Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

„Hradní novináři“ na výletech se Zemanem. Zpravodajství jim nejde, dohánějí to blízkostí k prezidentovi

 
úterý, 6. listopadu 2018, 08:13

Nenávist Miloše Zemana vůči novinářům má i výjimky. Netýká se třeba serveru Parlamentní listy, který má k současnému prezidentovi blízko, jde mu na ruku a na oplátku získává od Zemana exkluzivní vyjádření, s kterými jinak prezident obvykle šetří. Jak privilegované postavení „hradní“ web má, ukázala i říjnová cesta na summit prezidentů zemí Visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách.

Když ve středu 10. října přistával prezidentský speciál na letišti v Popradu, byl na palubě i novinář Radim Panenka ze serveru Parlamentní listy.

Ostatní česká média vyslala na visegrádský summit do Tater své zpravodaje, kteří neletěli s prezidentem, ale přijeli akci pokrývat například ze svého stálého postu v Bratislavě.

Luxusní hotel u Štrbského Plesa pro ně ale zůstal většinu času nepřístupný. „Kancelář prezidenta SR měla rezervovaný celý hotel Kempinski na summit V4. Hotel byl uzavřený pro média,“ popsal pro HlídacíPes.org mluvčí slovenského prezidenta Andreje Kisky Roman Krpelan.

Jeden novinář se ale do hotelu přece jen dostal. Po celou dobu summitu tam jako jediný ze zástupců českých médií bydlel právě Radim Panenka. Ostatní čeští novináři nocovali jinde.

Ovčáček: kádrovákům neodpovídám

„Pan Panenka, podle našich informací, přijel do hotelu současně s delegací. Ochranka měla instrukce, že se může pohybovat po hotelu, i když má označení novinář,“ dodává mluvčí Krpelan s tím, že do přísně zabezpečených prostor, kde například prezidenti jednali, měl Panenka přístup „jen jako ostatní novináři.“

HlídacíPes.org zaslal několik dotazů ohledně statusu novináře Panenky během summitu V4 i mluvčímu prezidenta Miloše Zemana Jiřímu Ovčáčkovi. Ten nejdřív odepsal:

„Odpovídám na dotazy novinářů, nikoliv bolševických kádrováků.“ Po upozornění redakce, že dotazy byly formulované věcně a bez emocí, dodal: „Hnusí se mi odpovídat Vám byť jediné slovo.“

Později přidal ještě několik odpovědí přes sms zprávy: „Mediální doprovod pana prezidenta schvalujeme my, nikdo jiný,“ odepsal například.

Panenka byl podle Ovčáčka právě členem mediálního doprovodu prezidenta, a ne členem delegace, a proto neměl přístup na oficiální jednání.

„Pan Panenka se neregistroval přes formulář pro média na webu, ale přes protokol. Česká strana ho nahlásila slovenskému protokolu jako novináře,“ potvrzuje Kiskův mluvčí Krpelan.

Slovenská vstřícnost

Ostatní čeští zpravodajové se museli s dostatečným předstihem akreditovat online, jak bývá při podobných akcích zvykem.

Novináři navíc zpravidla posílají ještě druhou žádost o akreditaci na Úřad vlády nebo právě Kanceláři prezidenta republiky, v závislosti na tom, která instituce novináře na akci dopraví letadlem s premiérem či prezidentem.

Že v případě reportéra Parlamentních listů stačila jen akreditace coby „mediální doprovod prezidenta“, kancelář slovenského prezidenta blíže nekomentuje. Česká strana prý Panenku nahlásila v řádném termínu.

„Naši slovenští přátelé nám – jako vždy – vyšli maximálně vstříc,“ říká Zemanův mluvčí Ovčáček.

Podle informací HlídacíPes.org ale slovenští organizátoři summitu nebyli nijak nadšeni z toho, že s sebou český prezident přiváží jednoho člena výpravy s označením „novinář“, který stráví summit v jiném režimu než ostatní reportéři.

Argumentem, že „dotyčný je doprovodem delegace, a jeho přítomnost je tedy bez jakýchkoli pochybností“, si Hrad nepomáhá poprvé. Jak upozornil HlídacíPes.org, stejným způsobem Jiří Ovčáček vysvětloval, proč v září do lánského zámku pustil jednoho ze zástupců nejtvrdšího jádra českých odpůrců islámu z okolí Martina Konvičky.

„Byl součástí doprovodu delegace, který nám byl nahlášen,“ tvrdil o jednom z hostů během návštěvy exporadce prezidenta USA Steva Bannona v Lánech.

Na prezidentovi se nešetří

Sám Radim Panenka na dotaz HlídacíPes.org uvedl, že mu třídenní pobyt v hotelu Kempinski, kde se cena za noc pohybuje zhruba mezi 5500 a 6500 korunami, zaplatil stejně jako při všech předchozích cestách s prezidentem jeho zaměstnavatel – Parlamentní listy.

Jejich majitelem je podnikatel a senátor Ivo Valenta. Články Parlamentních listů jsou především parafrází obsahu převzatého odjinud, často s bulvárními titulky, což odpovídá obchodnímu modelu, založenému na vysoké čtenosti článků a výdělku z inzerce, která je v nich umístěná.

Parlamentní listy se sice čtenářům prezentují jako zpravodajský web, finance ale získávají i z plateb za pozitivně laděné články od politiků a politických stran.

V Tatrách během summitu jejich reportér kromě ubytování v prezidentském hotelu také seděl při jednom z večerních programů u „hradního“ stolu například s kancléřem Vratislavem Mynářem či mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

Exkluzivní přístup k prezidentu Zemanovi během třídenní akce ale překvapivě Parlamentní listy ve svém zpravodajství nijak nevyužily.

Jak by to šlo bez četky?

Na serveru jsou summitu věnovány tři texty, vesměs převzaté nebo redakčně upravené agenturní zprávy ČTK, která měla přímo v Tatrách svého zpravodaje.

Kromě toho Parlamentní listy otiskly bez dalšího komentáře plné znění projevu Miloše Zemana na společné tiskové konferenci s ostatními prezidenty V4 na závěr summitu.

Vlastní materiál přidal server až den po skončení visegrádského summitu, kdy na Parlamentních listech vyšel rozhovor s prezidentem Zemanem. Je pod ním podepsaný právě Radim Panenka a některé otázky se týkaly i summitu V4.

Shrnuto – zpravodajství kolem prezidentovy návštěvy odpracovala na Slovensku trojice veřejnoprávních korespondentů ČTK, ČRo a ČT, kteří vyrobili řadu zpráv a živých vstupů. Parlamentní listy naopak většinou pouze převzaly zpravodajství četky.

Přesto Jiří Ovčáček v Tatrách české novináře při žádosti o Zemanův komentář odkázal jen na tiskovou konferenci. Naopak „hradní“ server odměnil prezident exkluzivním rozhovorem.

Na opakovaný dotaz HlídacíPes.org, čeho si Hrad na Parlamentních listech cení natolik, že jim zprostředkovává exkluzivitu v přístupu k prezidentovi, Zemanův mluvčí Ovčáček neodpověděl.

Už dříve ale server označil„ za „vysoce pluralitní médium, ostrov pozitivní deviace v moři jednostranného mediálního mainstreamu“ a samotného novináře Radima Panenku za „bytostného profesionála“.


Tento text byl publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Vojtěch Berger | Foto PREZIDNETmluvci | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Televizní trend? Seriály z lékařského prostředí patří k divácky...

sobota, 3. listopadu 2018, 17:10

České televizní seriály z lékařského prostředí patří vedle detektivních sérií k divácky nejúspěšnějším. Jejich masovou oblibu 5....

Od Zetoru k Porsche. Brněnské muzeum představí příběh Brňana, který...

pátek, 2. listopadu 2018, 16:49

Moravská galerie představuje veřejnosti dosud neznámou osobnost Jiřího Kuhnerta – automobilového závodníka, konstruktéra a...

Pošta od začátku září najala 4000 brigádníků

pátek, 2. listopadu 2018, 16:24

Česká pošta nabrala od začátku září 4000 brigádníků a nasmlouvala několik set dodávek i velké tahače s návěsem. Mají pomoci se...

Krácení daní, které nemá obdoby. Skupinka okradla stát o téměř 200...

pátek, 2. listopadu 2018, 09:59

Brněnští kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny osob, která se měla dopustit zkrácení daně, poplatku a podobné povinné...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Černé auto, klobouky a zbraně. Narozeninovou oslavu ve stylu Mafie řešili policisté

Budějčtí policisté mají za sebou hon na mafiány. V sobotu před polednem totiž někdo nahlásil dva muže s klobouky a zbraněmi, kteří stojí před domem s pečovatelskou službou. Jejich auto mělo naložit starší dámu a odjet do centra. Nakonec se ale ukázalo, že šlo jen o tematickou narozeninovou oslavu.

Budějcká Drbna

Opilého muže museli zpacifikovat strážníci, cestou na záchytku mlátil hlavou do sanitky

Teprve devatenáctiletý muž se dostal do hledáčku strážníků, kteří v neděli odpoledne kontrolovali Královopolskou ulici. Namol opilý mladík začal bez důvodu strážníkům nadávat, čímž si vysloužil cestu na záchytku.

Brněnská Drbna

Přes dvě třetiny elektrické energie v kraji pochází z alternativních zdrojů

Ačkoliv energie z alternativních zdrojů v České republice nezahrnuje velkou část z celkově vyrobené elektřiny, v Libereckém kraji zastupují tyto zdroje významnou roli. Nejvýznamnější jsou pak solární elektrárny.

Liberecká Drbna

Řidič hasičské cisterny u soudu přiznal vinu a projevil lítost za tragickou nehodu u Libivé

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček přiznal dnes u šumperského soudu vinu a projevil lítost za loňskou tragickou nehodu při zásahu na Šumpersku.

Olomoucká Drbna

Devátý ročník Jihlavské 24 MTB ovládl Martin Palásek, najel téměř 430 kilometrů

Absolutním vítězem letošního devátého ročníku čtyřiadvacetihodinového závodu horských kol v Jihlavě se stal Martin Palásek před Radkem Musilem a Jiřím Čáslavou. Palásek dokázal ujet 51 kol měřících přes osm kilometrů. S celkovou délkou 428,4 kilometru ale rekord závodu z roku 2016 nepokořil. Tehdy dokázal Tomáš Kozák ujet 442 kilometrů.

Jihlavská Drbna

Expedice Monoxylon III vyrazila na plavbu po řeckých ostrovech

Členové mezinárodní archeologické expedice Monoxylon III o víkendu z Archeoparku Všestary u Hradce Králové vypravili na cestu dlabaný člun, ve kterém se budou plavit po řeckých ostrovech. Vlastní plavba z řecké pevniny na ostrov Kréta začne 25. května a měla by trvat do 11. června. "Expedice po dvou letech příprav vstoupila do své poslední a nejdůležitější části," řekl archeolog a organizátor expedice Radomír Tichý.

Hradecká Drbna