Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Glosa: Kdo vydělává na teniskách?

 
pátek, 9. září 2016, 12:38

Pred nejakým časom sme písali o tom, že ak chcete naozaj pomôcť rozvojovým krajinám a ľudom v nich, mali by ste kupovať trička vyrobené v sweatshopoch. Aj napriek tomu, že nízke mzdy a ťažké pracovné podmienky v týchto fabrikách sú každodenným chlebíčkom, je tento chlebíček lepší ako hladovanie. A prináša ovocie, podľa časopisu The Economist vzrástol v Číne počet domácností strednej triedy z 5 na 225 miliónov za 25 rokov.

Nerobíme si ilúzie, že niekoľko článkov a argumentov presvedčí zarytých odporcov sweatshopov. Niekedy je ťažké priznať, že aj dobre mienená pomoc môže ešte zhoršiť situáciu. Títo ľudia spravidla chápu, že nimi požadované regulácie a administratívne zvyšovanie miezd prinesie dodatočné náklady. Požadujú však, aby tieto náklady niesli textilne korporácie na úkor svojich ziskov a marží. Je však takáto požiadavka reálna?

Keď si predstavíte značkové tenisky, ktoré sa v obchode predávajú za 100 eur, koľko si myslíte, že na nich zarobí spoločnosť Adidas? Medzi ľuďmi je vžitá predstava, že výrobné náklady na takéto tenisky sú minimálne. Z toho následne odvodzujú, že zvyšok sú zisky textilných korporácií. Opak je pravdou.

Bez zbytočného otáľania sa pozrime na to, z čoho je zložená cena 100 eurovej tenisky (prepočty sú za USA). Jej výroba vo fabrike stojí 21 eur. Následne je naložená na loď, kde jej preprava, poistenie a clo stojí 5 eur. Ďalších 8 eur ide na marketing. 13 eur predstavujú režijné náklady na manažovanie celého procesu a ostatné náklady ako napr. vývoj. 1 euro ide do verejných rozpočtov a celých 50 eur ostáva pre maloobchod a distribúciu. Ak si to zrátate, Adidas zarobí na teniskách celé 2 eurá (efektívnejšia firma Nike má „až“ 5 eur). To je jeho zisk z jedného páru tenisiek. Naozaj si niekto myslí, že keď niekto administratívne zvýši náklady na výrobu tenisiek, tak ich výrobca bez problémov absorbuje?

Obdobná analýza maloobchodu a distribúcie tenisiek poskytuje odpoveď aj na otázky týkajúce sa cenovej regulácie miezd vo vyspelých krajinách – t.j. zvyšovania minimálnej mzdy. Už vieme, že maloobchod odkupuje tenisky za polovičné ceny. Teda 50 eur. Z toho 17 eur ide na náklady spojené s prepravou a manažmentom distribúcie do maloobchodov (plus prenájom, zamestnanci atď.). 3 eurá idú do verejných rozpočtov. A 24 eur predstavujú náklady na zľavy. Maloobchodníci totižto predajú každú tenisku v priemere so zľavou 24 %. Ostáva tak zisk 6 dolárov pre sieť maloobchodov.

Čo si z tohto článku odniesť? Konkurencia tlačí zisky dole na každom stupni produkcie. Preto ak sa niekto rozhodne „pomôcť“ rozvojovému svetu reguláciami, zákazmi a cenovými obmedzeniami, nemal by naivne očakávať, že dodatočné náklady dopadnú výhradne na korporácie. V skutočnosti častejšie ublížia tým, ktorým chceli pomôcť – obyčajným ľudom žijúcim v už tak zlých podmienkach rozvojového sveta.

Autor pracuje jako ekonom v INESS.sk.

Napsal(a) Róbert Chovanculiak
 


 

Kam dál?

GLOSA: Rio de Janeiro – letní kondolympiáda (Go)!

pondělí, 1. srpna 2016, 19:20

Do zapálení olympijského ohně na brazilském stadionu Maracanã ještě zbývá několik desítek hodin, už teď však dění v místě letních...

Ruské kolo na Smíchově? Ano! Praha nesmí zůstat historickým skanzenem

pondělí, 1. srpna 2016, 10:37

Okurkovou mediální sezónu, která je letos na domácí události nebývale silná (no, možná je to s ohledem na zprávy ze zahraničí...

Diskusní žumpa z Novinky.cz: I tihle lidé mají volební právo

pátek, 8. července 2016, 13:46

V americkém Dallasu došlo v noci na dnešek k teroristickému činu. Organizovaní střelci zavraždili minimálně čtyři policisty a...

KOMENTÁŘ: „Peníze, nebo migrant!“ Obchod s lidmi podle Evropské unie

středa, 4. května 2016, 18:21

Evropská komise přišla s dalším hloupým nápadem. Eurokomisaři hodlají změnit systém dublinských smluv. Úprava dublinského systému...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Budějce se v zimě ohřály E.ON letním kinem. Promítání přilákalo stovky lidí

Že je letní kino v zimě špatný nápad? O pravém opaku jsme se minulý týden přesvědčili na budějckém Sokoláku, kde vyrostl speciálně vytápěný, průhledný E.ON stan, ve kterém se od středy do neděle promítaly rodinné filmy. O místa na fatboyi nebo lehátku se lidé museli „prát“.

Budějcká Drbna

FOTO: Štědrovečerní pes, vykuchaný či v celku. Prodej psího masa vzbudil v Brně rozruch

„Ochutnejte psí maso!“ „Pejsek, jídlo pro celou rodinu!“ „Klidně si doneste svého, my vám ho vykucháme “ Tak lákali brněnští aktivisté kolemjdoucí ke svému stánku na rohu Panské a Masarykovy v centru Brna, kde nabízeli k prodeji vánoční psy. Kampaň má poukazovat na odlišný přístup veřejnosti k zabíjení psů a kaprů.

Brněnská Drbna

Liberečtí volejbalisté podlehli v Poháru CEV Galatasarayi 2:3

Volejbalisté Dukly Liberec prohráli v osmifinále Poháru CEV v domácím prostředí s Galatasarayem Istanbul 2:3. Odveta se v Turecku hraje 15. ledna, Severočeši potřebují k postupu zvítězit. Pokud by se jim to podařilo rovněž v tie-breaku, určil by čtvrtfinalistu následný zlatý set.

Liberecká Drbna

Hledáme páníčka #120: Podívejte se na nejnovější přírůstky v olomouckých útulcích

Vánoční mazlíci jsou tady! A dokonce i s tematicky laděnými fotografiemi. Nezalíbí se vám nějaký pejsek a neuděláte si společné Vánoce? Na druhý svátek vánoční si Olomoucký útulek připravil den otevřených dveří, určitě neváhejte, zajděte se podívat a možná si najdete nového parťáka.

Olomoucká Drbna

Pojďte si zaběhat, než se pustíte do kapra se salátem. Jihlava nabízí dva štědrodenní běhy

Máte už teď hrůzu z toho, jak přes Vánoce zase přiberete? Jednou z možností, jak zrychlit svůj metabolismus před tím vším přejídáním, může být štědrodenní běh. V Jihlavě budou připraveny minimálně dva. Jeden má start je naplánován na pondělí v 10 hodin z areálu letního kina, druhý začíná o hodinu později od Morového sloupu z Masarykova náměstí.

Jihlavská Drbna

POLITICKÁ KORIDA: Parkování na sídlištích začíná být velkým problémem. Jak ho chtějí řešit oslovení zastupitelé?

Hradecká Drbna si pro své čtenáře připravila další díl seriálu s názvem Politická korida. Vybraným politikům vždy položíme e-mailem otázku, na kterou mají do určitého data odpovědět. Tentokrát dostalo otázku sedm předsedů zastupitelských klubů z hradeckého zastupitelstva.

Hradecká Drbna