se vám Budějčák David Vaš pokusí na tyto (ale i další) otázky odpovědět. Své si zde najde začínající, ale i pokročilý běžec.

Budějcká Drbna

Na brněnské výstavě psů žena doslova uvařila své dvě fenky v autě. Jedna z nich pobyt v zavřeném vozidle nepřežila

Na sobotní výstavě psů Intercanis nechala žena své dvě vystavované fenky labradora zamčené v autě a odešla. Psi se v uzavřeném vozidle doslova uvařili. Jedna ze samic labradora pobyt v autě nepřežila, druhá bojuje o život. Žena je podezřelá z týrání zvířat.

Brněnská Drbna

Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

Liberecký kraj se chystá napadnout změnu územního plánu polské Bogatyně. Město na konci května umožnilo mimo jiné rozšíření hnědouhelného dolu Turów o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Liberecký kraj podal prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) námitky proti plánované změně územního plánu, doručeny byly zřejmě pozdě. Teď se musí kraj proti rozhodnutí odvolat k Dolnoslezskému vojvodství. MŽP chce postupovat stejně.

Liberecká Drbna

Zloděj vypáčil dveře obchodu a ukradl z něj cigarety a tabák za desítky tisíc korun

V pátek se do obchodu v obci Lipová vloupal neznámý zloděj, který způsobil škodu za 83 tisíc korun.

Olomoucká Drbna

Tříletá Nelinka z Batelova bojuje s nádorovým onemocněním. Zasáhlo to celou její rodinu

Burkittův syndrom. Tuto diagnózu si před více než rokem musela vyslechnout rodina Mackových z Batelova na Jihlavsku. Toto nádorové onemocnění vznikající z lymfatické tkáně postihlo jejich tříletou dceru Nelinku. Za sebou má operaci a také sérii chemoterapií.

Jihlavská Drbna

Náchodská nemocnice má nový ultrazvuk a rentgen. Magnetická rezonance stále chybí

Krajská Oblastní nemocnice Náchod v minulých dnech otevřela nová pracoviště pro rentgen a ultrazvuk. Investice přišla na 18 milionů korun, z nichž část hradila dotace z evropského programu IROP. V opakovaném tendru nyní nemocnice hledá dodavatele magnetické rezonance, hodnota zakázky je asi 51 milionů korun.

Hradecká Drbna