úterý 14. července 2020 Karolína

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

Ve Francii dnes podlehl těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí držená islámským extremistou v supermarketu na jihu země. Oznámil to ráno francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Počet obětí pátečního teroristického útoku tak podle francouzských médií vzrostl na čtyři, dalších 15 osob utrpělo zranění.

„Podplukovník Arnaud Beltrame nás opustil. Zemřel za svou vlast. Francie nikdy nezapomene na jeho hrdinství, jeho statečnost, jeho oběť," napsal podle agentury AFP na twitteru Gérard Collomb.

Pětačtyřicetiletého Beltramea krátce po výměně postřelil 25letý Radouane Lakdim, kterého vzápětí poté zabilo zasahující komando protiteroristického útvaru rychlého nasazení. Četník utrpěl vážná zranění a bojoval o život v nemocnici.

Lakdim, který se hlásil k extremistickému Islámskému státu, požadoval propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži v listopadu 2015.

Čtyřhodinové drama začalo v pátek dopoledne, když se útočník poblíž Carcassonne zmocnil automobilu, jednu osobu v něm zabil a druhou zranil. Poté začal střílet na policisty, kteří se vraceli z ranního běhu, popsal zástupce policie Yves Lefebvre. Jednoho z mužů zranil na rameni, nešlo ale o vážné zranění.

Následně se ozbrojenec vydal do supermarketu v nedalekém Trèbes, kde zabil další dva lidi, zákazníka a zaměstnance, a několik osob držel jako rukojmí. Policistům se z obchodu podařilo část lidí dostat, jednu ženu ale Lakdim použil jako svůj lidský štít. Právě tehdy se Arnaud Beltrame nabídl, že se s ženou vymění. Když se tak stalo, nechal na stole zapnutý mobilní telefon, aby policisté venku mohli sledovat situaci uvnitř. Jakmile muži zákona uslyšeli výstřely, speciální jednotka vtrhla do obchodu. Útočníka usmrtila, zraněn byl ale i Beltrame.

Za mrtvého byl zpočátku označován i portugalský občan, později se ale ukázalo, že byl jen vážně zraněn a je v nemocnici v Carcassonne. Další detaily o obětech úřady zatím neupřesnily

Autoři | Foto Gendarmerie Nationale

Štítky Francie, terorismus, četník, rukojmí, Islámský stát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.