Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na festival pro krajany v Banátu odjel téměř půlkilometrový vlak

 
středa, 15. srpna 2018, 08:37

Téměř 1300 návštěvníků a účinkujících krátce po 17:00 odjelo z nádraží Praha-Smíchov na sedmý ročník kulturního festivalu Banát v Rumunsku. Více než 30 interpretů zahraje v jedné z tamních českých vesnic Eibentálu, někteří vystoupí už při cestě téměř půlkilometrovým vlakem. Kromě koncertů Emmy Smetany, kapel Švihadlo nebo Vasilův Rubáš se mohou lidé těšit na přednášky či besedy. Pořadatelé chtějí festivalem, který začne ve středu v podvečer a skončí v neděli ráno, pomoci místním českým krajanům v těžké finanční situaci

Organizátor Štěpán Slaný minulý týden na tiskové konferenci zdůraznil, že akce není jen hudebním festivalem, ale má charitativní podtext. "Lidé tam jedou hlavně pomoci, utratit nějaké peníze u místních, kteří nabízejí služby a ubytování, pracují jako brigádníci. Běžná rodina si na festivalu vydělá tři až čtyři měsíční platy. Průměrný činí asi 6000 korun měsíčně a spotřební ceny jsou stejné jako u nás," poznamenal.

Kromě hudebních zážitků budou moci návštěvníci zhlédnout další program. "Já jsem tam za stand-up Koko Comedy, protože na festival nepatří jen hudba. Budou tam různé přednášky, právě stand-upy, nebo slam poetry exhibice," poznamenala krátce před odjezdem na zaplněném smíchovském nádraží Kateřina Hašková, která bude festivalem i provázet.

"Letos je změna, protože po šest let to moderoval Petr Srna. Ten ale tentokrát nejede. Moderujeme to tedy my s partičkou Koko Comedy a Anatolem Svahilcem ze slam poetry," doplnila Hašková.

Atmosféra na Smíchově byla před odjezdem uvolněná, stovky lidí s krosnami a karimatkami se mísily s účinkujícími. Mnoho návštěvníků si na poslední chvíli kupovalo zásoby jídla a pití na cestu, ve vlaku ale nechybí bary. "Poznávám tváře, které už jsem dříve viděla. Spousta lidí jede opakovaně, já třeba popáté. Těším se, mám cestovní horečku," dodala Hašková se smíchem.

Přednášky a diskuse povedou například Janek Rubeš o podvodech v Praze, cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura nebo poslanec Jan Farský (STAN). Promítány budou například dokumentární filmy Obrazy starého světa režiséra Dušana Hanáka nebo studentský snímek Piemule od Jany Ševčíkové.

Na projektu se znovu podílí společnost Kladenská dopravní a strojní, IDS Cargo a České dráhy. Národní dopravce a jeho dceřiná společnost ČD Cargo poskytly 15 vagonů, celkem jich je 18 a táhnou je dvě lokomotivy. Na slovenských hranicích soupravu přebere maďarský státní dopravce MÁV a rumunský CFR.

Vlak udělá zastávku na brněnském hlavním nádraží asi ve 21:00. Ve středu kolem 15:00 budou v Oršavě, odkud je to 50 kilometrů do cílové destinace, přistaveny autobusy i lodě.

V mnohonárodnostním Banátu žijí v šesti českých vesnicích necelé dva tisíce lidí. Do oblasti české emigranty pozval v 19. století podnikatel Maďarli pod příslibem slušných výdělků a dalších výhod, kterých se však nikdy nedočkali. Vzhledem k izolovanosti si krajané udrželi ojedinělou komunitu v divoké přírodě.

Napsal(a) ČTK | Foto Festival Banát
 


 

Kam dál?

Legendární kapela Arakain se přidala k bojkotu Andreje Babiše

pondělí, 13. srpna 2018, 15:13

Odpor umělců proti politice Andreje Babiše koncem minulého týden opět posílil. K výzvě k bojkotu premiéra a jeho aktivit se v...

VIDEO: Dave Grohl si vystačí sám. Bývalý bubeník Nirvany představil...

pondělí, 13. srpna 2018, 13:23

Říkalo se o něm, že je nejlepším bubeníkem své generace. Po konci Nirvany však vzal do ruky kytaru a postavil se za mikrofon. S...

FOTO: Let It Roll opět posunul laťku. Tisíce návštěvníků neodradilo...

středa, 8. srpna 2018, 15:25

Let It Roll 2018 je minulostí. Velkolepý festival opět proběhl na bývalém vojenském letišti v Milovicích na Nymbursku. Drum and...

Klus, Macháček i Ruppert. Seznam umělců, kteří vyhlásili bojkot...

neděle, 29. července 2018, 19:28

Už začátkem týdne vystoupil Tomáš Klus s překvapivým prohlášením, kdy otevřeně vyhlásil bojkot všeho, co se týká premiéra Andreje...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Muž z Budějc prý podvodem vylákal z lidí tři miliony, podvedl i dobrovolné hasiče

Policie zadržela padesátiletého muže z Českých Budějovic, který podle ní podvodem vylákal z lidí tři miliony korun. Peníze získával pod záminkou, že za ně výhodně nakoupí auta, vymění je za eura nebo koupí nemovitost. Podvedl takto čtyři desítky lidí, uvedla dnes policie na svém webu. Stíhanému muži hrozí osmileté vězení.

Budějcká Drbna

Jak se proměnila jižní Morava od Sametové revoluce? Proměna průmyslu a dramatický nárůst teploty

Od pádu totality v roce 1989 se v Jihomoravském kraji zvýšil počet obyvatel téměř o 43.000 na zhruba 1,19 milionu, zvýšila se průměrná teplota v létě až o tři stupně a změnila se ekonomická struktura regionu.

Brněnská Drbna

TIP NA VÝLET: Ze štěpanického hradu zůstaly jen věže a zbytky paláce

Řadu míst, která dýchají historií, lze navštívit při cestách Libereckým krajem. Jedním z nich jsou i trosky gotického hradu Štěpanice, jenž stával na skalnatém ostrohu při dnešní silnici mezi Jilemnicí a Beneckem.

Liberecká Drbna

Ve Svébohově a Václavově bude vybudována kanalizace. Práce jsou před zahájením

Budování kanalizace ve Svébohově a Václavově, čistírny odpadních vod ve Václavově a vodovodu ve Václavově je před zahájením. K započetí prací na projektech, které již mají přislíbené dotační prostředky, schází poslední úkony.

Olomoucká Drbna

Kostel na Jánském kopečku trpí neustálou činností vandalů. Do takové míry jsem se s tím ještě nesetkal, říká farář

Lokalita na Jánském kopečku se dlouhodobě potýká s vandalismem. Ten má za následek ničení nejen venkovního prostranství, ale zejména přímo kostela sv. Jana Křtitele. Opravy bohužel nejsou účinné, k devastaci jedné z nejstarších jihlavských památek dochází opakovaně. 

Jihlavská Drbna

Malšovický most nevydržel čistý ani dva měsíce. Vandalové ho posprejovali

Na boj s vandaly vydá město každoročně desítky tisíc korun. Bohužel, situace se nezlepšuje. Malšovický most, který město nechalo vyčistit v červnu od sprejerů opět někdo počmáral.

Hradecká Drbna