Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

 
pátek, 23. srpna 2019, 10:27

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.

"Teoreticky to vypadá, že tu vzdělávání nadaných existuje. Máme legislativu, máme nějaká opatření. Ale praxe s tím bohužel není v souladu," uvedla Vondráková. Podle ní je například velmi těžké najít pro talentované děti program, který by je zajímal a bavil. "A dokonce i vzácné individuální vzdělávací programy ve skutečnosti ne vždycky fungují, protože dítě sice dostane doporučení z poradny, ale škola si s tím často neví rady," dodala.

Nadaní a mimořádně nadaní mají podle zákona nárok třeba na úpravy organizace vzdělávání, obohacování učiva nebo pomůcky, jako například mikroskop či encyklopedie. Nárok na asistenta pedagoga nemají, podle odborníků na nadání by ho mít měli. Podpora společného vzdělávání ve školách, tedy takzvané inkluze, směřuje spíš za dětmi handicapovanými. Letos jsou na ni v rozpočtu čtyři miliardy korun. Na podporu vzdělávání nadaných jdou peníze ze čtyř programů, ve kterých má ministerstvo k dispozici zhruba 120 milionů korun.

Podle Vondrákové Češi často nechápou, proč je dobré nadané lidi podporovat. "Pořád v naší společnosti převažuje spíš averze než podpora a nebo, jak lidé nemají zkušenost s nadanými dětmi, tak mají dojem, že nadané dítě si umí pomoct samo od sebe," uvedla. Aby společnost fungovala lépe a byla úspěšná, je podle ní nutné tento postoj změnit. "Je třeba vysvětlovat lidem, že nadané potřebují a že je dobré mít schopné lidi. Není třeba jim závidět, protože i talentovaní na sobě musí dřít," řekla.

Za důležité považuje, aby stát kladl větší důraz na kvalitní vzdělávání odborníků k tématu nadaných dětí. Řečníci na konferenci se shodli, že učitelé často neumí nadané děti správně poznat a škola v nich pak talent třeba naopak ubíjí. Vondráková podotkla, že v ČR je pro některé mimořádně talentované nevýhodou třeba i to, že dle zákona nemohou přeskočit více než dva ročníky školy. Ideální pro ně nejsou ani jednotné přijímací zkoušky na střední školy, jelikož nadaní nemají vždy dobrý školní prospěch, ovšem bývají nadprůměrně schopní ve svých zájmech, které testy nezohledňují, doplnila.

Nadání lze pozorovat už v předškolním věku. Děti se naučí třeba samy číst, psát, kreslit či tvořit složité, výstižné větné konstrukce. Avšak jiné mluví naopak málo - z obavy, aby se nevyjádřily špatně. Z různých důvodů často zažívají vysokou míru stresu.

Nadaní mohou podle odborníků tvořit asi deset až 15 procent žáků. V základních školách by to nyní bylo asi 94 tisíc až 140 tisíc žáků. Podle statistik ministerstva registrovaly školy v uplynulém školním roce 2244 nadaných žáků, z toho 894 mimořádně nadaných.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda

Štítky ČR, školy, děti, nadané

 


 

Kam dál?

Úřad začal vymáhat dotaci, kterou dostal kancléř Mynář

pátek, 16. srpna 2019, 09:56

Firma, kterou spoluvlastnil kancléř prezidenta Vratislav Mynář, pravděpodobně bude muset vrátit dotaci 1,4 milionu korun. Peníze...

FOTO: Vyrazte na večeři nebo za kulturou bez peněženky. Manifesto má...

úterý, 30. července 2019, 14:32

Hotovost nechte doma, tady zaplatíte jen kartou nebo skrze mobilní aplikaci. Řeč je o Manifesto Marketu, který má od července...

Pět věcí, které byste měli vědět, než vyrazíte na vodu

středa, 24. července 2019, 12:23

České řeky jsou již odemčené a provozovatelé kempů a půjčoven lodí netrpělivě očekávají vrchol sezony. Ostřílenější vodáci už...

Šest nových crashtestů. Škodě Scala se dařilo

čtvrtek, 4. července 2019, 10:47

Nákup nového auta se neobejde bez důkladného srovnávání řady vlastností a parametrů. Jedním z nejdůležitějších kritérií při...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Archeologové našli na Karlově Hrádku stopy pravěkého osídlení

Archeologové našli na zřícenině Karlův Hrádek, kterou před rokem 1357 založil Karel IV., pozůstatky staršího, pravděpodobně až pravěkého osídlení. Hluboká nad Vltavou, které kulturní památka patří, zde chce vybudovat archeopark a nabízet i 3D prohlídky.

Budějcká Drbna

Na Brněnsku řádili sprejeři

Velmi produktivní byli sprejeři na Brněnsku v noci ze středy na čtvrtek. Svou tvorbou poničili hned tři místa.

Brněnská Drbna

Požár spalovny dal hasičům pořádně zabrat. Bojovali s ním asi deset hodin

S dnešním požárem v liberecké spalovně bojovali hasiči dlouhých deset hodin. Plameny zasáhly přes dvě stovky tun odpadu.

Liberecká Drbna

Soud zprostil muže z přípravy požáru haly textilu v Olomouci. Nebylo dost důkazů

Olomoucký krajský soud dnes zprostil obžaloby dvojici mužů, která se zodpovídala z přípravy rozsáhlého požáru skladu textilu. Shořel před třemi lety na okraji Olomouce, škoda dosáhla 40 milionů korun. Mohamad Chaito a Radim Král byli obžalovaní z přípravy obecného ohrožení, žalobkyně pro ně žádala osm let vězení. Muži svou vinu po celou dobu popírali. Podle soudu se čin, ze kterého jsou obžalovaní, nepodařilo prokázat. Podezření však podle soudu přetrvává. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně si ponechala lhůtu.

Olomoucká Drbna

Jihlavu čeká v pátek šlágr druhé ligy, Vysočina vyzve brněnskou Zbrojovku

Nadcházející 9. kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nabídne jasný magnet. V pátek 20. září od 18:00 hodin je v Jihlavě na programu atraktivní utkání aspirantů na postup a derby duel FC Vysočina vs. Zbrojovka Brno! Důležitou bitvu o „šest“ bodů byste si rozhodně neměli nechat ujít! Přijďte Vysočinu podpořit!

Jihlavská Drbna

FOTO: Vandalové opět úřadovali. Na Biřičce zničili dřevěnou lavičku

Vandalové podpálili na Biřičce dřevěnou lavičku. Situace je o to smutnější, že ani ne metr od ní se nachází ohniště a les. Nicméně lenost vandalů přispěla k tomu, že lavička je zničená.

Hradecká Drbna