Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kuchařské sny si splnil. „Teď chci víc času věnovat rodině,“ říká Ital Riccardo Lucque

 
úterý, 16. prosince 2014, 10:29

Od mládí tvrdě pracoval, neváhal obětovat letní prázdniny, a vyplatilo se. Ital Riccardo Lucque v Česku otevřel tři restaurace, jedna z těch pražských - La Finestra In Cucina – nyní navíc získala ocenění Restaurace 2014 v anketě Mattoni Restaurace roku.

Šlo o první veřejnou anketu o nejlepší restaurace, která vznikla na základě hodnocení běžných návštěvníků. Probíhala na rezervačním portálu restu.cz a podmínkou byla uplatněná rezervace, hodnotitel tedy musel po předchozí rezervaci restauraci opravdu navštívit a jeho hodnocení tak vychází z reálné zkušenosti s daným podnikem. Zúčastnilo se téměř 42 tisíc lidí.

„Jsem rád, že jsme toto ocenění získali. Je to odměna za tu energii a lásku, kterou do naší profese vkládáme. Není to práce, je to životní poslání. Úspěšná restaurace mě dělá šťastným a je to důkaz toho, že děláme správnou věc,“ říká Riccardo Luque, který je rovněž majitelem restaurace Aromi na Vinohradech a Il Mercato v Brně.

Anketa zároveň ukázala, že nejoblíbenější kuchyní v tuzemsku není ta naše, ale italská. Většina hostů dá při výběru restaurace spíš na názor předešlých hostů, než na doporučení odborníků. Pro spokojenost v restauraci je pak nejdůležitější především kvalita kuchyně, velmi vysoko je ale ceněn také skvělý servis.

Cena za kvalitu

La Finestra In Cucina funguje od roku 2009 a její specialitou je italské maso.

„Dovážíme si cenný druh masa z plemene Marchigiana, bílé krávy, jejíž maso je krásně mramorované. Tyto krávy vyrůstají volně v oblasti Montefeltro bez hormonů a léků a dalších špatných věcí, které by jim napomáhaly růst rychleji a nešťastně,“ popisuje Lucque.

Mezi jeho zákazníky patří domácí hosté, ale díky blízkosti Karlova mostu také zahraniční turisté. O své kuchyni říká, že je jednoduchá, ale založená na kvalitních surovinách. „A srozumitelná každému,“ dodává italský kuchařský mág. Toho, že jeho restaurace může někomu připadat drahá, si je vědom. Jen pro představu, tříchodové obědové menu s kávou a vodou tu vyjde na 495 korun.

„Samozřejmě můžeme být pro někoho drazí, ale je to cena, kterou zaplatíte, když dostanete nejvyšší kvalitu,“ vysvětluje Riccardo Lucque. „Tito lidé mohou navštívit naše bistro, kde stále dostanou dobrou kuchyni, ale za umírněnější ceny a v uvolněnější atmosféře,“ dodává. Jedno takové bistro je například v Platnéřské ulici.

Svou gastronomickou kariéru Riccardo Lucque odstartoval již v sedmnácti letech. „Vždycky jsem tvrdě pracoval a obětoval klidně i letní prázdniny. Ve škole vaření, kde nás bylo v kuchyni během lekce jedenadvacet, jsem byl žíznivý po vaření a chtěl vlastní místo u sporáku,“ vzpomíná. Nakonec byla jeho prvním sezónním zaměstnáním práce v pětihvězdičkovém hotelu. Tehdy během tří měsíců zhubnul sedm kilo.

Novoroční předsevzetí? Zlepšit se v češtině

Pracoval pro hotely v italských městech Rimini a Pesaro. Tady působil v restauraci specializované na mořské plody Da Alceo, která se pyšní jednou hvězdičkou od známého gastronomického průvodce Michelin Guide. Pak pobýval devět let v Anglii, pracoval v restauraci Zafferano, která byla v roce 2001 vyhlášena nejlepší italskou restaurací v Londýně. V témže roce přijal na dobu tří měsíců angažmá šéfkuchaře newyorské restaurace Il Bucco, která byla americkým Zagat Guide v době Riccardova působení vyhlášena nejlepším nováčkem mezi restauracemi na Manhattanu.

Do Prahy Lucque poprvé zavítal už v roce 1990, pak tu byl ještě několikrát, ale nastálo zde zakotvil až po dvanácti letech od své první návštěvy. Důvod? Aby se stal šéfkuchařem restaurace Square na Malostranském náměstí. O tři roky později si v Praze otevřel restauraci vlastní, Aromi. O ní dnes mluví jako o své srdeční záležitosti. Byla přece první. „Ta, která mě dokázala rozplakat, udělat šťastným i smutným. Ta, která mi dala všechno, co dnes mám,“ vysvětluje.

Česky dnes už rozumí velmi dobře, ale víc mluvit zkouší až v poslední době. Také naše povídání probíhalo v angličtině. S učením se češtiny stihnul už třikrát začít a zase přestat. „Ale je to moje novoroční předsevzetí, opravdu se zlepšit,“ slibuje šéfkuchař. Podstatně víc, než náš jazyk, mu učarovala místní kuchyně, byť si ji nedopřává častěji, než jednou týdně.

Mohlo by se zdát, že proslulý šéfkuchař už dosáhl všeho. Přesto ještě nejsou jeho sny splněny. „Mám tři restaurace, čtyři bistra, školu vaření a dovážím víno. Teď je mým snem, aby se mi v podnikání i nadále dařilo, a abych věnoval více času své rodině,“ uzavírá Riccardo Lucque.

Foto: Archiv La Finestra In Cucina a Riccardo Lucque

 


 

Kam dál?

Policie hledá dva muže, kteří v pátek v Praze uloupili statisíce

sobota, 13. prosince 2014, 18:08

Dva ozbrojení muži v pátek večer přepadli dva pracovníky bezpečnostní agentury u nákupního centra v Praze Hostivaři. Uloupili...

Vánoce na dluh – radost pod stromkem a novoroční exekuce

pátek, 12. prosince 2014, 16:02

Naše babičky říkávaly: „Vánoce jsou svátky radosti.“ To platí i dnes, jenže se dramaticky proměnila podstata oné radosti – radost...

Vánoce v obchodním centru: Noční nákupy, koledy, charita i netradiční...

čtvrtek, 11. prosince 2014, 14:23

Téměř dvacet procent lidí přiznává, že rádo spojuje nákupy se zábavou. A tak se jim jednak obchodní centra snaží vycházet vstříc,...

Cenu Roma Spirit získalo sdružení Slovo 21 nebo obec Žlutice

čtvrtek, 11. prosince 2014, 08:39

V Praze se dnes udělovala v pěti kategoriích cena Roma Spirit za zlepšování situace Romů v České republice. Za celoživotní dílo...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí...

  • Kariéra zesnulého Vládi Šafránka: Metalové...

  • Více než čtvrt milionu lidí si musí do konce...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Mentální koučink není jen pomůckou pro byznysmeny. Budějckou TJ Karate nasměroval k úspěchům

Posouvání hranic, zlepšení komunikace, odstranění psychických bloků a nebo práce na vyrovnaných výsledcích. Práce mentálního kouče ve sportu je dnes už běžnou záležitostí nejen u mainstreamových odvětví, ale také v dalších sportech. Příkladem může být budějcká TJ Karate, která splnila také díky spolupráci s mentálním koučem Leošem Kubíčkem a Ondřejem Chromým svůj dlouhodobý plán za polovinu odhadovaného období.

Budějcká Drbna

FOTO&VIDEO: Brnem se přelila vlna stovek nemrtvých zombie

Vyhřezlé vnitřnosti, roztrhaná a popálená kůže, nepřítomný výraz v očích. A krev. Brnem se opět po roce prošly stovky zombíků. A jako každý rok se několikrát střetli s armádou.

Brněnská Drbna

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku. Počasí bude v nejbližších dnech podle předpovědi meteorologů kolísat. Začátkem příštího týdne se ochladí přes den až na devět stupňů, ale ve čtvrtek mohou teploty vystoupat až na 20 stupňů Celsia.

Liberecká Drbna

VAROVÁNÍ: Na Česko se žene silný vítr, na horách bude zuřit orkán

Česko v neděli a pondělí opět zasáhne silný vítr, který na horách může dosáhnout i síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr může podle ústavu strhávat stromy nebo i auta a střechy domů.

Olomoucká Drbna

Vandal se vloupal do zaparkovaného auta v jihlavské Divadelní ulici. Hledá ho policie

Zatím neznámý zloděj se ze čtvrtka na pátek vloupal do zaparkovaného auta Volkswagen Golf v jihlavské Divadelní ulici. Nyní ho hledají jihlavští policisté.

Jihlavská Drbna

V Náchodě bude kvůli stavbě přeložky na Hronov blokáda dopravy

V Náchodě bude ve středu 26. září odpoledne blokáda dopravy na silnici vedoucí z města směrem na Velké Poříčí, Hronov a Broumov. Protest svolal spolek Obchvat Náchoda, který tím chce upozornit na údajně pomalou přípravu stavby přeložky silnice, která by auta odvedla mimo zástavbu. Blokáda by se měla odehrát formou neustálého přecházení lidí přes přechod pro chodce v náchodské čtvrti Malé Poříčí. Měla by začít v 16:00 a trvat asi 20 minut. Pro ČTK to uvedl předseda spolku Jan Chaloupka.

Hradecká Drbna