sobota 15. května 2021 Žofie

Karanténa nebude nutná, když nakažený i kontakt budou mít roušky

Do karantény nebudou muset lidé, kteří se potkají s nakaženým covidem-19 s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika oznámil, že nový metodický pokyn bude účinný od úterý. Podle dokumentu na ministerském webu o koronaviru, který byl vydán v pátek, ale nová metodika platí už ode dneška. Na dotaz to potvrdila mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. Karanténa nebude podle ministra od úterý nutná pro lidi, kteří nemoc prodělali v posledních 90 dnech.

Počet lidí v karanténě v Česku opět roste. Podle údajů ministerstva práce do ní lékaři s e-neschopenkou od 1. do 13. září poslali přes 9600 lidí. Jen od minulého pátku do neděle jich bylo 1281. Za první dva zářijové týdny byl tak počet vyšší než za celý květen a červen dohromady. V srpnu do karantény s e-neschopenkou nastoupilo 10 tisíc osob a v dubnu 13 600. Teď v neděli v ní bylo 7790 lidí, tedy jako v polovině dubna. Zatím nejvíc Čechů a Češek v karanténě sociální správa evidovala 26. března, a to 22 400. Podle ministra by se díky této změně a všeobecné povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách mohly počty lidí v karanténě snížit.

Ministr dnes řekl, že nové pokyny pro posílání lidí do karantény vydá hlavní hygienička s účinností od úterý. Dokument vydaný hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou v pátek ale krajské hygienické stanice žádá, aby podle něj postupovaly od 14. září.

Cílem je podle ministra eliminovat karantény lidí, kteří jsou prakticky bez rizika. "Za předpokladu, že (kontakt) nemá symptomy, bude poučen, aby sledoval svůj zdravotní stav po dobu deseti dní od kontaktu a případně volal svého praktického lékaře," doplnil ministr. Za dostatečnou ochranu dýchacích cest se podle dokumentu nepovažuje šála či šátek.

Podle ministra se změní také termín prvního testu u lidí, kteří se setkali s někým nakaženým a nemají žádné příznaky. "Asymptomatický kontakt je testovaný první až pátý den, nově to bude čtvrtý až pátý den, protože nemoc se projevuje se zpožděním po kontaktu s pozitivním," řekl Vojtěch.

Do karantény posílají hygienici rizikové kontakty nakažených lidí, od 1. září byla její délka zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Karanténa je oddělení lidí, u nichž je podezření, že byli v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky ČR, vláda, koronavirus, karanténa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.