Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Analýza současného stavu jednání o vládě: O slovo se hlásí komunisté

 
čtvrtek, 17. května 2018, 14:15

Na konci minulého týdne to vypadalo, že vládní koalice je již ujednána a bude se čekat již jen na výsledek stranického referenda ČSSD. Pak se však se svými požadavky ozvali komunisté. A seriál jednání o vládě pokračuje dál s otazníkem…

Pozice komunistů je paradoxní. Dosáhly nejhoršího volebního výsledku v polistopadové historii, jsou však nejblíže podílu na vládě (minimálně od let 2005-2006, kdy s nimi spolupracoval Jiří Paroubek). Komunisté si začali klást požadavky, protože vědí, že se bez nich Andrej Babiš při sestavování vlády neobejde. Jejich požadavky jsou dvojího typu, jednak chtějí křesla ve státních firmách a také právo ovlivňovat personální složení vlády.

Sociální demokraté si hned nad touto situací umyli ruce, prohlásili, že vyjednání podpory je čistě záležitostí ANO. To je poněkud podivný postoj pro koaličního partnera. Představitelé strany pravděpodobně nechtějí před vnitrostranickým referendem s komunisty jednat, aby kvůli tomu někteří jejich členové v referendu nehlasovali proti vládě.

Jak referendum dopadne, nelze v současnosti předvídat. Co by se stalo, kdyby členové vládní angažmá odmítli?

V první řadě by to znamenalo blamáž pro vedení ČSSD, které by dost možná bylo nuceno odstoupit. ANO již hrozilo ČSSD předčasnými volbami v případě odmítnutí, což by pro socdem v současné formě znamenalo existenční potíže.

Pro vypsání předčasných voleb by však Babiš musel získat by sněmovně dalších 42 hlasů a ostatní strany zatím nemají příliš důvodů pro předčasné volby hlasovat. Většina stran nemá na nové volby peníze a navíc průzkumy preferencí zatím žádné velké přesuny hlasů mezi stranami nezjistily. Prezident Zeman zatím odmítá variantu, že by sám sněmovnu rozpustil v případě tří neúspěšných pokusů o sestavení vlády.

Druhou možností je druhý pokus o menšinovou vládu podporovanou SPD a KSČM. Před několika týdny se sice značná část poslanců ANO postavila proti této variantě, ale situace by po referendu v ČSSD mohla být jiná. Jednak by tato varianta byla v případě, že by Babiš neustoupil a nepředal křeslo premiéra někomu jinému, asi jedinou možností, jak sestavit vládu s důvěrou. Navíc dva z výraznějších poslanců ANO (ministři Pelikán a Stropnický), kteří se proti spolupráci s SPD stavěli, oznámili svůj odchod z politiky. A začínají se pomalu vypouštět lakmusové papírky neutrálního postoje vůči spolupráci s Okamurou, například ústy muže číslo 2 stranické základny Jaroslava Faltýnka.

Jak již bylo zmíněno výše, třetí možností jak sestavit vládu by byla vláda bez Andreje Babiše. Ten však takovouto variantu zatím rozhodně odmítal a i jeho stranické kolegyně a kolegové se k dané možnosti staví odmítavě. V každém případě však země bude bez vlády s důvěrou ještě minimálně několik týdnů. Výsledky stranického referenda ČSSD mají být zveřejněny 15. června a formální proces jmenovaní premiéra a zbytku vlády a hlasování o důvěře také bude nějakou dobu trvat.

Teoreticky je zde ještě čtvrtá možnost, prezident Zeman by mohl jmenovat „úřednickou“ vládu, jako to udělal v roce 2013. Zásadní rozdíl oproti roku 2013 je však v tom, že nyní by se jednalo o druhý pokus prezidenta, a pokud by Zemanova vláda nedostala důvěru, iniciativa by přešla do rukou předsedy Sněmovny Ondráčka z ANO. A ten by pravděpodobně předsedou vlády opět jmenoval Babiše a celé kolečko jednání by se mohlo začít opakovat. 

Napsal(a) Michal Hejl | Foto KSČM
 


 

Kam dál?

Komunističtí zákonodárci utržení ze řetězu. S diplomatickým pasem...

čtvrtek, 17. května 2018, 10:35

Čeští poslanci a senátoři pravidelně podnikají cesty na východní Ukrajinu a Krym, který stále trpí následky bojů s proruskými...

Budějcký zastupitel omylem zveřejnil záznam výsledku jiného...

středa, 16. května 2018, 14:16

Velké spory provází chystané bourání budějcké sportovní haly a následná výstavba multifunkčního centra za zhruba 380 milionů...

Plán Babiše na boj s dezinformacemi: „Pošlu sms estonskému...

pondělí, 14. května 2018, 14:31

Předseda vlády Andrej Babiš zahájil 10. května společně s francouzskou ministryní pro evropské záležitosti Nathalie Loiseau...

MEDIAN: ANO by vyhrálo, ODS posílila, KSČM ztratila

pátek, 11. května 2018, 16:20

Sněmovní volby by v dubnu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které se po mírném oslabení v únoru a březnu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Češi zachraňují helikoptérou slona...

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • Znáte pravidla užívání parkovišť K+R? Ne...

  • Ministerstvo chce úplně zakázat vystupování...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

PLÁN ÚTĚKU: Vítej v pekle

Z Brna do Jiřic to trvalo asi 6 hodin, 6 strašně dlouhých hodin bez hnutí. Problém v medvědovi byl ten, že se člověk nemůže ani poškrábat na hlavě, protože si tam ani nedosáhne.

Budějcká Drbna

Brno zmírnilo poplatky pro druhou vlnu rezidentního parkování. Rezidenti budou parkovat půl roku zadarmo

Rada města Brna dnes zmírnila poplatky pro druhou vlnu rezidentního parkování, která začne v listopadu. Rezidenti s trvalým bydlištěm v místě budou mít prvního půl roku zdarma. Novinářům to řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Původně měli platit 600 korun za rok. Sníží se i poplatky pro návštěvníky. První hodinu budou mít zdarma, druhou za deset a další za 20 korun. Původně měla hodina stát 20 korun.

Brněnská Drbna

Další zvrat. Liberec nakonec povede trojkoalice ze Starostů, ANO a ODS

Několik zvratů přinesla jednání o budoucí liberecké vládě. Nejprve vše vypadalo na trojkoalici Starostů, ANO a ODS, jenže ANO s občanskými demokraty spolupráci odmítlo. Pak probíhala další jednání a ANO nakonec názor změnilo a trojkoalice bude. Koaliční dohodu zástupci podepíší příští týden.

Liberecká Drbna

Litovelskou radnici hlídají před holuby falešní havrani

Nově natřenou radniční věž v Litovli na Olomoucku hlídají před nálety holubů atrapy havranů instalované v jejích malých oknech. Díky napodobeninám havranů by bílá zeď této 65,4 metru vysoké dominanty města už neměla být znečištěna trusem od holubů, kteří hnízdí v okolí. Dosavadní systém bodců instalovaných na radnici holuby nedokázal dostatečně odradit. To řekla Eva Kratochvílová z litovelské radnice.

Olomoucká Drbna

Tři, dva, jedna, Ji.hlava! Slavnostní zahájení dokumentárního festivalu již ve čtvrtek

Poslední dva dny zbývají do začátku letošní Ji.hlavy. Co dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů nabídne? Slavnostní zahájení v režii Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové, nový film režiséra Emira Kusturici, ale i obrazy ze života sokolů.

Jihlavská Drbna

Halloweenská párty v AC Klubu se blíží. Vrcholem bude koncert norské metalové kapely Convincing CleArity

V pátek 26. 10. proběhne v královéhradeckém AC klubu děsivá party s kostýmy, filmy a živou hudbou. Na své si přijdou milovníci hororů. Začátek akce bude věnován krátkometrážním filmům. Začátek promítání v 19:00.

Hradecká Drbna