sobota 6. března 2021 Miroslav

Zítra se otevřou papírnictví a obchody s dětským zbožím. Vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu

Od zítřka mohou znovu otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi. O uvolnění opatření dnes rozhodla vláda. Kabinet se také na svém dnešním jednání shodl, že požádá o prodloužení nouzového stavu o dalších třicet dní.

Papírnictví a obchody s dětským oblečením mohou od úterý otevřít

Vláda na svém dnešním jednání schválila, že od úterý budou moct znovu otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi. Výjimku zatím nedostanou prodejny spodního prádla, o kterých mluvil včera v České televizi premiér Andrej Babiš.

„Je pravda, že od 27. prosince i s ohledem na sezónnost se množí požadavky zejména mladých rodin, aby bylo možné koupit malým dětem oblečení, protože dorůstají, a obuv. A i když je možné toto zboží koupit na internetu, ne všichni se k němu dostanou. Stejně tak je to i s papírnictvím,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Školy budou pokračovat v současném režimu

V současném režimu, který odpovídá pátému stupni PES, budou příští týden pokračovat i školy. Otevřeny budou jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Zbytek bude fungovat v rámci distanční výuky. Na twitteru to dnes oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová už dříve řekla, že prioritou resortu je zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol. V lednu se to ale nestane.

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů

Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. O rozhodnutí kabinetu informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Budeme apelovat na poslance, aby nouzový stav prodloužili. Z mého pohledu žádná jiná bezpečná alternativa není," řekl. 

Pokud vláda získá souhlas poslanců, nouzový stav by měl trvat do 21. února. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 22. ledna ledna. O návrhu menšinové vlády ANO a ČSSD bude Sněmovna jednat zřejmě ve čtvrtek 20. ledna.

Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už čtyři žádosti o prodloužení stavu, který umožňuje vymáhání opatření proti šíření nemoci. Koncem října souhlasila Sněmovna s prodloužením stavu nouze o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů, potom na návrh komunistů o 11 dnů. Před vánočními svátky Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů. Kabinet chtěl měsíc vždy.

Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější trvá víc než sto dnů. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření. Lze také nasadit například vojáky pro pomoc ve zdravotnictví a v domovech pro seniory.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky koronavirus, vláda, opatření, PES

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

SVOBODA V DOBĚ COVIDOVÉ. V civilizovaném světě je svoboda tím, že se můžeme volně pohybovat a spřádat plány a realizovat je v prostoru, vymezeném jediným právem pravým, právem evolučním zákazovým, právem soukromým. Tak to mají všichni, což znamená, že mají zakázáno stejné nesprávné (zločinecké) chování a pak do sebe při svých aktivitách nenarážejí. Tedy jen svoboda ohraničená a garantovaná zákonem, který tuto danost garantuje, dává smysl.Negativní, tedy zákazové, soukromé právo je hlavní součástí našich myslí, které jsou složeny z pravidel spontánního řídu lidské interakce a lidského světa, ve kterém žijeme a který nás řídí. Soukromé právo je zdrojem 3 velkých negativ, tedy míru, svobody a spravedlnosti. Nic jiného a nikdo jiný. Soukromé právo je vyhledáváno u soudních procesů, nikoliv konstruováno mnohdy velmi ujetými parlamenty světa. Je to hodnota čistě evoluční.V případě ohrožení státu však nastupuje organizační řád a občané se brání společně příkazy vlády. A tady je jádro zla. Vlády světa jsou totiž v tomto smyslu složeny z velmi nevzdělaných lidí nebo iuspozitivistů a nejsou schopny rozpoznat hranici mezi příkazovými zákony a soukromým právem. A vždy toho zneužijí. V případě covidu-19 pak mají ti, co sedí na rozhodujících místech navíc své vlastní zájmy a ve skutečnosti jen tzv."vědecké" poradce a je zle. Považují pandemii za ohrožení kolektivní a ona je výhradně věcí osobní. Vždyť virus napadá jednotlivá těla, ne instituce a jiné kolektivní orgány. Proto musíme poradit jednolivým občanům jak okamžitě poznat napadení covidem-19 a co dělat, aby se u nich nerozvinuly už vražedné a sebevražedné příznaky nemoci. Bohužel, lidé na ně nesmyslně čekají a je zle. Přitom stačí aktivovat imunitní systém včas a je po covidu. Začíná úplně stejně jako pro nás dobře známé nachlazení, takže k tomu se upínáme. Ohřejem okamžitě tělo klidnými způsoby zvenčí a je po všem. Je to řešení vědecké, bezpečné, úspěšné, rychlé a zadarmo. Všechno však záleží na informovanosti občanů, které vlády nedělají, neboť věci nerozumí nebo její členové sledují svůj "vejvar"... Dzp.

úterý, 19. ledna 2021, 10:37

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.