Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Čtvrtek 30. května 2024  |  Svátek má Ferdinand
Bez reklam

PRŮZKUM: Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí. Do Sněmovny by prošly ještě SPD se sedmi procenty a hnutí STAN se šesti procenty. Z nynějších sněmovních stran by mimo dolní komoru zůstali lidovci a TOP 09. Zároveň roste podpora politických uskupení, která jsou nyní mimo Poslaneckou sněmovnu. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes na webu zveřejnila agentura Median. Ochota zúčastnit se voleb proti únorovému průzkumu mírně vzrostla na 62,5 procenta.

"V březnových údajích je patrná únava voličů ze sněmovních stran, která se projevuje relativně vyšší podporou stran mimo Poslaneckou sněmovnu. Nárůst podpory zaznamenaly KSČM, PRO 2022, Přísaha, Zelení i Trikolora," uvedli autoři průzkumu. Posun je podle nich patrně důsledkem začínající kampaně před volbami do Evropského parlamentu.

Podpora ANO a Pirátů se změnila jen mírně, Ve srovnání s únorovým modelem Medianu vzrostla u ANO o procentní bod a Pirátům klesla o půl procentního bodu. Hnutí STAN neudrželo únorovou devítiprocentní podporu. "ODS nadále posiluje na úkor svých koaličních partnerů," uvedl Median. Ze stran, které před minulými sněmovními volbami vytvořily s ODS koalici Spolu, by TOP 09 i lidovci v březnu získali shodně 3,5 procenta hlasů. "TOP 09 by se poprvé od dubna 2023 ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu," podotkli autoři průzkumu.

SPD, které proti únoru podpora klesla o 2,5 procentního bodu, ztrácí podle Medianu zejména ve prospěch PRO 2022 a Trikolory. PRO 2022 by si v březnu vybrala čtyři procenta voličů a Trikoloru dvě procenta. Shodně 4,5 procenta by získaly KSČM a sociální demokracie (SOCDEM), zisk 3,5 procenta model dává hnutí Přísaha a tři procenta Straně zelených.

Strany aktuální vládní koalice, tedy ODS, TOP 09, lidovci, STAN a Piráti, mají v součtu podporu 37,5 procenta potenciálních voličů, uvedli autoři průzkumu. Bez sestavení předvolebních koalic by tak získaly 88 z 200 poslaneckých křesel.

Volební potenciál ANO, což je hypotetický zisk, pokud by danou stranu volili všichni, kteří její volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, opět vzrostl a v březnu činil 41,5 procenta. Volební jádro ANO, tedy hlasy od pevně rozhodnutých voličů dané strany jistých si také účastí ve volbách, sice stagnuje na 24,5 procenta, je ale vyšší než potenciál kterékoliv z dalších stran.

Volební potenciál ODS je 21 procent, Pirátů 18,5 procenta, STAN 14,5 procenta a SOCDEM 12 procent. Volební jádro má po ANO nejvyšší ODS s 9,5 procenta. Následují Piráti s 5,5 procenta, SPD s 3,5 procenta a shodně STAN a komunisté s volebním jádrem 2,5 procenta.

"Ochota zúčastnit se voleb oproti minulému šetření mírně vzrostla," uvedl Median. Voleb do Sněmovny by se v březnu podle svého vyjádření určitě zúčastnilo 53 procent dotázaných, dalších 9,5 procenta účast zvažuje. Určitě by k volbám nešlo 30 procent účastníků průzkumu, spíše by nešlo 7,5 procenta.

Median v průzkumu mezi 5. březnem a 3. dubnem oslovil 1041 lidí ve věku 18 a více let. Statistická chyba je 1,5 procentního bodu u menších stran a až tři procentní body u nejsilnějších stran.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Bezděk

Štítky ČR, volby, sněmovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

badaxe badaxe

Tyhle průzkumy jsou na houby. Jednak jsou předem ovlivněny volbou dané agentury. Když si jej zadá třeba ČT, logicky budu chtít vyhovět a oslovím spíše voliče "z práglu" a tam bude více těch, kdo bude volit pětiblby, kdyby naoak chtěli pomoci "černoprdelníkům" stačí dát větší poměr z jižní Moravy. A hlavně spousta lidí se nepřizná že třeba chtěji volit komouše, nebo třeba SPD (tradičně mívají lepší výsledky než odhady). Takže k čemu takové průzkumy? To že strany pod Fijalenkovem jdou dolů a ti proti nim nahoru ví každý (snad krom tupounky MPA), takže jsou to de facto vyhozené prachy. Navíc vzorek 1000 lidí z 1,5 mega není nijak reprezentativní, ale je právě ovlivněn tím kde se ptám. Když z těch 1000 lidí bude stovka lidí nad 55 bude to zcela jiné než když tam místo nich bude stovka těch do 25. A podobně to bude ve spoustě dalších věcí. Lidi na venkově mají jiné starosti, než třeba pražáci, takže mají i jiné volební preference. Takže ty průzkumy, za které nikdo nenese odpovědnost, jsou v podstatě jen plané kecy. Jako když před utkáním se trenér kasá jak jsou připraveni a budou "na bedně" po něm pak blekotá o tom, že nemoc, přetrénovanost a podobně. Podobně pak blábolí i politici, speciálně ten odredovaný hlupák, co před volbami blábolil v rauši, jak bude premiérem, no má 4 poslance a je slušně řečeno nic.

Pátek, 26. dubna 2024, 12:49Odpovědět

Libor Burian

Spojili"se se Starostmi,starostů tam bylo asi 6%. Podvod jako ten rozvrat v roce 89, kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz ve vláknech diskusí.

Úterý, 28. května 2024, 14:28Odpovědět

PRŮZKUM: Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.