neděle 26. června 2022 Adriana

Pro ukrajinské Romy je podle Válka nutné najít místa i mimo Prahu

Pro ubytování ukrajinských Romů je potřeba najít i lokality mimo Prahu, řekl dnes v pořadu Partie televize CNN Prima News ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09). Dosavadní návrhy ministerstva vnitra však podle něj narážely v regionech na odpor. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že se jedná o dalších objektech pro ubytování.

V hlavním městě vzniklo tento týden stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji. V první den svého fungování přijalo v sobotu 77 uprchlíků, další přibudou dnes, řekla mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská. Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Válek v debatě CNN Prima News uvedl, že ve spolupráci s hejtmany musí vláda najít i mimo Prahu lokality, které budou romské uprchlíky ochotné přijmout. Kabinet v posledních týdnech vytipoval řadu nemovitosti, kam by mohl romské uprchlíky umístit, Rakušan koncem dubna hovořil až o 21 místech. Válek podotkl, že plány narážejí na odpor místních. "Pokud vytipujeme nějakou lokalitu, musíme jim umožnit, aby tam byli a zbytečně tu situaci nehrotit," vybídl.

Rakušan v ČT uvedl, že se připravuje jeden objekt patřící České poště. "Chceme ho adaptovat na ubytování provizorního typu. O jednom objektu ještě jednáme s Prahou, ale není to trvalé ubytování, je to ubytování v době lustrace," řekl. Lustrace toho, zda uprchlíci nemají maďarské občanství a mají tak v Česku na ochranu nárok, se podle Rakušana zrychlily po jeho telefonickém rozhovoru s maďarským ministrem vnitra Sándorem Pintérem z tohoto týdne. Styčnými osobami se po něm stali ředitel maďarské cizinecké policie a českým policejní prezident Martin Vondrášek.

Kvůli náporu uprchlíků v Praze vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) tento týden k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka. Válek řekl, že s Hřibem bude příští týden hovořit o zdravotnickém rozměru situace.

Poslanec hnutí ANO Jiří Mašek pokládá za chybu, že kvůli snaze o co největší vstřícnost k uprchlíkům stát v březnu nezjišťoval u příchozích podrobnější informace. Při registracích se tak nevyžadovaly důkazy o tom, že lidé skutečně překročili ukrajinskou a schengenskou hranici, dodal. "Nezjišťovala se řada potřebných věcí i toho typu, jestli tu chtějí zůstat," konstatoval. Kabinet by podle něj měl informovat o tom, jak bude situaci uprchlíků na pražském hlavním nádraží dál řešit.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tran Anh Tuan

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, správa, boje, migrace, menšiny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Baron Kocharovski

jistě...! hledejme místa pro "ukrajinské" ciGoše, co hovoří plynule MAĎARSKY! :-DDD (a neměli by náhodou putoval rychlíkem do MAĎARSKA)?!

pátek, 20. května 2022, 11:42

Martin Vaněk

Souhlasím, nejlépe na Ukrajině, a včera bylo pozdě...

pondělí, 16. května 2022, 19:53

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.