Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ceny bytů vzrostly, ale jen ty katalogové. Hypotéky už nižší nebudou

 
úterý, 23. prosince 2014, 14:57

Počet prodaných novostaveb překročí jen v Praze 5 tisíc, což je oproti loňsku nárůst zhruba o desetinu. Vyplývá to z dat analytické společnosti CEEC Research. A realitní odborníci zdůrazňují, že se trh s nemovitostmi v Česku po několika problémových letech ekonomické krize staví na nohy.

Zároveň ceny, za jaké developeři nabízejí v Praze nové byty, podle statistik meziročně vzrostly o 5,5 procenta, což je srovnatelná dynamika s předkrizovým obdobím.

„Obecně lze říci, že se letos prodává více bytů než v předchozích letech. Na této situaci se jednoznačně podílejí dva zásadní faktory: zaprvé ceny nemovitostí, které po propadu trhu v letech 2008 až 2011, respektive jeho vrácení k normálu, ještě nestačily vystoupat do nesmyslných částek a jejichž současnou hladinu považuji za relativně zdravou a přiměřenou,“ říká Radek Brila z realitní kanceláře TEAM realitních makléřů. „A zadruhé nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Díky tomu lze říci, že si dnes vlastní bydlení mohou dovolit i lidé, kteří by v předchozích letech na hypoteční úvěr nedosáhli a byli by odkázáni na bydlení v nájmu.“

Stejný pozitivní trend zaznamenává také realitní kancelář Lexxus. A těsně před koncem roku realitní experti hlásí: ekonomická krize i pro nás po letech pomalu končí. Lidé byty i domy zase kupují. „Zatímco rok 2013 byl takovým příslibem oživení, rok 2014 už je jednoznačně a ve všech segmentech realitního trhu výrazně růstovým rokem. Především v jeho druhé polovině registrujeme silnou aktivitu na straně developerů, kteří cítí příležitost a uvádějí na trh více nových projektů,“ uvádí Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS. Trendem je nyní podle něj i nákup druhé či třetí nemovitosti pro investiční účely.

Místo krize splasknutí bubliny

To Radek Brila je s pojmem ekonomické krize v souvislosti s realitami opatrnější. „To, co se stalo na trhu nemovitostí, bych nenazýval krizí, ale spíše splasknutím bubliny a návratem k normálním cenám. Ceny totiž nespadly nijak dramaticky nízko jako třeba ve Španělsku, ale padly na rozumnou úroveň. Obecně lze říci, že propad trhu rozevřel nůžky a nyní trh více zohledňuje parametry jednotlivých nemovitostí, takže se dnes již neobchodují panelové byty 3+1 za 4 miliony korun jako tomu bylo v roce 2008,“ vysvětluje Brila.

Jedna věc je tabulkový růst cen, kdy statistiky hovoří o meziročním nárůstu u nových bytů o 5,5 procenta a dynamika je tak srovnatelná s rokem 2006, druhá věc jsou reálné ceny. Skutečné prodejní ceny, za které zájemci o bydlení nakonec byty opravdu pořídí, však růst podle statistik nenásledují a víceméně již čtvrtým rokem stagnují. Vyšší ceny jsou tak spíše jen developerským přáním. Lze navíc očekávat, že zvýšený přísun nových projektů na pražský realitní trh ještě přiostří konkurenční boj developerů.

Navíc realitní kancelář může potenciálnímu kupci s vyjednáváním o ceně pomoci. „Pokud je inzerovaná cena nadhodnocená o více než patnáct až dvacet procent, tak zájem poptávajících na takových nabídkách téměř není evidován. Nelze ovšem říci, že každá nabídka je nadhodnocená a rozhodně nelze licitovat o ceně u každé nemovitosti,“ upozorňuje Brila.

Pražský trh je specifický

V Praze je tradičně patrný rozdíl ve vývoji trhu s byty oproti zbytku republiky. Předkrizový vývoj cen byl v obou případech téměř identický: s meziročním růstem o desítky procent. Praha ovšem následně zaznamenala daleko prudší propad. Od začátku roku 2012 ale začínají nabídkové ceny v hlavním městě opět výrazně růst. Zbytek České republiky zažil naopak mírnější pokles cen a oproti Praze o rok opožděný nárůst nabídkových cen, v meziročním srovnání cca o 1,5 procenta. A zatímco v hlavním městě realizované ceny stagnují, ve zbytku republiky dokonce stále mírně klesají.

Bytová výstavba v Praze reaguje na zvýšenou poptávku hlavně ve středním a nižším cenovém segmentu, ve kterém se uskutečňují největší objemy prodejů. Úspěšné, dobře navržené a cenově dostupné projekty se opět z velké části doprodávají ještě před kolaudací.

S nově budovanými stanicemi metra se zatraktivňují nové, dříve těžko dostupné lokality Prahy 5 a 6. Je jen otázkou času, kdy zde vzniknou nové bytové projekty, podobně jako v bývalé Waltrovce u stanice metra Jinonická.

„Obecně lze říct, že největší zájem je vždy o bydlení v blízkosti metra a dále pak vzrůstá zájem o lokality, kde jezdí příměstské vlaky, kterými se lze dostat do centra Prahy například do dvaceti minut, což je v podstatě podobná doba cesty jako z konečné metra nebo jeho posledních stanic,“ říká Radek Brila.

V metropoli staví developer Central Group nové byty například na Žižkově, Kamýku, Zličíně v Horních Měcholupech nebo Pitkovicích.

Hypotéky spadly o půl procenta

Oživení na realitním trhu napomáhají velmi levné hypotéky. Průměrný úrok hypotečních úvěrů poklesl na 2,51 procenta, tedy za prvních deset měsíců letošního roku o půl procenta.

Díky nynějším výhodnějším podmínkám si kupci mohou oproti minulosti v bydlení polepšit. „Například čtyřčlenná rodina se 2 dětmi a celkovým čistým příjmem domácnosti ve výši 35 000 korun měsíčně si na 20 let může u úrokové sazby 2 procent půjčit přibližně o 200 000 korun více než u úrokové sazby 3 procenta, tedy si mohou půjčit 2,3 milionu korun místo 2,1 milionu korun. Domácnosti tak letos zvažují koupi většího bytu ve stejné cenové kategorii, případně přikoupí garážové stání,“ zmiňuje příklad manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová.

Na ještě výhodnější podmínky ale podle expertů už nemá valný smysl čekat. „Úrokové sazby, které se dlouhodobě pohybují výrazně pod úrovní 3 procenta, jsou velmi atraktivní pro všechny typy klientů. Lze ale jen těžko očekávat, že mohou jít ještě nějak dramaticky níže,“ říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS. Lidé, kteří se o koupi vlastního domu či bytu teprve rozhodují, však podle finančníků nemusejí příliš spěchat. Úrokové sazby podle nich v roce 2015 nahoru nevystřelí. „Za předpokladu, že bude makroekonomická situace Evropské unie ve stejné kondici jako letos, neočekáváme v roce 2015 žádné velké výkyvy,“ potvrdila Horáková Krištofová.

I když podle ekonomických pouček zvýšená poptávka znamená rostoucí ceny, v případě nemovitostí v Česku se ani toho zákazníci prozatím příliš bát nemusejí. Podle údajů Českého statistického úřadu se ceny teprve v druhé polovině letošního roku znovu vrátily na úroveň roku 2010. A i v třetí čtvrtině roku 2014 se nabídkové ceny bytů zvedly jen mírně.

Realitní kancelář Lexxus očekává pokračování současného růstu pražského rezidenčního trhu i v roce 2015. I v příštím roce budou ceny v Praze růst, ale pravděpodobně mírnějším tempem. Mnoha developery avizovaný zvýšený přísun nových projektů na pražský realitní trh přiostří konkurenční boj a udrží růst cen na rozumné úrovni. Motivace hypotečních klientů bude v příštím roce rovněž velice silná a i případný mírný růst úrokových sazeb zájemce o nové bydlení neodradí. Možná naopak přiměje nakupovat některé klienty, kteří stále čekají na ty opravdu nejvýhodnější úrokové sazby v historii.

Grafika zdroj Lexxus
Foto: freeimages.com a archiv Radka Brily

 


 

Kam dál?

Designérka radí: Tipy při zařizování kuchyně

neděle, 24. srpna 2014, 13:50

Domov je téma, které zajímá snad každého člověka bez ohledu na věk či vzdělání. Každý z nás je jeho součástí a každý z nás touží...

Nemáte radost ze života? Chybí vám barvy

sobota, 9. srpna 2014, 12:30

Výtvarnice a designérka Greta Sartori, která pravidelně přispívá svými postřehy do naší rubriky o životě a stylu, se opět...

Nesprávné osvětlení způsobuje únavu očí

sobota, 26. července 2014, 12:57

Domov je téma, které zajímá snad každého člověka bez ohledu na věk či vzdělání. Každý z nás je jeho součástí a každý z nás touží...

Designérka radí: Začínáme s proměnou bytu

neděle, 13. července 2014, 09:46

Domov je téma, které zajímá snad každého člověka bez ohledu na věk či vzdělání. Každý z nás je jeho součástí a každý z nás touží...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Třetina Čechů chodí do práce i nachlazená

Třetina Čechů a Slováků chodí podle průzkumu STEM/MARK do práce, i když je nachlazená. Přitom téměř 70 procentům z nich vadí, když jejich kolegové chodí do práce nemocní. Podle lékařů stoná dospělý průměrně asi čtyřikrát ročně, děti osmkrát.

Budějcká Drbna

Koordinátor oprav a uzavírek se pustil do práce. Podle města má zlepšit situaci v brněnské dopravě

V Brně se poprvé sešlo 25 zástupců brněnských společností, Jihomoravského kraje, Ředitelství silnic a dálnic a odborů magistrátu pod taktovkou skupiny Koordinátora oprav a uzavírek. Pracovní skupina se ihned pustila do příprav harmonogramu stavebních akcí, které by v následujícím období mohly ovlivnit dopravu ve městě. 

Brněnská Drbna

V Rochlici shořely kontejnery na odpad. Žháři hrozí až rok vězení

Liberečtí policisté vyšetřují případ, při kterém v noci na středu na sídlišti Rochlice v Žitné ulici shořely kontejnery a také celá kontejnerová stání. Policisté zjišťují, zda někdo požár nezaložil úmyslně. V takovém případě hrozí žháři jeden rok za mřížemi.

Liberecká Drbna

Nemocnice v Šumperku investuje přes dvacet milionů do zateplení pavilonu

Nemocnice Šumperk letos investuje s pomocí evropských dotací více než 23 milionů korun do zateplení a revitalizace pavilonu A, ve kterém je například porodnice a dětské oddělení. Rekonstrukce fasády i oken skončí v závěru léta a zlepší tepelné podmínky v budově pro pacienty i zdravotnický personál. Informoval o tom člen představenstva a správce Nemocnice Šumperk Martin Pelnář. Práce neomezí zdravotní péči.

Olomoucká Drbna

SJÍZDNOST: Dopravu na Vysočině komplikují zledovatělé vozovky. Pozor hlavně na tahu I/38

Kvůli zledovatělé vozovce stojí oba směry na silnici I/38 u obce Štoky na Havlíčkobrodsku. Problémy jsou podle mluvčí policie Dany Čírtkové se zledovatělou vozovkou i jinde v kraji. Řidiči musejí být opatrní nejen na mokrých hlavních tazích, které mohou začít namrzat, ale i na lesních úsecích vedlejších silnic, kde leží ujetý nebo zledovatělý sníh.

Jihlavská Drbna

Dragoun a Rosandič podepsali v Hradci nové smlouvy

Hokejový útočník Michal Dragoun a slovenský obránce Mislav Rosandič budou i nadále hrát za Hradec Králové. Extraligový klub s oběma hráči podepsal nové smlouvy.

Hradecká Drbna