Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Glosa: Kdo vydělává na teniskách?

 
pátek, 9. září 2016, 12:38

Pred nejakým časom sme písali o tom, že ak chcete naozaj pomôcť rozvojovým krajinám a ľudom v nich, mali by ste kupovať trička vyrobené v sweatshopoch. Aj napriek tomu, že nízke mzdy a ťažké pracovné podmienky v týchto fabrikách sú každodenným chlebíčkom, je tento chlebíček lepší ako hladovanie. A prináša ovocie, podľa časopisu The Economist vzrástol v Číne počet domácností strednej triedy z 5 na 225 miliónov za 25 rokov.

Nerobíme si ilúzie, že niekoľko článkov a argumentov presvedčí zarytých odporcov sweatshopov. Niekedy je ťažké priznať, že aj dobre mienená pomoc môže ešte zhoršiť situáciu. Títo ľudia spravidla chápu, že nimi požadované regulácie a administratívne zvyšovanie miezd prinesie dodatočné náklady. Požadujú však, aby tieto náklady niesli textilne korporácie na úkor svojich ziskov a marží. Je však takáto požiadavka reálna?

Keď si predstavíte značkové tenisky, ktoré sa v obchode predávajú za 100 eur, koľko si myslíte, že na nich zarobí spoločnosť Adidas? Medzi ľuďmi je vžitá predstava, že výrobné náklady na takéto tenisky sú minimálne. Z toho následne odvodzujú, že zvyšok sú zisky textilných korporácií. Opak je pravdou.

Bez zbytočného otáľania sa pozrime na to, z čoho je zložená cena 100 eurovej tenisky (prepočty sú za USA). Jej výroba vo fabrike stojí 21 eur. Následne je naložená na loď, kde jej preprava, poistenie a clo stojí 5 eur. Ďalších 8 eur ide na marketing. 13 eur predstavujú režijné náklady na manažovanie celého procesu a ostatné náklady ako napr. vývoj. 1 euro ide do verejných rozpočtov a celých 50 eur ostáva pre maloobchod a distribúciu. Ak si to zrátate, Adidas zarobí na teniskách celé 2 eurá (efektívnejšia firma Nike má „až“ 5 eur). To je jeho zisk z jedného páru tenisiek. Naozaj si niekto myslí, že keď niekto administratívne zvýši náklady na výrobu tenisiek, tak ich výrobca bez problémov absorbuje?

Obdobná analýza maloobchodu a distribúcie tenisiek poskytuje odpoveď aj na otázky týkajúce sa cenovej regulácie miezd vo vyspelých krajinách – t.j. zvyšovania minimálnej mzdy. Už vieme, že maloobchod odkupuje tenisky za polovičné ceny. Teda 50 eur. Z toho 17 eur ide na náklady spojené s prepravou a manažmentom distribúcie do maloobchodov (plus prenájom, zamestnanci atď.). 3 eurá idú do verejných rozpočtov. A 24 eur predstavujú náklady na zľavy. Maloobchodníci totižto predajú každú tenisku v priemere so zľavou 24 %. Ostáva tak zisk 6 dolárov pre sieť maloobchodov.

Čo si z tohto článku odniesť? Konkurencia tlačí zisky dole na každom stupni produkcie. Preto ak sa niekto rozhodne „pomôcť“ rozvojovému svetu reguláciami, zákazmi a cenovými obmedzeniami, nemal by naivne očakávať, že dodatočné náklady dopadnú výhradne na korporácie. V skutočnosti častejšie ublížia tým, ktorým chceli pomôcť – obyčajným ľudom žijúcim v už tak zlých podmienkach rozvojového sveta.

Autor pracuje jako ekonom v INESS.sk.

Napsal(a) Róbert Chovanculiak
 


 

Kam dál?

GLOSA: Rio de Janeiro – letní kondolympiáda (Go)!

pondělí, 1. srpna 2016, 19:20

Do zapálení olympijského ohně na brazilském stadionu Maracanã ještě zbývá několik desítek hodin, už teď však dění v místě letních...

Ruské kolo na Smíchově? Ano! Praha nesmí zůstat historickým skanzenem

pondělí, 1. srpna 2016, 10:37

Okurkovou mediální sezónu, která je letos na domácí události nebývale silná (no, možná je to s ohledem na zprávy ze zahraničí...

Diskusní žumpa z Novinky.cz: I tihle lidé mají volební právo

pátek, 8. července 2016, 13:46

V americkém Dallasu došlo v noci na dnešek k teroristickému činu. Organizovaní střelci zavraždili minimálně čtyři policisty a...

KOMENTÁŘ: „Peníze, nebo migrant!“ Obchod s lidmi podle Evropské unie

středa, 4. května 2016, 18:21

Evropská komise přišla s dalším hloupým nápadem. Eurokomisaři hodlají změnit systém dublinských smluv. Úprava dublinského systému...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Hlavní tah na Jindřichův Hradec je uzavřen. Důvodem je propadlá silnice

Řidiči, kteří pojedou od Třeboně směrem na Jindřichův Hradec a opačně, musejí aktuálně počítat s dopravními komplikacemi. Důvodem je propadlá silnice. Doba trvání uzavírky zatím není přesně dána.

Budějcká Drbna

Brno dá 50 bytů lidem v nouzi, vyčlenění dalších ještě projedná

Brno vyčlení 50 bytů pro lidi v bytové nouzi. Z jedné ze dvou výzev ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na to bude čerpat až 20 milionů korun. Rozhodlo o tom dnes zastupitelstvo. Zároveň stáhlo z jednání bod týkající se vyčlenění bytů pro lidi bez domova, u nichž může čerpat peníze z druhé výzvy MPSV. O počtu rozhodne až v září. Náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) to zdůvodnil tím, že si město musí vyjasnit pravidla výzvy s ministerstvem.

Brněnská Drbna

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Liberecká Drbna

Univerzita Palackého stále může přijmout studenty na přírodovědu i teologii

Zájemci o studium na Univerzitě Palackého v Olomouci mají stále ještě šanci podat přihlášku pro nadcházející akademický rok. Univerzita přijme studenty pro bakalářské či navazující magisterské studijní programy přírodovědecké a cyrilometodějské teologické fakulty. Přihlásit se lze také ještě na některé cizojazyčné programy, informovala mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Letos univerzita v řádném termínu zaznamenala vyšší zájem studentů než loni.

Olomoucká Drbna

FOTO: V obci Kámen se srazily dva náklaďáky. Na silnici se vysypala kukuřice

Záchranné složky dnes po 17. hodině zaměstnala dopravní nehoda dvou nákladních aut. Ta se srazila v obci Kámen, pak jedno z nich ještě narazilo do budovy.

Jihlavská Drbna

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Hradecká Drbna