pátek 15. ledna 2021 Alice

Účet za slevy v dopravě v dubnu kvůli krizi klesl o 90 procent

Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a seniory se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadl na 49,5 milionu Kč, což je oproti běžným měsícům o 90 procent méně. Pokles se ovšem mezi dopravci lišil, zejména podle regionů. Pokles vyplacených kompenzací stát zaznamenal už v březnu, kdy dopravcům vyplatil 201 milionů Kč, což byl pokles o 55 procent. Novinářům to sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vláda původně chtěla platnost slev během koronavirové krize omezit, nakonec však zůstaly beze změny.

Během dubna se tak naplno projevila vládní omezení zavedená kvůli šíření koronaviru, která zahrnovala mimo jiné uzavření škol. Dopravci evidovali během krize zhruba desetinový zájem cestujících. Na desetině byla i výše vyplacených kompenzací dopravcům, a to ve srovnání s dubnem 2019 i lednem 2020, který byl posledním dlouhým měsícem před krizí.

Nejvíce za duben vyfakturovaly České dráhy, a to přes 20 milionů Kč. U drah je meziroční pokles 93 procent. Na druhém místě byl RegioJet s 2,5 milionu Kč, u něhož byl pokles přes 80 procent. Dále následovaly jednotlivé regionální divize Arrivy a ČSAD.

Propad vyplacených kompenzací se lišil i podle regionů. Na první příčky se dostali zejména středočeští dopravci. Podle ministerstva tam zřejmě ještě zaúčinkovala "setrvačnost doběhu" časových jízdenek integrovaného dopravního systému.

Za květen už bude v souvislosti s rozvolňováním vládních opatření a částečným otevřením škol zřejmě účet za poskytnuté slevy růst. Oproti běžným měsícům však lze stále očekávat pokles.

Slevy platí od září 2018 a za první rok jejich fungování stát dopravcům vyplatil přes 5,6 miliardy Kč. Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Autoři | Foto Jaroslav Appletauer

Štítky ČR, doprava, správa, koronavirus, slevy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.