sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Zemřel slovenský zpěvák Miro Žbirka. Bylo mu 69 let

, aktualizováno 10. listopadu 2021, 19:19

Slovenský zpěvák Miro Žbirka zemřel. Oznámení o umělcově úmrtí se objevilo dnes večer na jeho profilu na sociálních sítích. Informaci přinesla také slovenská média, která už dříve informovala, že bojuje s chorobou.

Miroslav Žbirka přezdívaný Meky se narodil 21. října 1952 v Bratislavě, byl synem Slováka a Angličanky. Začínal ve skupině Modus, v níž se sešel s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou. V roce 1977 získali společně zlatou Bratislavskou lyru za písničku Úsměv. O čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. Za dobu působení na hudební scéně mu vyšly desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu. Koncertoval téměř po celém světě a s Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu. Na počátku devadesátých let moderoval pořad Rhytmick, kde mnozí diváci poprvé v životě zhlédli zahraniční videoklip.

V roce 2012, když mu bylo 60, natočil novou píseň Love Shines ve slavném londýnském studiu Abbey Road, kde vznikly i největší hity jeho oblíbenců Beatles. Bez vlivu této slavné britské skupiny by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval. "Kdybych jako chlapec neslyšel jejich písničky, tak bych asi v populární hudbě nepůsobil. Byl bych možná fotbalistou nebo něčím podobným," říkal zpěvák, který již v raném mládí přišel ke své přezdívce Meky. "Dal mi ji v dětství kamarád z ulice. Když přijeli hostovat kanadští hokejisté na Slovensko, hodně se jich jmenovalo Mac. Já uměl taky anglicky, a tak jsem byl Meky."

Své poslední album vydal před třemi lety pod názvem Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.

Zpráva o úmrtí vyvolala vlnu reakcí na rodném Slovensku i v České republice. Soustrast, smutek a obdiv vyjadřovali na sociálních sítích fanoušci, kolegové, umělci, politici. "Jeho písničky jsou moje mládí. A nejsem rozhodně sám. Žili jsme jím všichni. Atlantida je nej," napsal na twitteru třeba český premiér Andrej Babiš, který se stejně jako Žbirka narodil v Bratislavě.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky úmrtí, kultura, Miro Žbirka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.