Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Amadeus, Sid Vicious, Jim Morrison. Pět hudebních životopisných filmů, které jsou dokonalou poctou

 
neděle, 11. listopadu 2018, 12:45

V kinech momentálně řádí Freddie Mercury v Bohemian Rhapsody a mluví se o jedné z největších filmových událostí vůbec. Už nyní je jisté, že se tento film zařadí mezi hudební životopisné klasiky. Jaké? Tady je pět tipů!

Amadeus (1984)

Samozřejmě… jakým jiným filmem začít, že? Amadeus je naprosto geniální dílo z dílny Miloše Formana, kterému dominuje správně šílený Tom Hulce v titulní roli. Strhující snímek o tom, že když vás nepolíbí všechny potřebné múzy, tím největším se nestanete. Antonio Salieri (parádní F. Murray Abraham) je zde vnímám až jako záporná postava, ale ono tomu tak není. Je to vlastně smutný člověk, který chce… ale nemá na to. Jeden z mála filmů, u jehož sledování máte pocit, že jste u něčeho skutečně velkého.

Sid a Nancy (1986)

Gary Oldman má na kontě zajímavou filmografii. Byl už Draculou, samotným Beethovenem a na začátku kariéry jednou z nejslavnějších postav punkové revolty – Sidem Viciousem. Film Sid a Nancy z roku 1986 v člověku dodnes vzbuzuje naprostý hnus, avšak to je jeho největším pozitivem. Alex Cox skvěle vystihl syrovou a beznadějnou atmosféru tehdejší scény. Sid Vicious je ztracená duše, člověk, který si nezasluhuje respekt, zároveň člověk, který neměl jednoduché dětství, a tak se na něj nelze dívat jen černobíle.

The Doors (1991)

Do letošního roku pravděpodobně nejuznávanější hudební životopisný film. Oliver Stone natočil epickou poctu své oblíbené kapele, která v na přelomu 60. a 70. let psala dějiny rocku. Z The Doors je cítit, s jakou láskou je snímek natočen, jaká péče se věnovala každému detailu. Je to vzrušující jízda, u které je vám vždycky líto, že už jsou závěrečné titulky. Největší výhrou byl Val Kilmer, díky kterému máte pocit, že je na plátně skutečně Jim Morrison. Obdivuhodný výkon, jenž se zapsal do dějin. A abych nezapomněl… na klávesy zde hraje agent Cooper, to jen pro zajímavost.

Walk The Line (2005)

Joaquin Phoenix je bezesporu hereckým velikánem, na čemž se nemalou měrou podepsal i parádní Walk The Line z roku 2005. Jak známo – ve snímku ožívá country velikán Johnny Cash. Vracíme se na jeho začátky a prožíváme velký příběh, který dokáže napsat jen život. Do toho skvělá Reese Withespoon, výborný kamera Phedona Papamichaela a citlivá režie Jamese Mangolda. Klasika.

Miles Ahead (2015)

Okej… tohle není skutečný životopisný film. Vlastně je to fikce využívající pro svůj děj skutečné historické postavy. Miles Davis je dodnes naprostou jazzovou superstar, která bourala žánrové mantinely a žila jako správná rocková hvězda. Miles Ahead se odehrává v druhé polovině 70. let, kdy byl legendární trumpetista v důchodu (naštěstí dočasném). Zápletka je malinko bizarní (nebudu prozrazovat), ale film obsahuje tak nádherné pasáže (například vzpomínky na Milesovu múzu Frances Taylor), že srdce každého fanouška poskočí. Plusem je také skvělý výkon Dona Cheadleho a naprosto precizní soundtrack od Roberta Glaspera.

Napsal(a) Václav Votruba | Foto youtube.com
 


 

Kam dál?

Bezhotovostní placení na festivalech budí emoce. Pořadatelé si ho...

úterý, 9. října 2018, 11:54

Cashless. Není žádné slovo, které by mezi návštěvníky hudebních festivalů vyvolávalo tolik emocí, jako toto. Pod anglickým...

Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě by se mohl natáčet...

neděle, 23. září 2018, 08:40

Česká televize chystá šestidílnou minisérii s názvem Nelegál v hlavní roli s Karlem Rodenem. Vypráví příběh drogového dealera a...

Gott se postavil za Slavíka, podle Ortela ztratil svou podstatu

čtvrtek, 20. září 2018, 16:48

Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík, jejíž letošní zrušení oznámil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury...

Pavel Kowacz: Některé vinylové desky mají hodnotu až tisíců euro… A...

středa, 12. září 2018, 09:47

Pavel Kowacz (většinou uváděný jako Paul Kowacz) je známý pražský muzikant, který se do povědomí dostal především svou kapelou...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Rozlévat punč budou na náměstí u vánočního stromu radní

Netradiční prodejce punče můžou návštěvníci Českobudějovického adventu vidět dnes odpoledne na náměstí Přemysla Otakara II. Rozlévání tradičního vánočního nápoje se totiž u stromečku chopí budějčtí radní. Večer se můžete těšit na celorepublikovou akci Česko zpívá koledy.

Budějcká Drbna

Jak funguje bankomat nebo peněžní půjčka? Školáci z jižní Moravy se učí finanční gramotnosti

Výuka finanční gramotnosti vtrhla do českých škol. Čtvrťáci a páťáci v ní poznávají svět peněz. Mnozí poprvé slyší slova jako dluh či splátka nebo vidí, jak funguje bankomat. Projekt Abeceda peněz, který připravila Česká spořitelna, získal akreditaci Ministerstva školství. A jeho obliba se mezi školami v celé zemi i na jižní Moravě rychle šíří. Jen za poslední měsíc se výuky zúčastnilo více než dvě stě dětí z regionu.

Brněnská Drbna

Mládě labutě přišlo o křídlo, protože ho lidé krmili pečivem

Jít krmit kachny, labutě a další opeřence patří mezi oblíbené činnosti. Tahle labuť ale doplatila na lidskou neznalost. Pečivo totiž v ptačím jídelníčku nemá co pohledávat.

Liberecká Drbna

Policie hledá svědky dopravní nehody, při které narazilo auto do chodce

Policie hledá svědky dopravní nehody, ke které došlo 30. listopadu okolo 19:50 na silnici v úseku mezi Hanušovicemi a Potůčníkem.

Olomoucká Drbna

Stavba dětského pavilonu novoměstské nemocnice spěje do finále. Vše jde podle plánu

Už jen necelý měsíc se bude ozývat z nového dětského pavilonu Nemocnice Nové Město na Moravě hluk stavby. Společnost PKS maximálně zintenzivnila dokončovací práce a je připravena na začátku nového roku odevzdat hotovou stavbu svému účelu, přesně jak stanovuje smlouva.

Jihlavská Drbna

Nadační fond Pink Bubble zorganizoval další pobyt pro rodiny s onkologicky léčenými dětmi

Pravidelně na začátku prosince zve Nadační fond Pink Bubble rodiny s onkologicky léčenými dětmi na několikadenní odpočinek do Krkonoš, aby před Vánocemi nabraly síly. Letos se do Velké Úpy vydalo 14 rodin s téměř 30 dětmi ve věkovém rozpětí 1,5 až 14 let.

Hradecká Drbna