Počasí dnes27 °C, zítra28 °C
Čtvrtek 18. července 2024  |  Svátek má Drahomíra
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Brno hostí největší středoevropské setkání odborníků na chytrá města a pokročilá řešení

PR článek

Od 4. do 6. června se na brněnském výstavišti uskuteční URBIS The Smart Cities Meetup. Akce je složena z konferenční a výstavní části a je určena především zástupcům samospráv. Jejím cílem je zprostředkovat návštěvníkům nejnovější poznatky z oblasti Smart Cities a pomoci samosprávám se zaváděním inovací, sdílením dobré praxe a propojením s aktéry v inovačním ekosystému.

URBIS aktivně podporují Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo dopravy ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Jihomoravský kraj, statutární město Brno a desítky dalších profesních sdružení a institucí.

"Mám radost, že díky podpoře partnerů se podařilo připravit letošní veletrh URBIS na velice vysoké úrovni za účasti předních tváří české Smart City scény i uznávaných zahraničních hostů. Věřím, že se akce stane klíčovou událostí se zaměřením na chytrá města a bude vynikající příležitostí pro sdílení know-how, inspiraci a budování nových partnerství, která přispějí k udržitelnému rozvoji našich měst,“ uvedl Jan Kubata, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

"Brno i celý Jihomoravský kraj mají dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací. Díky tomu zde vznikla a rozvinula se silná inovační komunita. Jsme místem, kde se daří high-tech oborům, od elektronové mikroskopie, v níž je Brno světovým lídrem, až k IT a kyberbezpečnosti. Tato fakta se úročí i v různých oceněních. Nejčerstvěji jsme teď v analýze Město pro byznys obsadili zlatou příčku, jako první region v Česku jsme pro letošní rok získali prestižní titul European Entrepreneurial Region 2024. Je tak zcela na místě, že se veletrh orientující se na oblast inovací a smart přístupů odehrává právě tady a s naší dlouhodobou podporou,“ dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Přes 100 špičkových řečníků z Česka i zahraničí

Nová koncepce URBIS klade speciální důraz na konferenční část. Hlavní část programu věnovaná seznámení s klíčovými trendy a výzvami souvisejícími s rozvojem sídel se odehraje v Rotundě pavilonu A. Kromě českých odborníků budou předávat svoje know-how vystupující z Rakouska, Finska, Německa, Portugalska, Norska nebo Slovenska.

"Spolupráce s odborníky napříč evropskými státy je pro inovace v oblasti dopravních řešení nebo zelené energetiky naprosto nezbytná. Příklady dobré praxe sbírá i Jihomoravský kraj v rámci mezinárodních platforem – třeba projektu Strategic foresight, který má pomoct s analýzou a plánováním udržitelného rozvoje kraje, mj. i s ohledem na klimatické změny. Tahle výměna know-how je k nezaplacení,“ dodává náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník, pověřený oblastí regionálního rozvoje.

Tematicky je konference rozdělena do tří oblastí – energie a klima, efektivní veřejná správa a mobilita budoucnosti. Keynote řečníci ke každé z oblastí promluví v Rotundě první den dopoledne, mezi nimi ministr životního prostředí ČR Petr Hladík, ministr dopravy ČR Martin Kupka, náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Pavlína Žáková. Druhý den bude program pokračovat vystoupeními zaměřenými na energetiku a spolupráci mezi aktéry a třetí den se soustředí na oblast mobility.

V hale A1 a sálu Morava jsou pak umístěna další tři menší auditoria. V nich bude dán prostor hlubšímu vhledu do dílčích témat s důrazem na praktické zkušenosti a také představení řešení vystavovatelů. Celkově je v konferenčním programu URBIS zařazeno zhruba šest desítek programových bloků, což vytváří největší koncentraci, jaká kdy byla v Česku k vidění.

Z celkového třídenního programu vybíráme:

Komunitní energetika a adaptace na klimatickou změnu

Zajištění šetrné energie je mimořádně důležité téma. URBIS k němu přispěje otevřením tématu komunitní energetiky, tj. sdílení lokálně vyrobené elektřiny. Tomuto tématu je věnován blok "Na cestě mezi komunitní a komunální energetikou“ (středa od 14:00), na který navazuje blok věnovaný energetickému managementu. Již první den (úterý od 12:30) bude otevřeno téma energeticky plusových čtvrtí a projektů na úrovni města, čtvrti či obce, které hlouběji prozkoumá odborný seminář projektu SPARCS v režii UCEEB ČVUT (středa od 9:30). Řešení klimatické změny bude věnována pozornost ve středeční dopoledne. Obsahem bloku "Společný cíl: klimatická neutralita“ (11:00) bude jednak seznámení s iniciativami a podpůrnými nástroji EU v této oblasti a dále sdílení zkušeností z Norska, Finska i Česka se zapojováním občanů a aktérů do klimatické adaptace měst.

Inovace ve veřejné správě a spolupráce aktérů

V Rotundě se na důležité ingredience úspěchu zaměří účastníci bloku "Inovační management není raketová věda“ (úterý 16:00), tento blok bude završen ojedinělým příběhem přeměny malého portugalského města Fundão v inovačního lídra. Velmi prakticky bude zaměřený také program věnovaný evropské a regionální spolupráci (středa 9:15), který mj. na příkladu pětitisícové Bystřice ukáže, jak může malé odvážné české město těžit z účasti v evropských projektech. Téma participace (středa 12:15), věnované aktivnímu zapojování občanů do rozvoje území, je kromě samospráv vysoce relevantní také pro developery, představitele byznysu a technologických firem. Ve vedlejší programové lince se návštěvníci mohou seznámit s pokročilými participačnímu nástroji pro územní plánovaní (středa 13:00). Lákadlem je závěrečný blok hlavního programu (čtvrtek 13:00), v němž se návštěvníci dozvědí o živých laboratořích i o tom, jak mohou vyhrát financování pro svůj pilotní projekt.

Doprava bez vlastního auta, pokročilé dopravní technologie

Řešení pro mobilitu prezentovaná a diskutovaná na URBISu budou zaměřena především na udržitelnost. To se odráží hned v bloku "Když vlastní auto přestává být nutností“, který bude zahájen v úterý v 14:15 v Rotundě a zaměří se na sdílené formy dopravy a tzv. intermodalitu. Realizaci těchto konceptů může výrazně napomoct i osvojení si pokročilých dopravních technologií samosprávami (čtvrtek 9:15). Program se ale podívá i na to, že mobilita není jen o dopravě a že jiným uvažováním můžeme vytvořit daleko příjemnější města, která budou upřednostňovat zájmy lidí nad zájmy dopravních prostředků (čtvrtek 11:05).

Rekonstrukce Ukrajiny

Díky aktivitě Contact Ukraine pod křídly ministerstva průmyslu a obchodu přijede na URBIS načerpat know-how také padesátka zástupců měst a institucí z Ukrajiny a Moldavska, které dále doplní zástupci zemí západního Balkánu. Auditorium v pavilonu A1 se bude každý den věnovat některému aspektu rekonstrukce Ukrajiny, konkrétně zejména možnostem využití obnovitelné energie, zavedení principů cirkulární ekonomiky a adaptace na klimatickou změnu.

Inovativní technologie pro obce a města

Na veletrhu URBIS se prezentuje 80 vystavovatelů. Pořadatelé připravili zvýhodněné podmínky pro start-up firmy v oblasti Smart City, na výstavišti je díky tomu množství zajímavých a inovativních řešení. Mezi nimi nebudou chybět interaktivní ukázky venkovní učebny Archimedes, elektrokol s nákladním vozíkem nebo autonomních vozidel.

Na veletrhu URBIS se představí také brněnské městské společnosti s řešeními, které prakticky zlepšují život občanům Brna. Jedním z těchto řešení jsou například inteligentní dopravní systémy, které budou prezentovat Brněnské komunikace a Dopravní podnik města Brna. SAKO Brno představí energetické využití odpadu, Teplárny Brno pak rozvoj infrastruktury pro elektromobilitu v Brně. Z ostatních vystavovatelů lze uvést například Citymind nebo Gamax, kteří nabízejí produkty pro města a obce založené na umělé inteligenci, dále uvidí návštěvníci několik vystavovatelů s pokročilými řešeními pro carsharing. Vystavena budou také digitální řešení pro správu města, inovační produkty z oblasti energetiky nebo odpadového hospodářství.

URBIS je umístěn v Rotundě pavilonu A, v hale A1 a v několika dalších sálech brněnského výstaviště. Výstaviště je otevřeno denně od 9:00 do 18:00, zástupci samospráv a dalších subjektů spojených s provozem měst a obcí mají po registraci vstup zdarma. Ten je k dispozici rovněž pro držitele partnerských promo kódů.

Více informací na

www.urbismeetup.cz

Autoři | Tisková zpráva | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Brno hostí největší středoevropské setkání odborníků na chytrá města a pokročilá řešení  |  Protext  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.