Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlčí a Rysí hlídky pomáhají šelmám vrátit se do Čech

 
pondělí, 3. září 2018, 07:25

Že se tu a tam na vrcholcích Jizerských hor nebo mezi krkonošskými lesy mihne šedostříbrný kožich vlka nebo se někde zatřepetá typický černý ocas rysa, dokládají fotopasti a nalezené stopy. O monitoring a informovanost se starají dobrovolníci.

Autorem projektu je olomoucké Hnutí DUHA. Dobrovolníci, kteří po šelmách pátrají se snaží získat pravdivé informace o jejich výskytu, podpořit jejich ochranu a zvýšit povědomí o těchto krásných tvorech mezi širokou veřejností.

Krása i tajemnost těchto zvířat učarovala i Kristýně Fridrichové, koordinátorce Vlčích a Rysích hlídek. Sama se k projektu přidala před více jak třemi lety. „Od malička mám ráda zvířata. Jako dobrovolník jsem začala jezdit na Šumavu, kde mě uchvátili rysové. Později jsem začala pátrat po velkých šelmách i v Libereckém kraji,“ vzpomíná Fridrichová.

Šelmy se pomalu vrací

Rysi a vlci byli během 18. a 19. století na našem území aktivně vybíjeni až nakonec vymizeli místní krajiny úplně. Aktuálně se vlci vyskytují v Severních Čechách zejména v příhraničních oblastech, jako jsou Jizerské hory, Lužické hory, ale také bývalý vojenský prostor Ralsko. Dále v republice je pak výskyt zaznamenán v Krušných horách, na Broumovsku, Šumavě, Třeboňsku či v Beskydech. Setkání s vlkem je ale přesto naprostou vzácností. „Pokud se někdo s vlkem setká, má velké štěstí a měl by si tento okamžik spíš užít než z něj mít obavy,“ říká koordinátorka.

Majestátní vlci i plašší rysové jsou v České republice chráněnými tvory. Jen velmi pomalu se do našich krajin vracejí. „V celé republice se vyskytuje jen pár desítek vlků a o něco více rysů. Konkrétně v Jizerkách se podařilo Hnutí Duha ve spolupráci s AOPK ČR vyfotit jednoho rysa na fotopast, pohyb vlků jsme zde již také zaznamenali, ale zatím nepředpokládáme, že se zde usadila celá smečka. Naše první novodobá česká smečka přišla do nedalekého Máchova kraje a od roku 2014 se tu úspěšně rozmnožuje,“ popisuje. 

Díky tomu, že víme, kde se vlci vyskytují, můžeme o jejich přítomnosti informovat veřejnost a tím farmáře, kteří by si v takovém případě měli zabezpečit svoje stáda, zejména ovcí a předejít tak budoucím problémům v podobě stržených a zabitých ovcí. Náhrady za případnou škodu v takovém případě hradí stát. Nejen že svojí přítomností v lese mapujeme výskyt velkých šelem, zároveň si také všímáme nelegálních masitých návnad, které mohou být mj. i políčené i na zástřel velkých šelem, což je nezákonné,“ dodává Kristýna.

Vlkům přímo na stopě

Do terénu jsme vyrazili s Kristýnou Fridrichovou poblíž Albrechtic v Jizerských horách. „Nejlépe se po pobytových znacích pátrá v zimě,“ vysvětluje nám koordinátorka. Hledají se stopy, kousky srsti, ale také trus. Vzorky se posílají do laboratoře, které poskytnou bližší informace o jedinci. Nález každé stopy se podle Fridrichové rovná euforii. „Samozřejmě z každého nálezu, který potvrdí přítomnost vlka nebo rysa mám obrovskou radost. O to víc, pokud se jedná o novou oblast výskytu,“ sděluje s úsměvem.

Při cestě pokládáme i fotopast. Ty se umisťují na významné křižovatky, jelikož i vlci upřednostňují pro pohyb vyšlapané cesty oproti houštinám a křoví. „Fotopasti se snažíme co nejlépe skrýt před nenechavci, protože i tato zařízení lákají ke krádeži, což se nám bohužel víckrát potvrdilo,“ zakončuje Fridrichová.

Pátrat po vlcích a rysech můžete i vy!

Pokud milujete přírodu a také byste se rádi něco dozvěděli o šelmách, anebo se rovnou stali dobrovolníkem, můžete se zúčastnit podzimního semináře Vlčích a Rysích hlídek, který proběhne již 7. až 9. září ve Stráži pod Ralskem. Přihlásit se můžete na stránkách www.selmy.cz. Další možností pro obyvatele Severních Čech je účast v Mařenicích 19.-21. října, příp. si mohou vybrat z dalších seminářů různě po republice.

„Na semináři se lidé dozví jak obecné informace o šelmách, tak o monitorování. Zjistí také, jak rozeznat stopu vlka od psa i proč je důležité tyto tvory chránit,“ informuje koordinátorka dobrovolníků. Aktuálně je v Česku několik desítek aktivních dobrovolníků, kteří se vydávají do terénu a hledají stopy.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Šelmy.cz
 


 

Kam dál?

Na výstavě psů v Olomouci se ztratil osmdesátiletý Vladimír Vilt,...

neděle, 2. září 2018, 12:21

Od 1. září 2018 pátrá policie po osmdesátiletém Vladimíru Viltovi, který má trvalé bydliště v Morkovicích-Slížanech. Muž se...

Ve vlacích a autobusech startují slevy pro studenty a důchodce

neděle, 2. září 2018, 10:36

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od včerejšího dne využívat ve vlacích a autobusech nové slevy ve výši 75 procent z...

Hasičská sbírka pro rodiny zraněných hasičů a zesnulého velitele...

neděle, 2. září 2018, 10:22

Základní organizace odborového svazu hasičů Šumperk již zajistila veškeré náležitosti pro to, aby mohla vzniknout veřejná sbírka...

Československý výběr legend porazil ve Znojmě Barcelonu vysoko 5:1

sobota, 1. září 2018, 20:03

Ve fotbalové exhibici ve Znojmě zvítězil výběr Česko-Slovenska nad bývalými hráči FC Barcelona vysoko 5:1. Dva góly vstřelil...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

SOUTĚŽ: Co se honí hlavou nevěstám v den svatby?

Co všechno může v jedné vteřině nevěstě problesknout hlavou, než řekne své „ano“? A nezmění to nějak její rozhodnutí? Co když řekne nakonec „ne“? Jak se mladá dívka vypořádá s ženskou úlohou v manželství? Být vdanou ženou… ženou v domácnosti! Vařit, prát, žehlit, uklízet, mýt podlahy, mýt záchod?! Opravdu tohle chce? Ještě se může rozhodnout jinak!

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatená řidička sjela z dálnice D1 na D46 do protisměru

Naštěstí bez vážnějších následků skončil incident ze závěru minulého týdne. Zmatená jednašedesátiletá žena u Vyškova zazmatkovala a z dálnice D1 sjela na rychlostní komunikaci D 46 v protisměru

Brněnská Drbna

Údajné zloděje svázali do kozelce, odvezli za město a polili benzínem. Souzeným hrozí dvacet let za pokus o vraždu

Dlouhých pět let se vleče případ čtyř mužů z Jablonecka v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů a obviněním z pokusu o vraždu. Podle spisu obžalovaní před pěti lety ve Smržovce spoutali dva mladíky, bili a nakonec odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě, kde je polili benzinem. Dnes měli vypovídat poslední tři svědci, dva ale nepřišli. Jeden je celostátně hledaný a znalec se omluvil kvůli vážnému zranění kolene. Soud odročil jednání na únor příštího roku, kdy by měl zaznít rozsudek.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Zahraniční řidič zřejmě nepřizpůsobil rychlost a v zatáčce se střetl s projíždějícím autem

Zřejmě vliv nepřiměřené rychlosti v kombinaci s mokrou vozovkou pokrytou spadaným listím stojí za jednou z možných příčin dopravní nehody, ke které došlo v úterý 16. října krátce před osmou hodinou ranní na silnici III. třídy v obci Stupná.

Hradecká Drbna