středa 30. září 2020 Jeroným

Zájem o vlaky roste každým týdnem, dopravci dál posilují spoje

Počet cestujících ve vlacích každým týdnem postupně roste. V současné době je poptávka na přibližně 30 až 40 procentech původního stavu před koronavirovou krizí. Spolu s tím dopravci plánují obnovování dalších spojů, do plného rozsahu by se provoz měl vrátit během června. V období vrcholu pandemie koronaviru v ČR se počet cestujících ve vlacích propadl na zhruba desetinu původního stavu, zrušena proto byla většina spojů.

Dopravci se vesměs shodli, že počet cestujících stoupá každý týden. "Například ve srovnání s minulým týdnem činí navýšení počtu cestujících kolem 20 procent," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Zájem o cestování vlaky je v současnosti patrný zejména na dálkových tratích, v regionech pak ve velkých aglomeracích a o víkendech také v turisticky vyhledávaných místech. Obsazeny bývají hlavně spoje před a po víkendech, které tradičně patří k nejvytíženějším. Tyto termíny dopravci také nyní nejvíce posilují.

České dráhy proto obnovují dopravu postupně, zejména podle rozhodnutí objednatelů, tedy úřadů. Nasazování vlaků se tak odvíjí od aktuální situace v jednotlivých regionech. Dráhy jsou podle mluvčí Vandy Rajnochové připraveny nejpozději od 25. května plně obnovit regionální spoje podle uzavřených smluv. Zastaven je naopak stále mezinárodní provoz dopravce.

Provoz posilují i další dopravci. RegioJet plánuje přidat další spoje zejména na trase mezi Prahou a Ostravou. V době špičky, tedy například v pátek a neděli, by tak už měly vlaky jezdit ve vytíženém směru v plném rozsahu. Dopravce také eviduje tisíce rezervací pro období letních prázdnin, což souvisí zejména s plány lidí na dovolenou v Česku. RegioJet zatím jako jediný z velkých dopravců už obnovil některé své autobusové linky do zahraničí.

Leo Express nyní provozuje asi polovinu svých dálkových železničních spojů mezi Prahou a Ostravou a Starým Městem. Dopravce zároveň plánuje nasazovat další spoje každým týdnem, návrat k plnému provozu tak lze očekávat během června. V případě mezinárodních linek společnost čeká na zmírnění podmínek cestování na Slovensko a do Polska.

Arriva v minulých týdnech obnovila autobusové spoje z Prahy do Teplic, Písku či Krkonoš dále z Olomouce a Přerova do Brna nebo ve středních Čechách a na Pardubicku. Na železnici pak dopravce začal jezdit na pražské lince mezi Hostivaří a Roztoky u Prahy. Od 25. května chce Arriva obnovit autobusové i vlakové spoje na Plzeňsku, Olomoucku, na Vysočině nebo ve Zlínském kraji, přibýt by brzy měly i dálkové linky Domažlice - Plzeň nebo Praha - Harrachov. V létě pak i spoje z hlavního města na Šumavu.

Autoři | Foto České dráhy

Štítky ČR, železnice, automobilová, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.