Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Analýza současného stavu jednání o vládě: O slovo se hlásí komunisté

 
čtvrtek, 17. května 2018, 14:15

Na konci minulého týdne to vypadalo, že vládní koalice je již ujednána a bude se čekat již jen na výsledek stranického referenda ČSSD. Pak se však se svými požadavky ozvali komunisté. A seriál jednání o vládě pokračuje dál s otazníkem…

Pozice komunistů je paradoxní. Dosáhly nejhoršího volebního výsledku v polistopadové historii, jsou však nejblíže podílu na vládě (minimálně od let 2005-2006, kdy s nimi spolupracoval Jiří Paroubek). Komunisté si začali klást požadavky, protože vědí, že se bez nich Andrej Babiš při sestavování vlády neobejde. Jejich požadavky jsou dvojího typu, jednak chtějí křesla ve státních firmách a také právo ovlivňovat personální složení vlády.

Sociální demokraté si hned nad touto situací umyli ruce, prohlásili, že vyjednání podpory je čistě záležitostí ANO. To je poněkud podivný postoj pro koaličního partnera. Představitelé strany pravděpodobně nechtějí před vnitrostranickým referendem s komunisty jednat, aby kvůli tomu někteří jejich členové v referendu nehlasovali proti vládě.

Jak referendum dopadne, nelze v současnosti předvídat. Co by se stalo, kdyby členové vládní angažmá odmítli?

V první řadě by to znamenalo blamáž pro vedení ČSSD, které by dost možná bylo nuceno odstoupit. ANO již hrozilo ČSSD předčasnými volbami v případě odmítnutí, což by pro socdem v současné formě znamenalo existenční potíže.

Pro vypsání předčasných voleb by však Babiš musel získat by sněmovně dalších 42 hlasů a ostatní strany zatím nemají příliš důvodů pro předčasné volby hlasovat. Většina stran nemá na nové volby peníze a navíc průzkumy preferencí zatím žádné velké přesuny hlasů mezi stranami nezjistily. Prezident Zeman zatím odmítá variantu, že by sám sněmovnu rozpustil v případě tří neúspěšných pokusů o sestavení vlády.

Druhou možností je druhý pokus o menšinovou vládu podporovanou SPD a KSČM. Před několika týdny se sice značná část poslanců ANO postavila proti této variantě, ale situace by po referendu v ČSSD mohla být jiná. Jednak by tato varianta byla v případě, že by Babiš neustoupil a nepředal křeslo premiéra někomu jinému, asi jedinou možností, jak sestavit vládu s důvěrou. Navíc dva z výraznějších poslanců ANO (ministři Pelikán a Stropnický), kteří se proti spolupráci s SPD stavěli, oznámili svůj odchod z politiky. A začínají se pomalu vypouštět lakmusové papírky neutrálního postoje vůči spolupráci s Okamurou, například ústy muže číslo 2 stranické základny Jaroslava Faltýnka.

Jak již bylo zmíněno výše, třetí možností jak sestavit vládu by byla vláda bez Andreje Babiše. Ten však takovouto variantu zatím rozhodně odmítal a i jeho stranické kolegyně a kolegové se k dané možnosti staví odmítavě. V každém případě však země bude bez vlády s důvěrou ještě minimálně několik týdnů. Výsledky stranického referenda ČSSD mají být zveřejněny 15. června a formální proces jmenovaní premiéra a zbytku vlády a hlasování o důvěře také bude nějakou dobu trvat.

Teoreticky je zde ještě čtvrtá možnost, prezident Zeman by mohl jmenovat „úřednickou“ vládu, jako to udělal v roce 2013. Zásadní rozdíl oproti roku 2013 je však v tom, že nyní by se jednalo o druhý pokus prezidenta, a pokud by Zemanova vláda nedostala důvěru, iniciativa by přešla do rukou předsedy Sněmovny Ondráčka z ANO. A ten by pravděpodobně předsedou vlády opět jmenoval Babiše a celé kolečko jednání by se mohlo začít opakovat. 

Napsal(a) Michal Hejl | Foto KSČM
 


 

Kam dál?

Komunističtí zákonodárci utržení ze řetězu. S diplomatickým pasem...

čtvrtek, 17. května 2018, 10:35

Čeští poslanci a senátoři pravidelně podnikají cesty na východní Ukrajinu a Krym, který stále trpí následky bojů s proruskými...

Budějcký zastupitel omylem zveřejnil záznam výsledku jiného...

středa, 16. května 2018, 14:16

Velké spory provází chystané bourání budějcké sportovní haly a následná výstavba multifunkčního centra za zhruba 380 milionů...

Plán Babiše na boj s dezinformacemi: „Pošlu sms estonskému...

pondělí, 14. května 2018, 14:31

Předseda vlády Andrej Babiš zahájil 10. května společně s francouzskou ministryní pro evropské záležitosti Nathalie Loiseau...

MEDIAN: ANO by vyhrálo, ODS posílila, KSČM ztratila

pátek, 11. května 2018, 16:20

Sněmovní volby by v dubnu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které se po mírném oslabení v únoru a březnu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Čeští vojáci v Afghánistánu;...

  • Zapomeňte na tištěné zpravodaje a turistické...

  • (NE)OBYČEJNÍ: Uvidím, kam mě koleje zavedou,...

  • Sobota se stala se šesti oběťmi nehod...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Písek zvažuje vypsání dalšího referenda na stavbu nového bazénu

Písek zvažuje, že vypíše druhé referendum na stavbu bazénu. Někteří členové vedení města chtějí tento krok navrhnout na jednání zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 16. srpna. Důvodem je výrazné zvýšení ceny bazénu.

Budějcká Drbna

Sucho drtí jižní Moravu. V regionech začínají platit zákazy zalévání vodou z řeky nebo vodovodu

Lidé v Moravském Krumlově a okolí nesmí od pondělí brát z řek a potoků vodu na zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Odběr vody z řek je různou měrou omezený také na dalších místech v kraji, například na Blanensku, Boskovicku a v Brně. Jinde úřady zvažují další postup. Sucho trápí prakticky celý kraj.

Brněnská Drbna

S požárem na Kristýně bojovali hasiči z Česka, Polska i Německa

Vedle Ještědu zasahovaly hasičské jednotky v pondělí odpoledne i v rekreačním areálu Kristýna, kde vzplál travnatý porost. Na pomoc vyjely i jednotky z Německa a Polska.

Liberecká Drbna

Vojáci z Prostějova se vracejí do Afghánistánu, budou cvičit místní speciální jednotky

Výcvik speciálních vojenských jednotek afghánské armády Kandaku v provincii Herát na severozápadě Afghánistánu budou mít na starosti elitní vojáci z Prostějova. Posily, mezi kterými bude 42 vojáků z prostějovské 601. skupiny speciálních sil, do země dorazí na přelomu srpna a září, píše Právo.

Olomoucká Drbna

V Jihlavě by měl vzniknout logistický areál se sklady. Termín výstavby je zatím nejistý

V Jihlavě by mělo vzniknout další logistické centrum, stavbu plánuje pražská firma I.C.P. u Znojemské ulice. Záměr, jehož dopad na životní prostředí začaly prověřovat úřady, počítá se stavbou dvou velkých skladovacích hal s administrativním zázemím a parkovišti. Investor na dotaz uvedl, že pozemky už koupil. Termín výstavby se podle něj zatím upřesnit nedá.

Jihlavská Drbna

Za školní pomůcky utratí rodiče v září průměrně přes tři tisíce korun

Za školní pomůcky na začátku školního roku rodiče utratí letos v průměru 3078 korun, o sto korun víc než loni. Výdaje na vybavení rostou se stupněm školy, u středoškoláků jsou v průměru o více než sedm set korun vyšší než u žáků prvního stupně základní školy.

Hradecká Drbna